Şabran rayonu ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı 5 min illik tarixə malik qazma evlər aşkarlanıb.
Rayonun Aygünlü kəndi ərazisində Çaqqaltəpə abidəsində aşkarlanan tapıntılar Şimali Qafqazdan Suriyaya, Fələstinə qədər gedib çıxan Kür-Araz mədəniyyətinə aiddir. Eramızdan əvvəl IV minilliyin sonu III minilliyin əvvəlinə aid edilən abidə bu vaxta kimi Azərbaycanın şimal-şərqində aşkarlanan və tədqiqatlar aparılan ən qədim yaşayış məskənidir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Şabran arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri Səfər Aşurov bildirib ki, abidənin mədəni təbəqəsi çox qalındır. Bu ərazidəki qədim yaşayış yerləri ötən əsrin 70-ci illərində qeydə alınıb. Ərazidə üç qədim təpəlik mövcuddur.
İlkin tədqiqatlar zamanı abidələrdə Kür-Araz mədəniyyətinin erkən tunc dövrünün xarakterik xüsusiyyətlərinə rast gəlinib. Qazıntılar Çaqqaltəpə abidəsində 3 tikinti xüsusiyyətini müəyyənləşdirməyə kömək edib. Birincisi, ərazidə erkən tunc dövrünə aid 5 qazma ev tapılıb ki, bu tipli evlər hələ Azərbaycanda öyrənilməyib. İkincisi, Kür-Araz mədəniyyəti üçün xarakterik olan gil möhrə üzərində yüngül konstruksiyalı ağac örtüklü evlərin qurulmasıdır ki, bu, bölgə üçün xarakterikdir. Üçüncü xarakterik xüsusiyyət isə daş özül üzərində dairəvi evlərin tikintisidir.
Ekspedisiya rəhbəri bildirib ki, qazıntı işləri zamanı abidənin ərazisindən tapılan materialların əksəriyyəti keramikadır. Bu da abidənin tarixini müəyyənləşdirməyə kömək edən əsas amillərdəndir. Keramika nümunələrinin əksəriyyəti üzərində yarımşar formalı qulpları olan saxsı məmulatlardır ki, bunlar da erkən tunc dövrünün əsas atributları sayılır.
Qazıntılar zamanı əksəriyyətində ox ucluqları olan çaxmaq daşından alətlər aşkarlanıb. Bu da sübut edir ki, eradan əvvəl IV minilliyin sonu - III minilliyin əvvəlində burada yaşayan yerli əhali əkinçilik və maldarlıqla yanaşı, ovçuluqla da məşğul olub.
Ərazidən tapılan sümükdən hazırlanan bizlər, iynələr yaşayış məskənində toxuculuq mədəniyyətinin də formalaşdığından xəbər verir.

В ходе археологических раскопок, проводимых на территории Шабранского района, были выявлены пещерные поселения, обладающие 5-тысячелетней историей.
Археологические находки, обнаруженные на памятнике Чаггалтепе на территории села Айгунлю этого района, относятся к Кура-Аразской культуре. Этот памятник, восходящий к концу IV - началу III тысячелетия до нашей эры, является самым древним поселением, обнаруженным на северо-востоке Азербайджана.
Руководитель Шабранской археологической экспедиции Института археологии и этнографии Национальной академии наук Азербайджана Сафар Ашуров сообщил, что культурный слой памятника очень толстый. На этой территории древние поселения были зарегистрированы еще в 70-х годах прошлого века. На территории существуют три древние возвышенности.
В ходе предварительных исследований в памятниках были выявлены характерные особенности раннего бронзового периода Кура-Аразской культуры. Археологические раскопки помогли определить 3 особенности строительства, которые применялись в памятнике Чаггалтепе. Первая особенность, на территории было обнаружено 5 пещерных поселений, относящихся к раннему бронзовому периоду (подобные поселения еще не изучены в Азербайджане). Вторая, сооружение на глиняных стенах домов с деревянным покровом (эти построения характерны для этого региона). А третьей характерной особенность является сооружение округлых домов на каменных основаниях.
Глава экспедиции отметил, что большинство материалов, выявленных в ходе раскопок на территории памятника, состоят из керамики. Это является одним из основных факторов при помощи которых возможно определить историю памятника. Большинство керамических образцов являются керамическими изделиями с рукоятками полушарной формы, которые считаются основными атрибутами эпохи Ранней Бронзы.
Во время раскопок также были обнаружены кремневые инструменты с наконечниками стрел. Это является доказательством того, что в конце IV - в начале III тысячелетия до нашей эры наряду с земледелием и скотоводством местные жители занимались также охотой.