Məqsəd 2016-cı ilin yanvarında qalib olmuş “Biomaterialların struktur və fotofiziki xüsusiyyətlərinin araşdırılmasına yönəlmiş EPR, FT-PR Konfokal Raman və NMR spektroskopiyalar” Azərbaycan-İtaliya qrant layihəsi çərçivəsində aparılmış birgə tədqiqatların nəticələrinin müzakirəsi idi.
Əvvəlcə italiyalı qonaqlar Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsinin akademik-katibi v.i.e., Fizika İnsitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Nazim Məmmədovla görüşüblər.
Görüşdə layihə çərçivəsində görülən işlər ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq perspektivləri müzakirə olunub.
Daha sonra qonaqlar Fizika İnstitutunun İnnovasiya sektorunda fəaliyyət göstərən maddi-texniki baza və alimlərin elmi fəaliyyəti ilə tanış olublar.
Görüşdə layihənin Azərbaycan tərəfindən rəhbəri, professor Oqtay Qasımov, institutun elmi işlər üzrə direktor müavini, akademik Cavad Abdinov, innovasiya və transfer üzrə direktor müavini,fizika-riyaziyyat elmləri doktoru Ayaz Bayramov və Yarımkeçirici strukturların fotoelektrik və optik diaqnostikası laboratoriyasının müdiri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru da Oqtay Ələkbərov iştirak ediblər.
İyunun 22-də isə professor Anjelo Sironi AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Guest induced structural modifications in porous coordinations polymers” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib.
İtaliyalı qonaqlar AMEA-nın Nəsrəddin Tusi adına Astrofizika Rəsədxanasında da olublar. Onlara rəsədxananın tarixi, burada aparılan elmi tədqiqatlar barədə məlumatlar verilib.

Профессор Лаборатории NMR Института макромолекулярных исследований (CNR-ISMAC) Национального научного совета Италии Генриетти Молинари, сотрудник этой лаборатории Лаура Рагона и профессор Анжело Сирони посетили Институт физики НАНА.
Целью визита было обсуждение результатов совместных исследований, проведенных в рамках грантового проекта Азербайджан-Италия «EPR, FT-PR, Confocal Raman and NMR spectroscopies aimed at elucidation of structural and photophysical properties of biomaterials», ставшего победителем в январе 2016 года.
Вначале итальянские гости встретились с и.о. академика-секретаря Отделения физико-математических и технических наук, директором Института физики, членом-корреспондентом НАНА Назимом Мамедовым.
На встрече состоялся обмен мнениями о работе, проводимой в рамках проекта, обсуждены перспективы сотрудничества.
Затем гости ознакомились с материально-технической базой Сектора инноваций Института физики и научной деятельностью ученых.
Во встрече приняли участие руководитель проекта с азербайджанской стороны, профессор Огтай Гасымов, заместитель директора института по научной работе, академик Джавад Абдинов, заместитель директора по инновациям и трансферу, доктор физико-математических наук Аяз Байрамов, заведующий Лабораторией фотоэлектрической и оптической диагностики полупроводниковых структур, доктор философии по физике Огтай Алекперов.
22 июня профессор Анжело Сирони выступил в Центральной научной библиотеке НАНА с докладом на тему «Guest induced structural modifications in porous coordinations polymers».
Итальянские гости также посетили Шамахинскую астрофизическую обсерваторию имени Насреддина Туси НАНА. Здесь им была предоставлена информация об истории обсерватории и проводимых здесь научных исследованиях.