Oktyabrın 14-də AMEA-nın Geologiya və Geofizika İnstitutunda neftçi-alim, Azərbaycan dövlət mükafatı laureatı, Əməkdar elm xadimi, akademik Midhət Abasovun anadan olmasının 90 illik yubileyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri AMEA-nın müxbir üzvü Zöhhak Abbasov açaraq yubiley toplantısının əhəmiyyətindən danışıb. Bildirib ki, bugünkü elmi sessiyanın keçirilməsi mərhum akademikin xatirəsinə göstərilən ehtiramın təcəssümüdür.
Sonra görkəmli alimin elmi və ictimai-siyasi fəaliyyətinə həsr olunan məruzələr dinlənilib.
Akademik Hətəm Quliyev “Yer elmlərinin tədqiqində qeyri-klassik yanaşma”, AMEA-nın müxbir üzvü Qərib Calalov “Layların hidroqazdinamika üsulları və süzülmə modellərinin parametrik identifikasiyası” və AMEA-nın müxbir üzvü Qalib Əfəndiyev “Akademik M.Abasovun rəhbərliyi ilə yerinə yetirilmiş elmi-praktik tədqiqatlar” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər.
Tədbirdə Rusiya Təbiət Elmləri Akademiyasının vitse-prezidenti, texnika elmləri doktoru Əzizağa Şahverdiyev və digərləri alimlə bağlı xatirələrini bölüşüblər.

The Institute of Geology and Geophysics of ANAS held the scientific session devoted to the 90th anniversary of scientist-oil worker, Azerbaijan State prize laureate, Honoured Scientist, Academician Midhat Abbasov on October 14.
Corresponding member of ANAS Zohhak Abbasov, opening the event, spoke about the importance of the anniversary meeting. He said that, holding of today's scientific session is a manifestation of respect for the memory of the deceased Academician.
Then were delivered reports devoted to the scientific and socio-political activity of the outstanding scientist.
Then Academician Hatam Guliyev delivered a report on "Non-classical approach to the study of Earth Sciences", corresponding member of ANAS Garib Jalalov on "Hydro-methods of recovery and parametric identification of models of filtration" and a corresponding member of ANAS Galib Efendiyev "Scientific and practical research carried out under the leadership of Academician M.Abbasov".
At the event, Vice-President of Academy of Natural Sciences of the Russia, Doctor of Technical Sciences Azizaga Shahverdiyev and others shared their memories about the scientist.