Naxçıvan Bölməsində arxeoloji qazıntılarla bağlı hesabat iclası keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisyasının Naxçıvan MR Ordubad rayonu ərazisində 2016-ci ildə apardığı arxeoloji qazıntılarla bağlı hesabat iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Muxtar Respublikasında aparılan tədqiqatlarla bağlı geniş məlumat verərək muxtar respublikanın tarixinin öyrənilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirildiyini deyib. Bildirib ki, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisyası tərəfindən cari ildə Plovdağ arxeoloji abidələr kompleksində, Xaraba-Gilan orta əsrlər şəhər yerində arxeoloji tədqiqatlar aparılmış və tarixi əhəmiyyət daşıyan bir çox məlumat əldə edilmişdir. Qazıntı işlərində AMEA Naxçıvan Bölməsi Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşları da yaxından iştirak etmişlər.
Sonra ekspedisyanın rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bəhlul İbrahimli əldə olunan yeniliklər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Plovdağ arxeoloji abidələr kompleksində aparılan arxeoloji tədqiqatların əsas məqsədi nekropolların sərhədləri və ərazilərinin dəqiqləşdirilməsidir. Bu məqsədlə nekropolların, əsasən I, II və III nekrapolun şərq və şimal tərəflərində, II nekrapolun qərb tərəfində qəbir abidələri öyrənilib, sərhədləri müəyyən edilib. Eyni zamanda, orta tunc dövrünə aid içərisində səkkiz ox ucluğu olan ox qabı, sümükdən hazırlanmış dörd ədəd diş formasında  iri bəzək, əqiq və digər arxeoloji materiallar əldə olunub.
Bildirilib ki, ikinci maraqlı tapıntı ilk tunc dövrünə aid gil qabın üzərindəki reliyefik işarələr idi. Bu növ işarələrə həm Kültəpə abidəsində, eyni zamanda Baba Dərviş abidəsində rast gəlinib.

Nakhchivan Division held a report assembly related to the archeological excavations
ANAS Nakhchivan Division held a report assembly related to archaeological excavations carried out in the territory of Ordubad region, Nakhchivan AR by Kharaba-Gilan archeological expedition.
At the event, chairman of the division Academician Ismayil Hajiyev informed in detail about studies carried out in the Nakhchivan Autonomous Republic and spoke about purposeful measures taken in study of history of the autonomous republic. He stated that, Kharaba-Gilan expedition of the Institute of Archaeology and Ethnography carried out archeological researches in the complex of Plovdagh archeological sites, in a city site of medieval Kharaba-Gilan and obtained a lot of information of historical importance. Associates of the Institute of History, Ethnography and Archeology of Nakhchivan Division of ANAS were closely involved to the excavation works.
Then, expedition head PhD in History Assoc. Prof Bahlul Ibrahimli informed about newly achieved innovations. The main objective of archaeological studies at the complex of Plovdag archaeological sites is to clarify boundaries and territories of the necropolises. To this end, were studied grave sites to the east and north sides of necropolises I, II and III and to the western side of necropolis II, the boundaries have been defined. Simultaneously, an axle container with eight-axis in it, dating back to the midst of the Bronze Age, a large-scale decoration in the form of four pieces of bone, agate and other archaeological materials were obtained, he noted.
The second interesting finding was the relief signs on the pottery, attributed to the Early Bronze Age. This type of monument signs were came across in the monument Kultepe, including in the monument Baba Dervish.