Qurultay çərçivəsində “Müasir dövrdə informasiya müharibəsi – müdafiədən hücuma” mövzusunda müzakirələr aparılıb
Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayı çərçivəsində “Müasir dövrdə informasiya müharibəsi - müdafiədən hücuma: şərtlər, siyasi reallıqlar və yeni fəaliyyət mexanizmləri” mövzusunda panel sessiyası keçirilib.
İclasa Milli Məclisin deputatı, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Dövlət İdarəçilik Akademiyasının Siyasi Araşdırmalar İnstitutunun direktoru, professor Elman Nəsirov moderatorluq edib. O, Dünya Azərbaycanlılarının IV Qurultayının açılış mərasimində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti İlham Əliyevin söylədiyi nitqin əhəmiyyətini vurğulayıb, bu baxımdan panelin mövzusunun aktuallığını qeyd edib.
AMEA-nın akademik-katibi, İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun direktoru, akademik Rasim Əliquliyev məruzə ilə çıxış edərək 2016-cı ildə Azərbaycanın dövlət müstəqilliyini bərpa edilməsinin 25 ilinin tamam olduğunu xatırladıb. Qeyd edib ki, bu müddətdə Azərbaycan tarixi nailiyyətlər əldə edib və dünyanın ən yüksək texnologiyalarına əsaslanan, özünün kosmik peyki olan bir ölkəyə çevrilib. Lakin dünyada qlobal səviyyədə informasiya müharibəsinin aparıldığı yaddan çıxmamalıdır. Doğrudur, Azərbaycanda hökumət səviyyəsində informasiya sahəsində mühüm işlər görülür. Lakin virtual məkanda dünya azərbaycanlılarının həmrəyliyini qorumaq, vahid məkandan fəaliyyəti əlaqələndirmək lazımdır. Məsələn, dünyada ən inkişaf etmiş saytlardan biri olan “Vikipedia”da fəallıq artırılmalıdır. Böyük potensialımız səfərbər edilməlidir. Habelə müxtəlif qrafikalı, o cümlədən kiril, ərəb qrafikalarında yazılar arasında çəpər götürülməli, transliterasiya problemi həll edilməlidir. Bir sözlə, müasir dövrdə informasiya müharibəsində təkcə Azərbaycanın resursları yetərli deyil, dünya azərbaycanlıları bu işə öz töhfəsini verməlidirlər.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsi üzrə tədqiqatçı, “Türküstan və Cənubi Qafqaz: daşnaklar Fərqanədən Qarabağadək” kitabının müəllifi Şuxrat Salamov (Özbəkistan) çıxış edərək Azərbaycan və özbək xalqlarının ortaq tarixi və mədəniyyətindən söhbət açıb. O bildirib ki, Özbəkistan Azərbaycanın ərazi bütövlüyünü dəstəkləyir, problemin sülh yolu ilə həllinin tərəfdarıdır. Ş.Salamov “Daşnaksütyun” partiyasının özbək və Azərbaycan xalqlarına qarşı törətdiyi təxribatlara dair faktlar gətirib, tarixi hadisələr barədə materialların nəşr etdirilərək gənc nəslə çatdırılmasının əhəmiyyətini vurğulayıb.
Ukrayna Azərbaycanlıları Birləşmiş Diasporunun (UABD) sədri, Türkdilli Diasporların Ukrayna Regional Mərkəzinin icra katibi, hüquq elmləri üzrə fəlsəfə doktoru Hikmət Cavadov məruzəsində informasiya məkanında xarici KİV-lərdə çıxış etməyin əhəmiyyətini vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, xarici KİV-lərin böyük əksəriyyətinin biznes strukturu olması nəzərə alınmalıdır. Bu baxımdan müvafiq istiqamətdə fondun təşkili, eləcə də KİV-lərlə bağlı koordinasiya mərkəzinin yaradılması və bu işə peşəkar jurnalistlərin cəlb edilməsi faydalı olar.
Litva Azərbaycanlıları Cəmiyyətinin sədri, Azərbaycan Respublikasının Əməkdar Jurnalisti Mahir Həmzəyev rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyətindən söhbət açıb, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında Litva, latış, eston xalqlarının təcrübəsindən bəhrələnməyi təklif edib.
Ümumrusiya Azərbaycan Konqresinin icraçı direktorunun birinci müavini Samir Məmmədov məruzəsində informasiya platforması yaratmağın zəruriliyini vurğulayıb. S.Məmmədov Azərbaycana, həm də Rusiyaya loyal informasiya agentliyini yaratmaq və bunun vasitəsilə Azərbaycan həqiqətlərini yaymaq, eləcə də digər ölkələrdə bu cür platformanı həyata keçirmək təklifini irəli sürüb.
