Akademik Telman Əliyev beynəlxalq aerokosmik sərgidə çıxış edib
AMEA-nın İdarəetmə Sistemləri İnstitutunun direktoru, akademik Telman Əliyev Türkiyənin Kayseri şəhərində keçirilən beynəlxalq aerokosmik “AEROEX 2016” sərgisində iştirak edib.
Akademik T.Əliyev sərgidə “Uçuş aparatlarının texniki vəziyyətinə ekvivalent olan korrelasiya matrislərinin formalaşması texnologiyası” və "Aviasiyada defektlərin noise monitorinqi” mövzularında məruzələrlə çıxış edib.
Tədbir çərçivəsində müxtəlif görüşlər keçirilib, azərbaycanlı alimlərin elmi layihələri sərgi iştirakçılarına təqdim olunub.
Azərbaycanlı alim konfransın təşkilatçıları tərəfindən fəxri diplomla təltif edilib.
“AEROEX 2016” sərgisinin keçirilməsinin əsas məqsədi aviasiya və kosmik texnologiyalar sahəsində çalışan alimlər, təşkilatlar və şirkətlər arasında yeni əlaqələrin və əməkdaşlığın qurulmasıdır. Sərginin əsas mövzuları aerokosmik materiallar, avionika, aerokosmik kommunikasiya sistemləri, enerji səmərəliliyi, “yaşıl” texnologiyalar, başlanğic sistemləri, peyk texnologiyaları, dron yaratma və istifadə texnologiyalarıdır.

Академик Тельман Алиев выступил на международной аэрокосмической выставке
Директор Института систем управления НАНА, академик Тельман Алиев принял участие в международной аэрокосмической выставке "AEROEX 2016" в турецком городе Кайсери.
На выставке академик Т.Алиев выступил с докладами «Технология формирования корреляционных матриц, эквивалентных техническому состоянию летательных аппаратов», «Звуковой мониторинг дефектов в авиации».
В рамках мероприятия были проведены различные встречи, участникам выставки были представлены проекты азербайджанских ученых.
Организаторами конференции азербайджанский ученый был награжден почетным дипломом.
Основной целью проведения выставки "AEROEX 2016" является налаживание новых связей и сотрудничества между компаниями, организациями и учеными, работающими в области авиационных и космических технологий. Основные темы выставки - аэрокосмические материалы, авионика, аэрокосмические системы коммуникации, энергетическая эффективность, «зеленые» технологии, спутниковые системы, создание и технологии использования дронов.