Görkəmli alim İsmayıl İbrahimov son mənzilə yola salınıb
Respublikanın tanınmış alimi və ictimai xadimi, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, “Şərəf” ordenli, Əməkdar Elm Xadimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü İsmayıl İbrahimov iyulun 16-da ikinci Fəxri xiyabanda dəfn edilib.
Vida mərasimində AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, respublikanın tanınmış elm adamları, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev görkəmli alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, Azərbaycanda kibernetika, idarəetmə sistemləri, avtomatlaşdırma və informasiya texnologiyalarının inkişafında mühüm xidmətlərindən danışıb. Bildirilib ki, İ.İbrahimovun simasında Azərbaycan elmi və təhsili böyük alimi itirib. Azərbaycan Sənaye İnstitutunun energetika fakültəsində ali təhsil alan İ.İbrahimov ölkəmizdə informatika və kibernetikanın əsasını qoyub. AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun və indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun yaradılmasında, bir sıra sənaye obyektlərinin, vizual mərkəzlərin açılmasında alimin çox böyük əməyi olub. O, müasir dövrdə respublikamızda informatika və kibernetika sahələrinin yüksək səviyyədə inkişafında mühüm xidmətlər göstərib.
AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev İ.İbrahimovun həyatından, Azərbaycan elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən söz açıb. Qeyd edilib ki, 1930-cu illərin əvvəllərində ilk dəfə informatika peşəsi üzrə təhsil alan İ.İbrahimovun bu sahənin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olub. Azərbaycanda informatika sahəsinin banisi olan alim, eyni zamanda, respublikamızda təhsilin inkişafına böyük töhfələr verib. Azərbaycanın ilk informatiki olan İ.İbrahimov indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin əsasını qoyanlardan biridir. Ölkəmizdə neftçi kadrların hazırlanmasında böyük xidmətlər göstərmiş alimin tələbələri bu gün respublikamızda və xarici ölkələrdə fəaliyyətlərini uğurla davam etdirirlər. O, alim, təşkilatçı, pedaqoq, ictimai xadim kimi ömrünü öz xalqına həsr edib. İ.İbrahimov 1970-ci ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsində çalışıb. Bu gün ölkəmizdə elektronika, radiotexnika, telekommunikasiya sahəsində fəaliyyət göstərən zavodların, elmi müəssisələrin yaradılmasında onun böyük xidmətləri olub.
Alimin elmi və ictimai fəaliyyəti hər zaman dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Akademik İ.İbrahimov ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən yüksək mükafatlara layiq görülüb, keçmiş SSRİ zamanında Sosialist Əməyi Qəhrəmanı fəxri adını alıb. O, elmi fəaliyyətini ömrünün sonunadək AMEA-da davam etdirib. Yüksək insani keyfiyyətlərə malik akademikin həyat yolu gənc nəsil üçün örnəkdir. Alimin əziz xatirəsi, zəngin elmi irsi daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcək.

Last farewell with notable academician
Famous scientist and public figure of the Republic, Hero of Socialist Labor, laureate of the State Prize of the USSR, member of the National Academy of Sciences of Azerbaijan, personal pensioner of the President of the Republic of Azerbaijan, Commander of the Order "Sharaf" Honored Worker of Science, Doctor of Technical Sciences, Professor Ismail Ibrahimov was buried in the second Alley of Honor on July 16.
Event was attended by governmental officials, MPs of Milli Majlis, scientific dignity and public figures.
Director of ANAS Institute of Control Systems, Academician Telman Aliyev spoke about the fruitful scientific activity of the outstanding scientist, his considerable merit in the development of cybernetics, control systems, automation and information technologies in Azerbaijan.
It was noted that, in the person I.Ibrahimov the Azerbaijani science and education have lost a great scientist. I.Ibrahimov, received higher education in the energy faculty of Azerbaijan Industrial Institute, laid the foundations of computer science and cybernetics in our country.
He owns the important achievements in the development of high-level computer science and cybernetics in our country at the present stage.
Academician-Secretary of ANAS, Academician Rasim Alguliyev told about life of I.Ibrahimov, his contribution to the development of Azerbaijani science. It was noted that, I.Ibrahimov, first obtained in the early 1930s, education in computer science, belong to the invaluable contribution in the development of this industry.
The scientist, who laid the foundation of computer science in Azerbaijan, at the same time made a great contribution to the development of education in our country. The first informatics Azerbaijan I.Ibrahimov is one of the founders of the Azerbaijan State University of Oil and Industry.
Students of the scientist, who owns great merits in training oil workers in our country, today successfully continue their activities in the country and abroad. As a scientist, organizer, educator, social activist, he has dedicated his life to the people. In 1970 I.Ibrahimov held the post of first deputy chairman of the Council of Ministers of the Azerbaijan SSR.
He is the author a large contribution to the establishment of functioning in our country today factories, research institutions in the field of electronics, radio engineering, and telecommunications.
Scientific and public work of the scientist was always highly appreciated by the state. The Academician I.Ibrahimov has been awarded by the national leader Heydar Aliyev the high awards, at the time of the former USSR has received an honorary title of the Hero of Socialist work.
He until the end of life continued scientific activity at ANAS. The course of life of the Academician possessing high human qualities is an example for the younger generation. Light memory of the scientist, his rich scientific heritage will live forever, to serve our people, science, to pass from father to son.