Naxçıvan Bölməsində arxeoloji qazıntılarla bağlı hesabat iclası keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisyasının Naxçıvan MR Ordubad rayonu ərazisində 2016-ci ildə apardığı arxeoloji qazıntılarla bağlı hesabat iclası keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Naxçıvan Muxtar Respublikasında aparılan tədqiqatlarla bağlı geniş məlumat verərək muxtar respublikanın tarixinin öyrənilməsi istiqamətində məqsədyönlü tədbirlərin həyata keçirildiyini deyib. Bildirib ki, AMEA Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xaraba-Gilan arxeoloji ekspedisyası tərəfindən cari ildə Plovdağ arxeoloji abidələr kompleksində, Xaraba-Gilan orta əsrlər şəhər yerində arxeoloji tədqiqatlar aparılmış və tarixi əhəmiyyət daşıyan bir çox məlumat əldə edilmişdir. Qazıntı işlərində AMEA Naxçıvan Bölməsi Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun əməkdaşları da yaxından iştirak etmişlər.
Sonra ekspedisyanın rəhbəri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bəhlul İbrahimli əldə olunan yeniliklər barədə məlumat verib. Bildirib ki, Plovdağ arxeoloji abidələr kompleksində aparılan arxeoloji tədqiqatların əsas məqsədi nekropolların sərhədləri və ərazilərinin dəqiqləşdirilməsidir. Bu məqsədlə nekropolların, əsasən I, II və III nekrapolun şərq və şimal tərəflərində, II nekrapolun qərb tərəfində qəbir abidələri öyrənilib, sərhədləri müəyyən edilib. Eyni zamanda, orta tunc dövrünə aid içərisində səkkiz ox ucluğu olan ox qabı, sümükdən hazırlanmış dörd ədəd diş formasında  iri bəzək, əqiq və digər arxeoloji materiallar əldə olunub.
Bildirilib ki, ikinci maraqlı tapıntı ilk tunc dövrünə aid gil qabın üzərindəki reliyefik işarələr idi. Bu növ işarələrə həm Kültəpə abidəsində, eyni zamanda Baba Dərviş abidəsində rast gəlinib.

В Нахчыванском отделении состоялось отчетное заседание в связи с археологическими раскопками
В Нахчыванском отделении НАНА состоялось отчетное заседание в связи с археологическими раскопками, проведенными в 2016 году археологической экспедицией Хараба-Гилан на территории Ордубадского района Нахчыванской АР .
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев, подробно проинформировав о проводимых в Нахчыванской Автономной Республике исследованиях, подчеркнул осуществление целенаправленных мер в области изучения истории автономной республики. Было сообщено, что в текущем году археологической экспедицией Хараба-Гилан Института археологии и этнографии НАНА в комплексе археологических памятников Пловдаг, в средневековом городском поселении Хараба-Гилан были проведены археологические исследования и получены сведения имеющие историческое значение. В раскопках также приняли активное участие сотрудники Института истории, этнографии и археологии Нахчыванского отделения НАНА.
Далее руководитель экспедиции, доктор философии по истории, доцент Бахлул Ибрагимли проинформировал о достигнутых успехах. Основная цель археологических исследований, проведенных в комплексе археологических памятников Пловдаг, заключалась в уточнении границ и территории некрополей. В ходе раскопок были выявлены колчан для стрел, украшения, изготовленные из костя, агат и другие археологические материалы.
Было отмечено, что другой интересной находкой стали рельефные знаки на глиняной посуде, относящейся к бронзовому периоду. Этот вид знаков встречался в памятниках Кюльтепе и Баба Дервиш.
Отметим, что на территории были найдены медные монеты, относящиеся к периоду Эльдегезидов и Хулагидов.