AMEA-nın müxbir üzvü Fəridə Məmmədovanın 80 yaşı tamam olur
Avqustun 8-də Azərbaycanın tanınmış tarixçi alimi, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli, Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Fəridə Cəfər qızı Məmmədovanın 80 yaşı tamam olur.
Fəridə Məmmədova 1936-cı ildə Əli-Bayramlı şəhərində anadan olmuşdur. 1955-1960-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Uni­ver­si­te­tinin (indiki BDU) tarix fakültə­sində təhsil al­mışdır. 1971-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1987-ci ildə elmlər doktoru adını almış, 2001-ci ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü se­çil­mişdir.
F.Məmmədova Azərbaycan tarix­şü­nas­­lığında ilk dəfə olaraq Azərbaycan Al­ba­ni­ya­sında feodalizmin genezisi prob­le­mi­ni təd­qiq etmişdir. Albaniyada feodalizm qu­ru­lu­şu­nun yaşanmasını elmi cəhətdən əsas­lan­dı­ra­raq, burada I-VII əsrlərdə ibtidai icma qu­ru­lu­şu­nun mövcudluğu barədə tarix­şü­nas­lıq­da ha­kim olan mövqenin yanlış olduğunu sübut et­miş­dir.
Alim Albaniyanın e.ə. IV – b.e.-nın VII əsrlərində sərhədlərini ilk dəfə müəyyən edə­rək, 6 xəritə tərtib etmiş, onun bütün dövlət atributları ilə varlığını müəyyən edərək bu dövlətin daxili və xarici siyasətini açıq­la­mış­dır. O, xristianlığın Albaniyada yayılması, elə­cə də alban kilsəsinin yaranma tarixini araş­dırmış, onun Qaf­qazda ən qədim həvari və avtokefal kilsə olmasını sübut etmiş, ilk də­fə alban hüququnun ən qədim abidəsini təd­qiq etmişdir. Qarabağla bağlı er­məni “elmi tə­cavüzü”nü ifşa və ermənilərin tarixi coğ­ra­fi­ya­sını tədqiq edə­rək, erməni dövlətinin müx­tə­lif dövrlərdə Kiçik Asiyada və müx­təlif ərazilərdə yaradıldığını sübut etmiş­dir.
F.Məmmədovanın Azərbaycan Alba­ni­­ya tarixinə dair nəşr olunmuş əsərləri, o cümlədən, “Qafqaz Albaniyasının siyasi tarixi və tarixi coğra­fi­yası” (Azərbaycan və rus dil­lə­rində) monoqrafiyası həm ölkəmizdə, həm də xaricdə yüksək qiymətləndirilmişdir.
Alimin elmi tədqiqatlarının nəticələri respublikada və xaricdə nəşr olunan 113-dən çox elmi əsərdə öz əksini tapmışdır.  Onun rəhbərliyi ilə 1 elmlər doktoru və 20 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
F.Məmmədovanın xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. O, “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuş, Əməkdar elm xadimi fəxri adına, Azərbaycan Respublikasının “Dövlət mükafatı”na layiq görülmüşdür.
Tanınmış elm mücahidini 80 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona möhkəm can sağlığı, tarix elmimizin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

On August 8, a celebrate historian-scientist, Honored Scientific Figure with “Shohrat” Order, chief department at the Institute of History, corresponding member of ANAS Farida Jafar gizi Mammadova is 80 years old.
Farida Mammadova was born in Ali-Bayramli city in 1936. Educated at the Azerbaijan State University (present BSU), faculty of history in 1955-1960. Gained PhD degree in 1971, while Doctor of Sciences in 1987. She was elected a corresponding member of ANAS in 2001.
For the first time in Azerbaijan history study, F. Mammadova has studied he social structure and the genesis of feudalism (it’s institutions) in Caucasian Albania – the first historical Azerbaijani state, proven the independency of hereditariness and continuity between rulers, established the territorial boundaries of the state in it’s 1000-year history (5th BC – VIII century) by working out 6 maps, including investigated the emergence of the Apostolic Autocephalous (independent) church of Albania.
F. Mammadova's work on histpry of Azerbaijan Albania, as well as monograph “Political history and historical geography of Caucasian Albania highly appreciated both in the republic and abroad.
Outputs of scientist’s studies were reflected in more than 113 domestic and foreign academic papers. She supervised to a Doctor of Sciences and 20 PhDs.
Awarded the Order “Shohrat”, Honorary Title “Honored Scientific Figure”, and “State Prize” of the Republic of Azerbaijan.
We cordially congratulate the celebrate science patriot on the occasion of 80th jubilee, wish her robust health and achievements on the development way of history science.