Görkəmli alim İsmayıl İbrahimov son mənzilə yola salınıb
Respublikanın tanınmış alimi və ictimai xadimi, Sosialist Əməyi Qəhrəmanı, SSRİ Dövlət Mükafatı laureatı, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin fərdi təqaüdçüsü, “Şərəf” ordenli, Əməkdar Elm Xadimi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü İsmayıl İbrahimov iyulun 16-da ikinci Fəxri xiyabanda dəfn edilib.
Vida mərasimində AMEA Rəyasət Heyətinin üzvləri, respublikanın tanınmış elm adamları, ictimaiyyətin nümayəndələri iştirak ediblər.
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev görkəmli alimin səmərəli elmi fəaliyyətindən, Azərbaycanda kibernetika, idarəetmə sistemləri, avtomatlaşdırma və informasiya texnologiyalarının inkişafında mühüm xidmətlərindən danışıb. Bildirilib ki, İ.İbrahimovun simasında Azərbaycan elmi və təhsili böyük alimi itirib. Azərbaycan Sənaye İnstitutunun energetika fakültəsində ali təhsil alan İ.İbrahimov ölkəmizdə informatika və kibernetikanın əsasını qoyub. AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun və indiki İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun yaradılmasında, bir sıra sənaye obyektlərinin, vizual mərkəzlərin açılmasında alimin çox böyük əməyi olub. O, müasir dövrdə respublikamızda informatika və kibernetika sahələrinin yüksək səviyyədə inkişafında mühüm xidmətlər göstərib.
AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev İ.İbrahimovun həyatından, Azərbaycan elminin inkişafına verdiyi töhfələrdən söz açıb. Qeyd edilib ki, 1930-cu illərin əvvəllərində ilk dəfə informatika peşəsi üzrə təhsil alan İ.İbrahimovun bu sahənin inkişafında əvəzsiz xidmətləri olub. Azərbaycanda informatika sahəsinin banisi olan alim, eyni zamanda, respublikamızda təhsilin inkişafına böyük töhfələr verib. Azərbaycanın ilk informatiki olan İ.İbrahimov indiki Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin əsasını qoyanlardan biridir. Ölkəmizdə neftçi kadrların hazırlanmasında böyük xidmətlər göstərmiş alimin tələbələri bu gün respublikamızda və xarici ölkələrdə fəaliyyətlərini uğurla davam etdirirlər. O, alim, təşkilatçı, pedaqoq, ictimai xadim kimi ömrünü öz xalqına həsr edib. İ.İbrahimov 1970-ci ildə Azərbaycan SSR Nazirlər Soveti sədrinin birinci müavini vəzifəsində çalışıb. Bu gün ölkəmizdə elektronika, radiotexnika, telekommunikasiya sahəsində fəaliyyət göstərən zavodların, elmi müəssisələrin yaradılmasında onun böyük xidmətləri olub.
Alimin elmi və ictimai fəaliyyəti hər zaman dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirilib. Akademik İ.İbrahimov ümummilli lider Heydər Əliyev tərəfindən yüksək mükafatlara layiq görülüb, keçmiş SSRİ zamanında Sosialist Əməyi Qəhrəmanı fəxri adını alıb. O, elmi fəaliyyətini ömrünün sonunadək AMEA-da davam etdirib. Yüksək insani keyfiyyətlərə malik akademikin həyat yolu gənc nəsil üçün örnəkdir. Alimin əziz xatirəsi, zəngin elmi irsi daim yaşayacaq, xalqımıza, elmimizə xidmət edəcək, nəsillərdən-nəsillərə ötürüləcək.

Видного ученого Исмаила Ибрагимова проводили в последний путь
16 июля известный ученый и общественный деятель республики, Герой Социалистического труда, лауреат Государственной премии СССР, действительный член Национальной Академии Наук Азербайджана, персональный пенсионер Президента Азербайджанской Республики, кавалер ордена «Шараф», заслуженный деятель науки, доктор технических наук, профессор Исмаил Ибрагимов был похоронен во второй Аллее почетного захоронения.
На церемонии прощания присутствовали члены президиума Национальной академии наук Азербайджана (НАНА), известные ученые республики, представители общественности.
Директор Института систем управления НАНА, академик Тельман Алиев рассказал о плодотворной научной деятельности видного ученого, его значительных заслугах в развитии кибернетики, систем управления, автоматизации и информационных технологий в Азербайджане. Было отмечено, что в лице И.Ибрагимова азербайджанская наука и образование потеряли большого ученого. И.Ибрагимов, получивший высшее образование на энергетическом факультете Азербайджанского индустриального института, заложил основу информатики и кибернетики в нашей стране. Ученый внес большой вклад в создание Института информационных технологий и нынешнего Института систем управления НАНА, открытие ряда промышленных объектов, визуальных центров. Ему принадлежат важные заслуги в развитии на высоком уровне информатики и кибернетики в нашей республике на современном этапе.
Академик-секретарь НАНА, академик Расим Алигулиев рассказал о жизни И.Ибрагимова, его вкладе в развитие азербайджанской науки. Было отмечено, что И.Ибрагимову, впервые получившему в начале 1930-х годов образование по информатике, принадлежат неоценимые заслуги в развитии этой отрасли. Ученый, заложивший основу информатики в Азербайджане, одновременно внес большой вклад в развитие образования в нашей республике. Первый информатик Азербайджана, И.Ибрагимов является одним из основателей Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности. Студенты ученого, которому принадлежат большие заслуги в подготовке кадров нефтяников в нашей стране, успешно продолжают сегодня свою деятельность в республике и за рубежом. Как ученый, организатор, педагог, общественный деятель он посвятил свою жизнь народу. В 1970 году И.Ибрагимов занимал должность первого заместителя председателя Совета Министров Азербайджанской ССР. Ему принадлежат большие заслуги в создании функционирующих сегодня в нашей стране заводов, научных учреждений в области электроники, радиотехники, телекоммуникаций.
Научная и общественная деятельность ученого всегда получала высокую оценку государства. Академик И.Ибрагимов был удостоен общенациональным лидером Гейдаром Алиевым высоких наград, во времена бывшего СССР получил почетное звание Героя Социалистического труда. Он до конца жизни продолжал научную деятельность в НАНА. Жизненный путь академика, обладавшего высокими человеческими качествами, служит примером для молодого поколения. Светлая память об ученом, его богатое научное наследие будут жить вечно, служить нашему народу, науке, передаваться из поколения в поколение.