Azərbaycanın və İranın elmi qurumları arasında əməkdaşlıq üçün geniş imkanlar var
İran İslam Respublikası xarici işlər nazirinin müavini, bu ölkənin Xarici İşlər Nazirliyinin Beynəlxalq Təhsil və Tədqiqatlar Mərkəzinin direktoru Hadi Süleymanpurun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti AMEA akademik Ziya Bünyadov adına Şərqşünaslıq İnstitutunda olub.
Görüşdə bu elm müəssisəsinin direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Gövhər Baxşəliyeva rəhbərlik etdiyi qurumun elmi istiqamətləri barədə qonaqlara məlumat verib, iranşünaslıq sahəsində aparılan tədqiqatlardan, görkəmli alimlərimizin bu sahədə elmimizə verdikləri böyük töhfələrdən danışıb. Ölkələrimiz arasında elm və təhsil sahəsində əməkdaşlıq üçün geniş imkanların olduğunu vurğulayan G.Baxşəliyeva bu cür görüşlərin elmi əlaqələrimizin genişlənməsinə töhfə verdiyini diqqətə çatdırıb.
Azərbaycanın mədəniyyətlərin beşiyi olduğunu deyən H.Süleymanpur xalqlarımızın müştərək irslərinin dünyaya tanıtdırılmasında əməkdaşlığın faydalı olduğunu bildirib. Şərqşünaslıq İnstitutunun İranın istənilən universiteti ilə əlaqələr qurmasına dəstək göstərməyə hazır olduqlarını söyləyən H.Süleymanpur əməkdaşlığın genişləndirilməsi üçün geniş potensialın olduğunu bildirib. O, tarixi sənədlər sahəsində müştərək elmi əsərlərin hazırlanması, birgə layihələrin həyata keçirilməsi, sərgilərin təşkili təkliflərini irəli sürüb. İranlı diplomat ölkəsinin Xarici İşlər Nazirliyinin nəzdindəki Diplomatik Universitetdə azərbaycanlı bakalavrların birillik təhsil alaraq magistr dərəcəsinə çatmaq imkanları olduğunu və bu işdə hər cür köməyin göstərilməsinə hazır olduqlarını bəyan edib.

Существуют широкие возможности для сотрудничества между научными структурами Азербайджана и Ирана
Делегация, возглавляемая заместителем министра иностранных дел Исламской Республики Иран, директором Центра международного образования и исследований Министерства иностранных дел этой страны Хади Сулейманпур побывал в Институте востоковедения имени академика Зии Буниятова НАНА.
На встрече директор этого научного учреждения, член-корреспондент НАНА Говхар Бахшалиева проинформировала гостей о научных направлениях руководимой ею структуры, рассказала об исследованиях в области ирановедения, вкладах выдающихся отечественных ученых этой сферы в нашу науку. Подчеркнув, что существуют широкие возможности для сотрудничества в сфере науки и образования между нашими странами, Г.Бахшалиева довела до внимания, что подобные встречи вносят свой научный вклад в расширение двусторонних связей.
Х.Сулейманпур, отметив, что Азербайджан является колыбелью культур, подчеркнул, что сотрудничество является плодотворным с точки зрения популяризации в мире совместных работ. Отметив наличие широкого потенциала для расширения сотрудничества, Х.Сулейманпур выразил готовность оказать любую поддержку установлению связей Института востоковедения с любым университетом Ирана. Он выдвинули предложения касательно подготовки совместных научных работ в области исторических документов, осуществления совместных проектов, организации выставок. Иранский дипломат отметил, что азербайджанские бакалавры имеют возможность получить степень магистра после годичного обучения в Дипломатическом университете при Министерстве иностранных дел Ирана, и заявил о готовности по оказанию всяческой помощи в этом деле.