AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə dünyanın tanınmış elmi-analitik informasiya təminatçısı olan “Thomson Reuters” Agentliyinin MDB ölkələri üzrə nümayəndəsi Valentin Boqorovu qəbul edib.
Görüşdə AMEA ilə beynəlxalq agentlik arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, “Thomson Reuters” biliklər bazasına çıxış imkanlarının təmin edilməsi məqsədilə müqavilənin imzalanması üçün ilkin razılıq əldə olunub.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, agentliklə əməkdaşlıq Azərbaycan elminin beynəlxalq səviyyədə tanınması baxımından xüsusilə əhəmiyyətli olacaqdır. Bu əməkdaşlıq ölkədə elmin dinamik inkişafı, dünya elminə inteqrasiyasının sürətlənməsi, onun səmərəliliyinin və keyfiyyət səviyyəsinin yüksəlməsinə müsbət təsir göstərəcəkdir.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Əminağa Sadıqov da iştirak edib.

Президент НАНА, академик Акиф Ализаде принял представителя известного в мире научно-аналитического информационного Агентства "Thomson Reuters" по странам СНГ Валентина Богорова.
В рамках встречи были обсуждены перспективы сотрудничества между НАНА и международным агентством, а также достигнута предварительная договоренность о подписании соглашения с целью обеспечения доступа к базе знаний “Thomson Reuters”.
Глава НАНА отметил, что сотрудничество с агентством будет особо значимым с точки зрения признания азербайджанской науки на международном уровне. Это сотрудничество окажет положительное влияние на динамичное развитие науки в стране, ускорение интеграции в мировую науку, повышение уровня ее эффективности и качества.
Во встрече также принял участие начальник Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА, доктор технических наук, профессор Аминага Садыгов.