AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin strukturunda Magistratura şöbəsi yaradılır. Bu barədə qərar AMEA Rəyasət Heyətinin bugünkü iclasında qəbul edilib.
Mövzu ətrafında çıxış edən Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, professor Əminağa Sadıqov bildirib ki, son illər ölkəmizdə elmlə təhsilin inteqrasiyasını təmin etmək, elmi kadr potensialının inkişafını sürətləndirmək və gənclərin elmə marağını artırmaq məqsədilə Akademiyada geniş islahatlar aparılır. 2015-ci ildən başlayaraq AMEA-da fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktoranturaya qəbul və minimum imtahanları test üsulu ilə keçirilir, doktorantların xarici dil fənni üzrə bilik səviyyələrinə qoyulan tələblər yüksəldilib. Həmçinin akademik qeyd edib ki, elmi qurumun tarixində ilk dəfə olaraq AMEA-da ali təhsilin magistratura pilləsi təşkil olunub və 2015/2016-cı tədris ili üçün magistraturaya 19 nəfər, 2016/2017-ci tədris ili üçün isə 56 nəfər qəbul olunub. AMEA-nın prezidenti Akademiyaya qəbul zamanı bakalavrlar arasında güclü rəqabətin olduğunu vurğulayıb.
İclasda AMEA-nın magistraturasına qəbulun nəticələri təsdiq edilib, Rəyasət Heyəti aparatının müvafiq idarələrinin və elmi müəssisələrin rəhbərlərinə tədris prosesinin təşkili ilə bağlı tapşırıqlar verilib. Bundan əlavə, AMEA-da təhsillə bağlı təşkilati işlərin həcminin xeyli artdığını və bununla bağlı Elm və Təhsil İdarəsinin strukturunun və kadr potensialının gücləndirilməsində yaranan zərurəti nəzərə alaraq Rəyasət Heyəti qərar qəbul edib.
Qərara əsasən, AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin strukturunda Magistratura şöbəsi yaradılıb, şöbənin ştat vahidləri təsdiq edilib. Həmçinin idarənin Elmi-analitik şöbəsinin rəis müavini, texnika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov Magistratura şöbəsinin rəisi vəzifəsinə təyin olunub.

В структуре Управления науки и образования аппарата Президиума Национальной академии наук Азербайджана создается Отдел магистратуры. Постановление об этом было принято на сегодняшнем заседании Президиума НАНА.
В своем выступлении по данному вопросу руководитель Управления науки и образования, доктор технических наук Аминага Садыгов отметил, что в последние годы с целью обеспечения интеграции науки и образования, ускорения развития научно-кадрового потенциала и повышения интереса молодежи к науке в Академии проводятся широкие реформы. Начиная с 2015 года в НАНА вступительные экзамены в докторантуру и экзамены-минимумы по программе подготовки докторов философии проводятся методом тестирования, повышены требования к уровню знания докторантами иностранных языков. Также Аминага Садыгов сообщил, что впервые в истории научной организации в НАНА было организовано обучение на ступени магистратуры, на 2015/2016-й учебный год в магистратуру было принято 19 человек, на 2016/2017-й учебный год – 56 человек. Руководитель управления подчеркнул, что во время приема в магистратуру Академии среди бакалавров наблюдалась сильная конкуренция.
На заседании были утверждены результаты приема в магистратуру НАНА; руководителям соответствующих управлений аппарата Президиума и научных учреждений Академии были даны поручения в связи с организацией процесса обучения. Помимо этого, учитывая то, что в НАНА значительно увеличился объем организационной работы в сфере образования и возникла необходимость в расширении структуры и усилении кадрового потенциала Управления науки и образования, Президиум принял постановление, согласно которому в структуре Управления науки и образования аппарата Президиума НАНА был создан Отдел магистратуры, утверждены штатные единицы отдела. На должность руководителя Отдела магистратуры был назначен заместитель начальника Научно-аналитического отдела данного управления, доктор философии по технике Гусейн Гусейнов.