Şabran rayonu ərazisində aparılan arxeoloji qazıntılar zamanı 5 min illik tarixə malik qazma evlər aşkarlanıb.
Rayonun Aygünlü kəndi ərazisində Çaqqaltəpə abidəsində aşkarlanan tapıntılar Şimali Qafqazdan Suriyaya, Fələstinə qədər gedib çıxan Kür-Araz mədəniyyətinə aiddir. Eramızdan əvvəl IV minilliyin sonu III minilliyin əvvəlinə aid edilən abidə bu vaxta kimi Azərbaycanın şimal-şərqində aşkarlanan və tədqiqatlar aparılan ən qədim yaşayış məskənidir.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Şabran arxeoloji ekspedisiyasının rəhbəri Səfər Aşurov bildirib ki, abidənin mədəni təbəqəsi çox qalındır. Bu ərazidəki qədim yaşayış yerləri ötən əsrin 70-ci illərində qeydə alınıb. Ərazidə üç qədim təpəlik mövcuddur.
İlkin tədqiqatlar zamanı abidələrdə Kür-Araz mədəniyyətinin erkən tunc dövrünün xarakterik xüsusiyyətlərinə rast gəlinib. Qazıntılar Çaqqaltəpə abidəsində 3 tikinti xüsusiyyətini müəyyənləşdirməyə kömək edib. Birincisi, ərazidə erkən tunc dövrünə aid 5 qazma ev tapılıb ki, bu tipli evlər hələ Azərbaycanda öyrənilməyib. İkincisi, Kür-Araz mədəniyyəti üçün xarakterik olan gil möhrə üzərində yüngül konstruksiyalı ağac örtüklü evlərin qurulmasıdır ki, bu, bölgə üçün xarakterikdir. Üçüncü xarakterik xüsusiyyət isə daş özül üzərində dairəvi evlərin tikintisidir.
Ekspedisiya rəhbəri bildirib ki, qazıntı işləri zamanı abidənin ərazisindən tapılan materialların əksəriyyəti keramikadır. Bu da abidənin tarixini müəyyənləşdirməyə kömək edən əsas amillərdəndir. Keramika nümunələrinin əksəriyyəti üzərində yarımşar formalı qulpları olan saxsı məmulatlardır ki, bunlar da erkən tunc dövrünün əsas atributları sayılır.
Qazıntılar zamanı əksəriyyətində ox ucluqları olan çaxmaq daşından alətlər aşkarlanıb. Bu da sübut edir ki, eradan əvvəl IV minilliyin sonu - III minilliyin əvvəlində burada yaşayan yerli əhali əkinçilik və maldarlıqla yanaşı, ovçuluqla da məşğul olub.
Ərazidən tapılan sümükdən hazırlanan bizlər, iynələr yaşayış məskənində toxuculuq mədəniyyətinin də formalaşdığından xəbər verir.

In the course of archaeological excavations carried out in the territory of Shabran region, have been revealed cave settlements of 5 thousand years old history.
The archaeological finds discovered on the monument Chaggaltepe in the village Aygunlu belong to the Kura-Araz culture. This monument, dating back to the end of IV - beginning of III millennium BC, is the oldest settlement discovered in northeast Azerbaijan.
The head of the Shabran archaeological expedition of the Institute of Archeology and Ethnography of Azerbaijan National Academy of Sciences Safar Ashurov said that the cultural layer of the monument is very thick. In this area, the ancient settlement was registered in the 70-ies of the last century. There are three ancient hills in the territory.
During the preliminary investigations in the monuments were revealed characteristic features of early Bronze Age Kur-Araz culture. Archaeological excavations have helped to define the features of the construction of 3, which were used in the monument Chaggaltepe. The first feature, in the territory of 5 cave settlements related to the early Bronze Age was discovered (such settlements have not been studied in Azerbaijan). Second, building on the clay walls of houses with a wooden cover (these constructions are typical for this region). A third characteristic feature is the construction of circular houses on stone foundations.
The head of the expedition noted that most of the materials discovered during excavations in the territory of the monument, composed of ceramic. This is one of the main factors with the help of which it is possible to determine the history of the monument. Most of the ceramic samples are ceramics with handles hemispheric shape, which are considered the main attributes of the Early Bronze Age.
During the excavations and flint tools were found arrowheads. This is proof that at the end of IV - the beginning of the III millennium BC, along with agriculture and cattle breeding locals also engaged in hunting.