“Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının magistrantları AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının bütün elmi və ictimai fəaliyyətinə cəlb olunacaq”. Bu fikirləri Akademiyanın I və II kurs magistrantları ilə görüşdə Şuranın sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov bildirib. Onun sözlərinə görə, Akademiyanın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin təşəbbüsü ilə yaradılan magistratura pilləsi elmlə təhsilin vəhdəti istiqamətində həlledici addımdır.
F.Salmanov qeyd edib ki, AMEA tarixində ilk dəfə ötən ildən başlanılan bu təcrübə artıq özünü doğrultmuşdur. Bunun məntiqi nəticəsidir ki, ali təhsilin bu pilləsinə 2015/2016-cı tədris ili üçün 7 ixtisas üzrə 19 nəfər daxil olmuşdusa, 2016/2017-ci tədris ili üçün isə 19 ixtisas üzrə 56 nəfər qəbul olunub.
Bu il magistr qəbulu zamanı ən yüksək rəqabətin məhz AMEA ixtisasları üzrə aparıldığını söyləyən Şura sədri bildirib ki, növbəti ildə bu təhsil Akademiyanın bütün ixtisaslarını tam əhatə edəcəkdir.
F.Salmanov əlavə edib ki, AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurası təsis olduğu ilk vaxtlardan elmi və ictimai fəaliyyətinin bütün sferalarında magistrantların iştirakına önəm verib. Belə ki, Şuranın reallaşdırdığı elmin təbliği layihəsi çərçivəsində paytaxt və regionlarda yerləşən ali təhsil müəssislərində bakalavr və magistrantlarla mütəmadi maarifləndirici elmi seminarlar keçirilib, elmin müasir, aktual problemlərinə həsr olunan müzakirələr təşkil olunub.
F.Salmanov rəhbərlik etdiyi qurumun fəaliyyət istiqamətləri, həyata keçirdiyi layihələr barədə ətraflı məlumat verərək bildirib ki, bundan sonra Şuranın tərkibində bakalavr və magistr tələbələrin fəaliyyətinin koordinasiya edilməsi üçün yeni bir sturuktura zərurət yaranıb.
Sonra AMEA Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin Magistratura şöbəsinin rəisi, fizika üzrə fəlsəfə doktoru Hüseyn Hüseynov Akademiya rəhbərliyinin magistrantlara göstərdiyi yüksək diqqət və qayğıdan söhbət açıb. Bildirib ki, AMEA-da təhsil alan magistrantlar nüfuzlu beynəlxalq tədbirlərdə iştirak etməklə yanaşı, dünya şöhrətli alimlərlə görüşə və fikir mübadiləsi apara biləcəklər. Magistrantlar həm təhsil alacaq, həm də laboratoriyalarda işləyərək təcrübə qazanacaqlar.
Tədbirdə çıxış edən magistrantlar - AMEA İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun I kurs magistrantı Lamiyə Nəcəfova, Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun I kurs magistrantı Gülnar Abdullayeva, İnformasiya Texnologiyalar İnstitutunun I kurs magistrantı Şəlalə Mansurova, Fizika İnstitutunun II kurs magistrantı Ləman Daşdəmirova və başqaları Akademiyada onlar üçün hər çür şəraitin yaradıldığını söyləyərək, gənc alimlərə göstərdiyi diqqət və yaratdığı şəraitə görə AMEA rəhbərliyinə təşəkkür ediblər.
Sonra magistrantların səsverməsi ilə AMEA Fizika İnstitutunun II kurs magistrantı Sevil Məhərrəmova AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasında yaradılan Bakalavr və magistrlərlə iş üzrə sektorun rəhbər, Geologiya və Geofizika İnstitutunun II kurs magistri Səfiyə Əliyeva və İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun I kurs magistrantı Lamiyə Nəcəfova müavinləri seçildilər.

"Master students of ANAS will be involved to the scientific and social activities of the Council of Young scientists and Specialists of the National Academy of Sciences of Azerbaijan" .
These thoughts were announced by chairman of the Board, PhD in Physics, Dochent Famin Salmanov at the meeting with the masters I and II Academy courses.
F.Salmanov has noted that, this experience in the history of ANAS begun for the first time from last year was already repaid.
The fact that on this step of the higher education for 2015/2016 academic year on 7 specialties 19 people, and for 2016/2017 academic year on 19 specialties of-56 people have arrived is a logical consequence of it.
Noted that, this year the highest competition in case of acceptance in magistracy was observed in ANAS, chairman of the board reported that, next year the magistracy of ANAS will cover completely all specialties of Academy.
F.Salmanov said that, the Council of Young Scientists and specialists of ANAS since its inception, attached great importance to the participation of graduate students in all fields of scientific and social activities.
So, within the framework of the project implemented by the Council for the promotion of science in higher educational institutions of the capital and regions of bachelors and masters were conducted educational research seminars on actual problems of modern science.
F.Salmanov informing in detail about the directions of structure activity headed by him and implement projects, said that, for the coordination of bachelors and masters became necessary to create a new structure in the Council.
Next, head of the Department of Magistracy of Office of Education and Science of ANAS Presidium Administration, PhD in Physics Huseyn Huseynov spoke about the attention and care provided to undergraduates by the leadership of Academy.
He noted that, Master students receiving education in ANAS, along with participation in prestigious international events, will be able to meet and exchange opinions with the world-renowned scientists.
Master students of ANAS - Lamiya Najafova, Gulnara Abdullayeva, Shalala Mansurova, Dashdamirova Laman and others expressed gratitude to the leadership ANAS for the attention and the conditions created.
Then by voting of master students masters of II course the Institute of Physics of ANAS Sevil Maharramova was elected the head of Sector on affear with bachelors and masters of the Council of Young Scientists and Specialists and master student of II course the Institute of Geology and Geophysics, Safiya Aliyeva and master student of II course of the Institute of Control Systems Lamiya Nadzhafova as deputies.