Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun 50 illik yubileyinə həsr olunan “Makromolekullar kimyası, üzvi sintez və kompozit materiallar” mövzusunda respublika elmi konfransı işə başlayıb.
Əvvəlcə foyedə Polimer Materialları İnstitutunun elmi nailiyyətlərini əks etdirən sərgi ilə tanışlıq olub.
Tədbirdə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Kataliz və Qeyri–üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev institutun yaradılmasında və inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqət və qayğısından danışıb. Bildirilib ki, institut 1966-cı ildə Sumqayıtda Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun filialı kimi yaradılıb və 1979-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Xlor Üzvi-Sintez İnstitutuna çevrilib. 1991-ci ildən indiyədək AMEA Polimer Materialları İnstitutu kimi fəaliyyət göstərir.
Vurğulanıb ki, respublikanın ali elmi qurumu olan AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu 50 il ərzində uğurlu yol keçib.
Polimer Materialları İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov çıxışında mütəxəssislərin hazırlanması və inkişaf etdirilməsinin cəmiyyət, o cümlədən institut qarşında duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu qeyd edib. O, Sumqayıtın sürətli sənaye şəhəri kimi inkişafını təmin etmək məqsədilə yaradılan institutun tarixinə qısa nəzər salıb.
Konfransda çıxış edən Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali məktəbin heyəti adından institutun kollektivini, ölkənin elm adamlarını təbrik edib, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında və Azərbaycanda elmi cəmiyyətin inkişafında AMEA-nın müstəsna rolundan danışıb.
Rektor ölkəmizdə təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatların əsas istiqamət və hədəflərindən, AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında təhsil, elm, istehsalat çərçivəsində elmi-təcrübi əməkdaşlıqdan bəhs edərək bildirib ki, məqsəd bu ali təhsil ocaqları arasındakı əlaqələri daha da inkişaf etdirmək, tələbələrin yüksəkixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişməsinə şərait yaratmaqdır.
Plenar iclasda çıxış edən Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika elmləri doktoru Əminağa Sadıqov yarıməsirlik tarixi olan Polimer Materialları İnstitutunun çoxsahəli fəaliyyətindən, əldə etdikləri elmi nailiyyətlərdən söz açıblar.
Yubiley münasibətilə institutun bir qrup əməkdaşına AMEA-nın Fəxri Fərmanı təqdim olunub.
Plenar iclas institutun 50 illik yubileyinə həsr olunan videoçarxın nümayişı ilə bitib.
Qeyd edək ki, Polimer Materialları İnstitutunun 50 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans dörd bölmə üzrə davam edir. Oktyabrın 21-dək davam edəcək elmi konfransa 130-dan çox məruzə təqdim olunub.

Republic conference devoted to 50th anniversary of the Institute of Polymer Materials
On October 20, a republican conference “Chemistry of macro molecules, organic synthesis and composite materials”, which devoted to 50th anniversary of the Institute of Polymer Materials, has taken place at the Sumgayit State University (SSU).
In advance, was featured an exhibition, reflecting academic achievements of the Institute at the foyer.
At the opening ceremony of the conference, scientists, who had exceptional merits in development of the institute, were commemorated for a minute of silence.
Academician-Secretary of the Division of Chemical Sciences and director of the Institute of Catalyze and Inorganic Chemistry, Academician Dilgam Taghiyev opened the plenary assembly and spoke about national leader Heydar Aliyev’s care and attention to the establishment and development of the institute. It was noted that, institute has established in 1966 as a affiliate of Institute of Petrochemical Sciences of Azerbaijan AS in Sumgayit and shifted into Chlorine Organic Synthesis Institute of Azerbaijan AS in 1979. Since 1991 up today operates as an Institute of Polymer Materials of ANAS.
Institute of Polymer Materials of Azerbaijan National Academy of Sciences has passed a fruitful way during 50 years.
Acting director of the Institute corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov stated that training and improving the staff is one of the key tasks before society including the Institute. Also he briefly glanced at history of the institute, which established due to ensure rapid development of Sumgayit as an industrial city.
Rector of the Sumgayit State University Prof. Elkhan Huseynov congratulated the institute staff and scientists of the country on behalf of his staff and told about undeniable role of ANAS in preparation of highly qualified cadres and in scientific society of Azerbaijan.
Making speech on key directions and targets of reforms carried out in education system of the country, the rector dealt with cooperation between Institute of Polymer Materials and Sumgayit State University in the fields of sience, education and manufacturing.
Director of the Institute of Petrochemical Processes Academician Vagif Abbasov, Director of the Institute of Chemical Additives Academician Vafig Farzaliyev, head of Science and Education Office of Presidium Administration of ANAS Dr. Engineering Aminagha Sadigov told about half-century history of the institute and its multifaceted activities as well.
A group of institute associates have been awarded the Certificate of Merit of ANAS on the occasion of jubilee.
Note that, a scientific conference dedicated to the 50th anniversary of the Institute of Polymer Materials continues on four sections. The conference to be lasted until October 21 will be listened over 130 lectures.