Oktyabrın 14-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında görkəmli alim və böyük elm təşkilatçısı, Azərbaycan dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Midhət Abasovun anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə böyük alim Midhət Abasovun elmi və ictimai-siyasi fəaliyyəti haqqında danışıb, alimin neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəriyyə və praktikası sahəsində fəaliyyətindən söz açıb. O, M.Abasovun Azərbaycanda elmi-ictimai düşüncənin formalaşmasında müstəsna rolunun olduğunu xüsusi vurğulayıb.
Sonra Azərbaycan Respublikası Dövlət Neft Şirkətinin birinci vitse-prezidenti, akademik Xoşbəxt Yusifzadə görkəmli alimin şərəfli ömür yolundan, çoxşaxəli fəaliyyətindən bəhs edən “Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi sahəsində görkəmli alim” mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Bildirib ki, M.Abasov neft və qaz yataqlarının işlənilməsinin nəzəriyyə və praktikası sahəsində görkəmli alim və bu sahədə tanınmış elmi məktəbin banisi və rəhbəri olmuşdur. Onun müxtəlif illərdə əldə etdiyi bir çox elmi nəticələr əhəmiyyətli elmi nailiyyətlər kimi SSRİ EA və Azərbaycan EA-nın illik hesabatlarına daxil edilmişdir. Alim Azərbaycanda bir sıra karbohidrogen yataqlarının ilk kəşfiyyatçılarından biri olmuşdur.
Qeyd olunub ki, 1976–1990-cı illərdə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, 1990–1997-ci illərdə Akademiyanın vitse-prezidenti vəzifələrində çalışmışdır. O, 1989-cu ildə 12-ci çağırış SSRİ Ali Sovetinə xalq deputatı seçilmiş, 1991–1992-ci illərdə isə Azərbaycan Respublikasının dövlət katibi işləmişdir. 1968-ci ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü, 1980-ci ildə həqiqi üzvü, 1984-cü ildə keçmiş SSRİ Elmlər Akademiyasının müxbir üzvü seçilmişdir.
Diqqətə çatdırılıb ki, M. Abasov 650-dən artıq elmi məqalənin, 16 monoqrafiyanın müəllifidir. O, bir sıra beynəlxalq elmi forum, konfrans və simpoziumlarda iştirak etmişdir. Alimin rəhbərliyi ilə 21 elmlər doktoru və 40 elmlər namizədi hazırlanmışdır.
Tədbirdə AMEA-nın müxbir üzvü Zöhhak Abbasovun “Neft və qaz yataqlarının işlənilməsi sahəsində akademik Midhət Abasovun elmi məktəbi və onun nailiyyətləri”, AMEA-nın müxbir üzvü Qərib Calalovun “Akademik M.Abasovun Azərbaycanda neftqaz yataqlarının hidroqazdinamikası elmi sahəsində yaratdığı elmi məktəb və onun nailiyyətləri” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə çıxış edən Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının vitse-prezidenti, texnika elmləri doktoru Əzizağa Şahverdiyev, yazıçı Seyran Səxavət və başqaları alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər, M.Abasovu təkcə böyük alim deyil, həm də böyük insan kimi xarakterizə ediblər.
Sonda mərhum alimin ailəsi adından çıxış edən oğlu Teymur Abasov atasının xatirəsinə göstərilən hörmət və ehtirama görə tədbirin təşkilatçılarına və iştirakçılarına minnətdarlığını bildirib.

Состоялось мероприятие, посвященное 90-летию академика Мидхата Абасова
14 октября в Центральной научной библиотеке (ЦНБ) Национальной академии наук Азербайджана (НАНА) состоялось мероприятие, посвященное 90-летнему юбилею видного ученого, организатора науки, действительного члена НАНА, член-корреспондента Российской академии наук, доктора технических наук, профессора, заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии Мидхата Абасова.
Открывший мероприятие президент НАНА, академик Акиф Ализаде рассказал о научной и общественно-политической деятельности видного ученого Мидхата Абасова, его многогранной работе в сфере теории и практики разработки нефтяных и газовых месторождений. Он особо подчеркнул исключительную роль М.Абасова в формировании научно-общественной мысли в Азербайджане.
Далее первый вице-президент Государственной нефтяной компании Азербайджанской Республики, академик Хошбахт Юсифзаде выступил с посвященным многогранной деятельности и славному жизненному пути известного ученого докладом на тему «Видный ученый в области разработки нефтяных и газовых месторождений». Было отмечено, что М.Абасов был видным ученым в области разработки нефтяных и газовых месторождений и основателем и руководителем известной в этой сфере научной школы. Многие научные результаты, достигнутые им в разные годы, как значимые научные результаты были включены в годовые отчеты АН СССР и АН Азербайджана. Ученый был одним из первых разведчиков ряда углеводородных месторождений в Азербайджане.
Было отмечено, что 1976-1990-х годах ученый занимал должность академика-секретаря Отделения наук о Земле Национальной академии наук Азербайджана, в 1990-1997-х годах - вице-президента академии. В 1989 году он был избран народным депутатом Верховного Совета СССР 12 созыва, в 1991-1992 гг. – государственным секретарем Азербайджанской Республики. В 1968 году был избран членом-корреспондентом Академии наук Азербайджана, в 1980 году - действительным членом, а в 1984 году - членом-корреспондентом Академии наук СССР.
Было доведено до внимания, что М.Абасов - автор более 650 научных статей, 16 монографий. Он принял участие в ряде международных научных форумов, конференций и симпозиумов. Под руководством ученого было подготовлено 40 кандидатов наук и 21 доктор наук.
На мероприятии были заслушаны доклады члена-корреспондента НАНА Зоххака Аббасова «Научная школа академика Мидхата Аббасова в области разработки нефтегазовых месторождений и ее достижения», члена-корреспондента НАНА Гариба Джалалова «Научная школа академика М.Аббасова в научной области гидрогазодинамика нефтегазовых месторождений в Азербайджане и ее успехи».
Выступив на мероприятии вице-президент Российской академии естественных наук, доктор технических наук Азизага Шахвердиев, писатель Сейран Сахават и другие поделились своими воспоминаниями об ученом и охарактеризовали М.Аббасова не только великим ученым, но и великим человеком.
В заключение, выступив от имени семьи покойного сын ученого Теймур Аббасов выразил признательность организаторам и участникам мероприятия за уважение и почтение к памяти отца.