AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə dünyanın tanınmış elmi-analitik informasiya təminatçısı olan “Thomson Reuters” Agentliyinin MDB ölkələri üzrə nümayəndəsi Valentin Boqorovu qəbul edib.
Görüşdə AMEA ilə beynəlxalq agentlik arasında əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə edilib, “Thomson Reuters” biliklər bazasına çıxış imkanlarının təmin edilməsi məqsədilə müqavilənin imzalanması üçün ilkin razılıq əldə olunub.
AMEA rəhbəri qeyd edib ki, agentliklə əməkdaşlıq Azərbaycan elminin beynəlxalq səviyyədə tanınması baxımından xüsusilə əhəmiyyətli olacaqdır. Bu əməkdaşlıq ölkədə elmin dinamik inkişafı, dünya elminə inteqrasiyasının sürətlənməsi, onun səmərəliliyinin və keyfiyyət səviyyəsinin yüksəlməsinə müsbət təsir göstərəcəkdir.
Görüşdə AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika üzrə elmlər doktoru, professor Əminağa Sadıqov da iştirak edib.

ANAS President, Academician Akif Alizadeh received the representative of "Thomson Reuters" the well-known scientific information and analytical Agency in the world for the CIS Valentin Bogorov.
During the meeting the sides discussed prospects of cooperation between ANAS and the international Agency, and reached a preliminary agreement on the signing of an agreement to provide access to the knowledge base of "Thomson Reuters".
Head of ANAS said that, cooperation with the agency will be particularly important in terms of recognition of the Azerbaijan science at the international level.
This cooperation will have a positive impact on the dynamic development of science in the country, accelerated integration into the world of science, improving its efficiency and quality.
The meeting was also attended by Head of the Department of Science and Education of ANASPresidium, Doctor of Engineering Sciences, Professor Aminaga Sadigov.