“Macarıstan türkologiyası və Azərbaycan” mövzusunda konfrans keçirildi
Oktyabrın 25-də AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasında “Macarıstan türkologiyası və Azərbaycan” mövzusunda konfrans keçirildi.
Tədbir Prezident İlham Əliyevin “Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 18 fevral 2016-cı il tarixli Sərəncamı və AMEA Rəyasət Heyətinin 20 aprel 2016-cı il tarixli Qərarına əsasən Macarıstan Elmlər Akademiyasının həqiqi üzvü Georq Hazainin xatirəsinə həsr olunub.
Əvvəlcə tanınmış türkoloq-alim Georq Hazainin şəxsi kitab kolleksiyasından ibarət sərgiyə baxış keçirildi.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli “Birinci Türkoloji Qurultayın 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” Prezident İlham Əliyevin Sərəncamını xatırladaraq, birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyi silsiləsindən olan konfransın xüsusi əhəmiyyət daşıdığını vurğuladı. O, Azərbaycan xalqının mədəni həyatında müstəsna rol oynayan Türkoloji Qurultaya dair yekun tədbirin bu ilin noyabr ayında təşkil olunacağını bildirdi.
AMEA-nın vitse-prezidenti Türkoloji Qurultayla bağlı Türkiyə, Qazaxıstan, Qırğızıstan və Özbəkistandan olan şərqşünas və türkoloq alimlərin iştirakı ilə AMEA-da bir çox tədbirlərin keçirildiyini nəzərə çatdırdı. Oktyabrın 21-də Türkiyədə birinci Türkoloji Qurultayın 90 illiyinə həsr olunan beynəlxalq simpoziumda iştirak etdiyini söyləyən akademik İ.Həbibbəyli tədbir çərçivəsində Türkoloji Qurultay dövründə çəkilmiş lentlərdən hazırlanmış filmin nümayiş olunduğunu bildirdi. Natiq ötən il AMEA-nın 70 illik yubileyi ərəfəsində bu yubileyə həsr olunan filmin çəkilişləri zamanı arxivlərdə aparılan axtarışlar zamanı Türkoloji Qurultaya aid iki dəqiqəlik filmin əldə olunduğunu da diqqətə çatdırdı.
Azərbaycan-Macarıstan ədəbi əlaqələrindən söz açan AMEA-nın vitse-prezidenti türkologiyanın inkişafında macar alimlərin rolunu xüsusi vurğuladı, konfransın ölkələrimiz arasında münasibətlərin və elmi əlaqələrin inkişafına mühüm töhfə verəcəyinə əminliyini bildirdi.
Akademik, həmçinin türkologiya elminin inkişafında böyük xidmətləri olan G.Hazainin həyat və yaradıcılığı barədə məlumat verdi, onun Azərbaycan-Macarıstan ədəbi əlaqələrindəki rolundan bəhs etdi.
Macarıstanın Azərbaycandakı fövqəladə və səlahiyyətli səfiri İmre Laslotski ölkələrimiz arasındakı dostluq və qardaşlıq münasibətlərindən söz açdı, tədbirin türkologiyanın, türkoloji əlaqələrin inkişafına, formalaşmasına, nəticə və perspektivlərinə mühüm töhfə verəcəyini bildirdi.
Mərkəzi Elmi Kitabxananın direktoru, tibb üzrə fəlsəfə doktoru Leyla İmanova kitabxanada saxlanılan Hazai kolleksiyasının dünya kitabxana-informasiya məkanına inteqrasiyası barədə çıxış etdi. Bildirdi ki, Azərbaycanı dünyada əhəmiyyətli türkologiya mərkəzi hesab edən macar alimi öz şəxsi kitabxanasının türkologiyaya aid bölümünün təxminən 1000 adda kitab və jurnal, 600-dək elmi məqalə, habelə bir sıra şəxsi arxiv materiallarını AMEA-nın Mərkəzi Elmi Kitabxanasına bağışlamışdır. L.İmanova bu ilin mart ayında kitabxanada türkoloq-alimə məxsus olan şəxsi kitab kolleksiyasının təqdimatının keçirildiyini diqqətə çatdırdı.
Tədbirdə Azərbaycanın Macarıstandakı səfiri Vilayət Quliyev, Azərbaycanda Atatürk Mərkəzinin müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Nizami Cəfərov, Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya elmləri doktoru Asif Rüstəmli və başqaları Azərbaycan və macar xalqları arasında elmi əlaqələrin bundan sonra da möhkəmləndirilməsi baxımından konfransın əhəmiyyətini vurğuladılar.
Sonda G.Hazainin qızı Sisilya Hazai atasının xatirəsinə göstərilən diqqətə görə tədbirin təşkilatçılarına minnətdarlığını bildirdi.

“Hungarian Turkology and Azerbaijan” conference conducted
On October 25, Central Scientific Library of ANAS held a conference “Hungarian Turkology and Azerbaijan”.
Pursuant to President Ilham Aliyev’s order “On holding 90th anniversary of 1st Turkological Congress” dated February 18, 2016 and Resolution of the Presidium of ANAS dated April 20, 2016, the event has been dedicated to active member of Hungarian Academy of Sciences Georg Hazai’s memory.
In advance, exhibition reflecting the personal book collection of celebrate turkologist-scientist Georg Hazai.
Reminding President Ilham Aliyev’s order “On holding 90th anniversary of 1st Turkological Congress”, the Vice-President Academician Isa Habibbeyli underlined the significance of the conference which is related to. He stated that a final meeting of Turkological Congress, which has played exceptional role in cultural life of Azerbaijan people, will be organized in November this year.
Vice-President also brought to mind holding of chain events concerning to Turkological Congress by participation of orientalist and turkologist scientists from Turkey, Kazakhstan, Kirgizstan and Uzbekistan. Academician said that, he was an attendee of international symposium devoted to 90th anniversary of 1st Turkological Congress on October 21 in Turkey and a documentary prepared of films, which were taken during the Congress, was demonstrated there.
Making speech on Azerbaijan-Hungary literary ties Vice-President of ANAS stressed out the role of Hungarian scientists in development of Turkology.
Academician briefed on lifetime and creativity of G.Hazai, who had great merits in development of Turkology and dealt with his role in literary relations between Azerbaijan-Hungary.
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Hungary to Azerbaijan Imre Laslotski spoke about the friendly and fraternal relations between the two countries, he expressed confidence that, the event will make an important contribution to the development and formation of the Turkic and Turkological ties.
Director of the Central Scientific Library, Doctor of Philosophy in Medicine Leyla Imanova spoke in connection with the integration stored at the library collection Hazai in the world of library and information environment.
Spoke at the event Azerbaijani ambassador to Hungary Vilayat Guliyev, head of the Ataturk Center in Azerbaijan, corresponding member of ANAS Nizami Jafarov, head of Department of of the Institute of literature, Doctor of Philology Asif Rustamli and others stressed the importance of the conference in terms of strengthening scientific relations between the Azerbaijani and Hungarian peoples.
In conclusion, the daughter of G. Khazai Sicily Khazai thanked the organizers for their attention to the memory of his father.