Oktyabrın 20-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutunun 50 illik yubileyinə həsr olunan “Makromolekullar kimyası, üzvi sintez və kompozit materiallar” mövzusunda respublika elmi konfransı işə başlayıb.
Əvvəlcə foyedə Polimer Materialları İnstitutunun elmi nailiyyətlərini əks etdirən sərgi ilə tanışlıq olub.
Tədbirdə AMEA-nın Kimya Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, Kataliz və Qeyri–üzvi Kimya İnstitutunun direktoru, akademik Dilqəm Tağıyev institutun yaradılmasında və inkişafında ümummilli lider Heydər Əliyevin diqqət və qayğısından danışıb. Bildirilib ki, institut 1966-cı ildə Sumqayıtda Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun filialı kimi yaradılıb və 1979-cu ildə Azərbaycan Elmlər Akademiyasının Xlor Üzvi-Sintez İnstitutuna çevrilib. 1991-ci ildən indiyədək AMEA Polimer Materialları İnstitutu kimi fəaliyyət göstərir.
Vurğulanıb ki, respublikanın ali elmi qurumu olan AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu 50 il ərzində uğurlu yol keçib.
Polimer Materialları İnstitutunun direktor vəzifəsini icra edən, AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov çıxışında mütəxəssislərin hazırlanması və inkişaf etdirilməsinin cəmiyyət, o cümlədən institut qarşında duran əsas vəzifələrdən biri olduğunu qeyd edib. O, Sumqayıtın sürətli sənaye şəhəri kimi inkişafını təmin etmək məqsədilə yaradılan institutun tarixinə qısa nəzər salıb.
Konfransda çıxış edən Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov rəhbərlik etdiyi ali məktəbin heyəti adından institutun kollektivini, ölkənin elm adamlarını təbrik edib, yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanmasında və Azərbaycanda elmi cəmiyyətin inkişafında AMEA-nın müstəsna rolundan danışıb.
Rektor ölkəmizdə təhsil sahəsində həyata keçirilən islahatların əsas istiqamət və hədəflərindən, AMEA-nın Polimer Materialları İnstitutu ilə Sumqayıt Dövlət Universiteti arasında təhsil, elm, istehsalat çərçivəsində elmi-təcrübi əməkdaşlıqdan bəhs edərək bildirib ki, məqsəd bu ali təhsil ocaqları arasındakı əlaqələri daha da inkişaf etdirmək, tələbələrin yüksəkixtisaslı peşəkar kadr kimi yetişməsinə şərait yaratmaqdır.
Plenar iclasda çıxış edən Neft-Kimya Prosesləri İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Abbasov, Aşqarlar Kimyası İnstitutunun direktoru, akademik Vaqif Fərzəliyev, Rəyasət Heyəti aparatının Elm və Təhsil İdarəsinin rəisi, texnika elmləri doktoru Əminağa Sadıqov yarıməsirlik tarixi olan Polimer Materialları İnstitutunun çoxsahəli fəaliyyətindən, əldə etdikləri elmi nailiyyətlərdən söz açıblar.
Yubiley münasibətilə institutun bir qrup əməkdaşına AMEA-nın Fəxri Fərmanı təqdim olunub.
Plenar iclas institutun 50 illik yubileyinə həsr olunan videoçarxın nümayişı ilə bitib.
Qeyd edək ki, Polimer Materialları İnstitutunun 50 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans dörd bölmə üzrə davam edir. Oktyabrın 21-dək davam edəcək elmi konfransa 130-dan çox məruzə təqdim olunub.

Начала свою работу республиканская научная конференция, посвященная 50–летнему юбилею Института полимерных материалов
20 октября в Сумгайытском государственном университете (СГУ) прошла посвященная 50–летнему юбилею Института полимерных материалов НАНА республиканская научная конференция на тему «Химия макромолекул, органический синтез и композитные материалы».
Сначала в фойе состоялось ознакомление с выставкой, отражающей научные достижения Института полимерных материалов.
На открытии научной конференции минутой молчания была почтена память ушедших из жизни ученых, которым принадлежали неоценимые заслуги в развитии института.
Директор Института катализа и неорганической химии, академик-секретарь Отделения химических наук НАНА, академик Дильгам Тагиев, открывая пленарное заседание конференции, рассказал о внимании и заботе общенационального лидера Гейдара Алиева в создании и развитии института. Было отмечено, что институт был создан в 1966 году в Сумгайыте на базе Института нефтехимических процессов Академии наук Азербайджана, и в 1979 году был преобразован в Институт хлора-органического синтеза Академии наук Азербайджана. С 1991 года и до сих пор действует как Института полимерных материалов НАНА.
Было подчеркнуто, что Институт полимерных материалов Национальной академии наук Азербайджана, являющийся высший научной структурой республики, в течение 50 лет прошел успешный путь развития.
Исполняющий обязанности директора Института полимерных материалов, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов в своем выступлении отметил, что одной из основных задач, стоящих перед обществом и институтом, является подготовка специалистов. Он провел краткий экскурс в историю института, созданного с целью обеспечения интенсивного развития Сумгайыта как промышленного города.
Выступая на конференции, ректор Сумгайытского государственного университета, профессор Эльхан Гусейнов от имени руководимого им высшего учебного заведения, поздравил коллектив института и рассказал об исключительной роли НАНА в подготовке высококвалифицированных кадров и развитии научного сообщества страны.
По словам ректора, основные направления и цели осуществляемых в стране реформ, являются дальнейшее развитие связей между высшими учебными заведениями, создание условий для формирования студентов как высококвалифицированных профессиональных кадров.
Выступившие на пленарном заседании директор Института нефтехимических процессов, академик Вагиф Аббасов, директор Института химии присадок, академик Вагиф Фарзалиев, начальник Управления науки и образования аппарата Президиума, доктор технических наук Аминага Садыгов рассказали о многогранной деятельности Института полимерных материалов, а также полученных научных достижениях.
По случаю юбилея группе сотрудников института были вручены Почетные грамоты.
Пленарное заседание, посвященное юбилею института, завершился демонстрацией видеоролика, посвященного 50-летию.
Отметим, что посвященная 50-летию Института полимерных материалов научная конференция продолжает свою работу в четырех секциях. На конференцию, которая продлится до 21 октября, представлено свыше 130 научных докладов.