AMEA-nın müxbir üzvü Fəridə Məmmədovanın 80 yaşı tamam olur
Avqustun 8-də Azərbaycanın tanınmış tarixçi alimi, Əməkdar elm xadimi, “Şöhrət” ordenli, Tarix İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Fəridə Cəfər qızı Məmmədovanın 80 yaşı tamam olur.
Fəridə Məmmədova 1936-cı ildə Əli-Bayramlı şəhərində anadan olmuşdur. 1955-1960-cı illərdə Azərbaycan Dövlət Uni­ver­si­te­tinin (indiki BDU) tarix fakültə­sində təhsil al­mışdır. 1971-ci ildə fəlsəfə doktoru, 1987-ci ildə elmlər doktoru adını almış, 2001-ci ildə isə AMEA-nın müxbir üzvü se­çil­mişdir.
F.Məmmədova Azərbaycan tarix­şü­nas­­lığında ilk dəfə olaraq Azərbaycan Al­ba­ni­ya­sında feodalizmin genezisi prob­le­mi­ni təd­qiq etmişdir. Albaniyada feodalizm qu­ru­lu­şu­nun yaşanmasını elmi cəhətdən əsas­lan­dı­ra­raq, burada I-VII əsrlərdə ibtidai icma qu­ru­lu­şu­nun mövcudluğu barədə tarix­şü­nas­lıq­da ha­kim olan mövqenin yanlış olduğunu sübut et­miş­dir.
Alim Albaniyanın e.ə. IV – b.e.-nın VII əsrlərində sərhədlərini ilk dəfə müəyyən edə­rək, 6 xəritə tərtib etmiş, onun bütün dövlət atributları ilə varlığını müəyyən edərək bu dövlətin daxili və xarici siyasətini açıq­la­mış­dır. O, xristianlığın Albaniyada yayılması, elə­cə də alban kilsəsinin yaranma tarixini araş­dırmış, onun Qaf­qazda ən qədim həvari və avtokefal kilsə olmasını sübut etmiş, ilk də­fə alban hüququnun ən qədim abidəsini təd­qiq etmişdir. Qarabağla bağlı er­məni “elmi tə­cavüzü”nü ifşa və ermənilərin tarixi coğ­ra­fi­ya­sını tədqiq edə­rək, erməni dövlətinin müx­tə­lif dövrlərdə Kiçik Asiyada və müx­təlif ərazilərdə yaradıldığını sübut etmiş­dir.
F.Məmmədovanın Azərbaycan Alba­ni­­ya tarixinə dair nəşr olunmuş əsərləri, o cümlədən, “Qafqaz Albaniyasının siyasi tarixi və tarixi coğra­fi­yası” (Azərbaycan və rus dil­lə­rində) monoqrafiyası həm ölkəmizdə, həm də xaricdə yüksək qiymətləndirilmişdir.
Alimin elmi tədqiqatlarının nəticələri respublikada və xaricdə nəşr olunan 113-dən çox elmi əsərdə öz əksini tapmışdır.  Onun rəhbərliyi ilə 1 elmlər doktoru və 20 fəlsəfə doktoru hazırlanmışdır.
F.Məmmədovanın xidmətləri dövlət tərəfindən də yüksək qiymətləndirilmişdir. O, “Şöhrət” ordeni ilə təltif olunmuş, Əməkdar elm xadimi fəxri adına, Azərbaycan Respublikasının “Dövlət mükafatı”na layiq görülmüşdür.
Tanınmış elm mücahidini 80 illik yubileyi münasibətilə səmimi qəlbdən təbrik edirik, ona möhkəm can sağlığı, tarix elmimizin inkişafı yolunda nailiyyətlər arzulayırıq.

8 августа исполняется 80 лет видному азербайджанскому ученому в области истории, заслуженному деятелю науки, кавалеру ордена «Шохрат», заведующему отделом Института истории, члену-корреспонденту НАНА Фариде Джафар гызы Мамедовой.
Фарида Мамедова родилась в 1936 году в городе Али-Байрамлы. В 1955-1960 годы получила образование на историческом факультете Азербайджанского государственного университета (современный БГУ). В 1971 году получила ученую степень доктора философии, в 1987 году - доктора наук, а в 2001 году была избрана членом-корреспондентом НАНА.
Впервые в азербайджанской историографии Ф.Мамедова исследовала проблему генезиса феодализма азербайджанского государства Албании. Обосновывая с научной точки зрения создание феодального строя Албании, она сумела доказать ошибочность позиции в историографии о существовании здесь первобытнообщинного строя в I-VII вв.
Впервые определив границы Албании в IV в. до н.э. – VII в. н.э., ученым было составлено 6 карт. Кроме того, путем определения всех государственных атрибутов государства, она сумела раскрыть внутреннюю и внешнюю политику Албании. Она также осуществила исследование распространения христианства в Албании и историю создания албанской церкви, а также доказала, что она является самой древней апостольской и афтокефальной церковью, впервые исследовала самый древний памятник албанского права. Разоблачив армянскую «научную агрессию» и исследовав историческую армянскую географию, ученому удалось доказать образование Армянского государства в составе различных государств Малой Азии, а также отдельных территориях.
Труд Фариды Мамедовой, посвященный истории Албании, а также монография «Политическая история и историческая география Кавказской Албании» (на азербайджанском и русском языках) были высоко оценены как в нашей стране, так и за рубежом.
Результаты научных исследований ученого нашли свое отражение в более 113 научных трудах в республике и за рубежом. Под ее руководством были подготовлены 1 доктор наук и 20 докторов философии.
Заслуги были высоко оценены государством. Она была награждена орденом «Шохрат», а также удостоена почетного звания «Заслуженный деятель науки» и «Государственной премии» Азербайджанской Республики.