Panel sessiyada Ermənistan dövləti, erməni diasporu və lobbisinin Azərbaycana qarşı yönəlmiş informasiya müharibəsində Azərbaycan diasporunun üzərinə düşən vəzifələr, qondarma “erməni soyqırımı” iddiaları ilə əlaqədar Azərbaycan və türk diasporunun birgə fəaliyyətinin yeni dövrün tələblərinə uyğun mexanizmlərinin necə qurulması, ölkəmizin Ermənistan tərəfindən işğal olunmuş Dağlıq Qarabağ bölgəsində qurulmuş separatçı rejimin müstəqil dövlət kimi tanıdılması istiqamətində kampaniyaların qarşısının alınması üçün hansı addımların atılması məsələləri üzrə çıxışlar dinlənilib. Habelə Azərbaycana qarşı bəzi ölkələrdə aparılan təbliğata necə cavab verilməli, media və sosial şəbəkələrin informasiya müharibəsində rolu, Azərbaycan həqiqətlərinin dünyaya çatdırılmasında informasiya texnologiyalarının effektiv tətbiqi üçün vahid strategiyanın müəyyən olunması məsələləri müzakirə edilib.

В рамках IV Съезда азербайджанцев мира прошла панельная сессия «Информационная война в современных условиях - из обороны в атаку: условия, политические реалии и новые механизмы деятельности».
Модератором заседания являлся депутат Милли Меджлиса, директор Института политических исследований Академии государственного управления при Президенте Азербайджанской Республики, профессор Эльман Насиров. Он подчеркнул значение речи Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева на церемонии открытия IV Съезда азербайджанцев мира и отметил актуальность темы заседания с данной точки зрения.
Выступив с докладом, академик-секретарь НАНА, директор Института информационных технологий, академик Расим Алгулиев, напомнил, что в 2016 году исполнилось 25 лет со дня восстановления государственной независимости Азербайджана. Было отмечено, что за этот период Азербайджаном были достигнуты исторические успехи. Основываясь на самых высоких технологиях мира, он превратился в страну, имеющую собственный космический спутник. Но не стоит забывать о том, что в мире ведутся информационные войны на глобальном уровне. Было отмечено, что действительно в Азербайджане на правительственном уровне осуществляются важные работы в области информации. Небходимо защищать солидарность азербайджанцев мира в виртуальном пространстве и координировать деятельность из единого пространства. Например, один из самых развитых в мире сайтов «Википедия» продолжает повышать свою активность. Наш большой потенциал должен быть мобилизован. А также должна быть решена проблема транслитерации, то есть устранения барьера между арабской графикой и кириллицей. Одним словом, в современной информационной войне недостаточно ресурсов только Азербайджана, азербайджанцы всего мира должны внести свой вклад в это дело.
Далее, выступив, исследователь в области армяно-азербайджанского и нагорно-карабахского конфликтов, автор книги «Туркестан и Южный Кавказ: дашнаки от Фарганы до Карабаха» Шухрат Саламов (Узбекистан) рассказал об общей истории и культуре азербайджанского и узбекского народов. Он отметил, что Узбекистан поддерживает территориальную целостность Азербайджана, выступает за мирное решение проблемы. Ш.Саламов привел факты касательно провокаций, учиненных партией «Дашнакцутюн» против узбекского и азербайджанского народов, а также подчеркнул важность издания материалов об исторических событиях и доведения их до молодого поколения.
Председатель Объединенной диаспоры азербайджанцев Украины (ОДАУ), исполнительный секретарь Украинского регионального центра тюркоязычных диаспор, доктор философии по юридическим наукам Хикмет Джавадов в своем докладе подчеркнул значение выступления в зарубежных СМИ на информационном пространстве. Он довел до внимания, что необходимо учитывать, что подавляющее большинство зарубежных СМИ является бизнес-структурами. С этой точки зрения будет полезна организация фонда в данном направлении, а также создание координационного центра со СМИ и привлечение к этой работе профессиональных журналистов.
Председатель Общества азербайджанцев Литвы, Заслуженный журналист Азербайджанской Республики Махир Гамзаев рассказал о деятельности руководимой им структуры, предложил использовать опыт литовских, латышских, эстонских народов в донесении до мира азербайджанских реалий.
Первый заместитель исполнительного директора Всероссийского азербайджанского конгресса Самир Мамедов в своем докладе, подчеркнул необходимость создания информационной платформы.
На пленарной сессии были заслушаны доклады касательно задач, возложенных на азербайджанскую диаспору в информационной войне, направленной против Азербайджана Арменией, армянской диаспорой и лобби, создания соответствующих требованиям нового времени механизмов совместной деятельности азербайджанской и турецкой диаспор в связи с надуманным "геноцидом армян", а также предотвращения кампаний, направленных на признание сепаратистского режима, установленного в оккупированном Арменией Нагорно-карабахском регионе нашей страны, как независимого государства. Также были обсуждены вопросы касательно роли медиа и социальных сетей в информационной войне, определения единой стратегии для эффективного применения информационных технологий в донесении азербайджанских реалий до мира.