YUNESKO-nun nümayəndəsi AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olub
YUNESKO-nun Bioetika üzrə Beynəlxalq Kafedralar Şəbəkəsinin rəhbəri, professor Amnon Karmi AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunda olub.
İnstitutun direktoru, akademik İradə Hüseynova qonağa rəhbərlik etdiyi müəssisənin yaranma tarixi və fəaliyyət istiqamətləri barədə məlumat verib. Bildirilib ki, institutun yaranmasında mərhum akademik Cəlal Əliyevin misilsiz xidmətləri olmuşdur.
Sonra professor A.Karmi institutun laboratoriyaları, orada aparılan tədqiqatlarla yaxından tanış olub.
Görüşdən sonra bu elm müəssisəsinin akt zalında professor Amnon Karminin iştirakı ilə seminar  keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar, Botanika, Fiziologiya, Zoologiya, Hüquq və İnsan Haqları, Genetik Ehtiyatlar institutlarının, Azərbaycan Tibb Universiteti, Həkimləri Təkmilləşdirmə İnstitutu, AR Kənd Təsərrüfatı Nazirliyi Əkinçilik Elmi-Tədqiqat İnstitutunun alim və mütəxəssisləri iştirak ediblər.
Seminarda akademik İradə Hüseynova Azərbaycanda YUNESKO-nun “Bioetika, Elmi Biliklərin və Texnologiyaların Etikası” üzrə Milli Komitəsinin yaradılmasında mərhum akademik Cəlal Əliyevin rolundan danışıb, bioetika elminin müasir dövrdə əhəmiyyəti, bu sahədə aparılan tədqiqatlar və perspektivlər barədə məlumat verib. Natiq qeyd edib ki, akademik Cəlal Əliyevin uzaqgörənliyi nəticəsində Azərbaycan MDB məkanında bu komitənin yaradıldığı üçüncü ölkə olmuşdur.
Professor Amnon Karmi də öz növbəsində YUNESKO-nun Bioetika kafedraları haqqında məlumat verərək, 5 qitədə 120 Bioetika Mərkəzinin fəaliyyət göstərdiyini söyləyib. Azərbaycanda “Bioetika, Elm Biliklərin və Texnologiyaların etikası” üzrə Milli Komitənin fəaliyyətini yüksək qiymətləndirən A.Karmi komitənin yaradılmasının əhəmiyyətindən danışıb.
Sonra professor A.Karmi seminar iştirakçılarının suallarını cavablandırıb.
Seminarın sonunda “Bioetika, Elmi Biliklərin və Texnologiyaların Etikası” üzrə Milli Komitənin sədr müavinləri - akademik İradə Hüseynova və tibb üzrə elmlər doktoru Vüqar Məmmədov bioetika ilə bağlı bəzi məsələlərə aydınlıq gətirib və məruzəyə görə professor Amnon Karmiyə minnətdarlıqlarını bildiriblər.

Representative of UNESCO visited ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology
The head of UNESCO International Departments of Bioethics Network, Professor Amnon Carmi visited ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology.
Director of the Institute, Academician Irada Huseynova spoke about the history and activity of Institute led by her. It was noted that, deceased Academician Jalal Aliyev has an invaluable contribution to the institute's creation.
Then, Professor A.Carmi got acquainted with laboratories of the institute and with research works held here.
After the meeting, at the conference hall of the scientific institution was held meeting by the participation of Professor Amnon Carmi.
At the event also attended scientists and experts of ANAS Institute of Molecular Biology and Biotechnology, Institute of Botany, Institute of Physiology, Institute of Zoology, Institute of Law and Human Rights, Institute of Genetic Resources, Azerbaijan Medical University, Scientific-Research Institute of Agriculture of AR Ministry of Agriculture.
At the seminar, Academician Irada Huseynova spoke about of the role of the deceased Academician Jalal Aliyev in the creation of the UNESCO's " Bioethics, Science, Knowledge and Ethic Technology" National Committee, the importance of bioethics in the modern era, research and prospects.
Professor Amnon Carmi said about the activity of UNESCO's Bioethics department and gave information on 120 Bioethics Center in the 5 continents.
A.Carmi stressed the importance establishment of the National Committee "Bioethics, Science, Knowledge and Ethic Technology" and highly appreciated the work of the committee.
Then, Professor A.Carmi responded the questions of participants.
At the end of the seminar Deputy Chairman on "Bioethics, Science, Knowledge and Ethic Technology" of the National Committee Doctor of Medical Sciences Vugar Mammadov, Academician Irada Huseynova has clarified some issues related to bioethics and expressed their gratitude for the report by Professor Amnon Carmi.