Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təşəbbüsü ilə keçirilən İkinci Azərbaycan Elm Festivalı noyabrın 2-də Sumqayıtda öz işini davam etdirib.
Sumqayıt şəhər Dövlət Dram Teatrında baş tutan tədbiri giriş nitqi ilə açan Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, ictimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Teymur Səmədov qonaqları şəhər rəhbərliyi adından salamlayıb. O, İkinci Elm Festivalının Sumqayıt şəhərində keçirilməsinin əlamətdar hadisə olduğunu, festivalın elmimizin inkişafına böyük töhfə verəcəyini bildirib. Teymur Səmədov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin elmə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, aparılan islahatlardan, Sumqayıt şəhərinin elm və təhsil sahəsindəki uğurlarından söz açıb.
Sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov İkinci Elm Festivalının ölkəmizdə keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb, bu münasibətlə tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Akademik bildirib ki, festivalın əsas məqsədi son illər əldə etdiyimiz elmi nailiyyətləri geniş ictimaiyyətə çatdırmaq, gənclərdə elmi-tədqiqat işlərinə maraq oyatmaqdır. Akademik Əhliman Əmiraslanov festivalın Azərbaycan elminin inkişafında mühüm rol oynayacağına əminliyini bildirib.
“Azərikimya” İstehsalat Birliyinin icraçı direktorunun müavini Vüqar Kərimov təbrik çıxışında AMEA-nın təşəbbüsü ilə keçirilən festivalın elm və cəmiyyət arasındakı dialoqun qurulmasına xidmət etdiyini söyləyib. Vüqar Kərimov daha sonra ölkə iqtisadiyyatının inkişafında mühüm rolu olan “Azərikimya” İstehsalat Birliyi haqqında məlumat verib.
Polimer Materialları İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov çıxışında institutun keçdiyi inkişaf yolundan, əldə etdiyi uğurlardan danışıb. Bəxtiyar Məmmədov institutda aparılmış elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin Sumqayıt sənaye zonasında yerləşən zavodlarda və MDB ölkələrinin bir sıra müəssisələrində tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov çıxış edərək Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiyada əksini tapan elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması, elm və təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması prosesinin ali məktəblərin və elmi-tədqiqat müəssisələrinin üzərinə böyük məsuliyyət qoyduğunu söyləyib. Professor çıxışında SDU-nun Akademiyanın institutları ilə əlaqələrindən danışıb, elmi əməkdaşlığın səviyyəsini artırmaq məqsədi ilə AMEA PMİ-nin nəzdində yaradılan “Yüksək molekullu birləşmələr kimyası və ekologiya” Elm və Tədris Mərkəzinin rolunu xüsusi vurğulayıb.
Tədbirin bədii hissəsi ABŞ-ın “Acidic Band” qrupunun, Azərbaycan Opera və Balet Teatrının solisti Fərmin Əhmədli  və digərlərinin iştirak etdiyi konsert proqramı ilə davam edib.
Daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinə və Sumqayıt Texnologiyalar Parkına ekskursiyalar təşkil olunub.
Festival Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunmuş elmi-populyar mühazirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, İkinci Azərbaycan Elm Festivalı AMEA-nın təşəbbüsü, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilir. Festival öz işini noyabrın 4-də Şəkidə və noyabrın 5-də Gəncədə davam etdirəcək.

Implementing at the initiative of Azerbaijan National Academy of Sciences, 2nd Azerbaijan Science Festival continued in Sumgait on November 2.
The event, taking place at Sumgait city State Drama Theatre, was opened by Deputy Head of Sumgait city Exectutive Power, chief Department of Social-Political and Humanitarian Affairs Teymur Samadov, who greeted the guests on behalf of city management. He highlighted the holding of event in Sumgait as a remarkable phenomena and made speech on President Ilham Aliyev’s care and attention to science, his reforms and successes of Sumgait city in science and education.
Later on, Academician-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS Academician Ahliman Amiraslanov spoke on the importance of the event and congratulated the participants on this occasion. Academician said that festival aims to deliver latest achievements to a wide public and draw the interest of youth in scientific-research works.
Deputy Executive Director of “Azerikimya” Production Union Vugar Karimov highlighted the event as a dialogue between science and public. Then he briefed about activities of “Azerikimya”, which had a vital role in development of country’s economy.
Acting director of the Institute of Polymer Materials, corresponding member of ANAS Bakhtiyar Mammadov told about development way of the institute, and its achievements. He also brought to mind the application of studies conducted in the plants, locating onto industrial zone of Sumgait and several enterprises of the CIS.
Afterwards, rector of Sumgait State University Prof. Elkhan Huseynov reported at the event and stressed out that issues intended in the National Strategy such as protection of scientific-technical capacity, training of highly qualified staff in the sphere of science and education, has set forth great responsibility before highest schools and research institutions. Professor also touched upon relations of the University via institutes of ANAS and specially underlined the role of Science and Training Center “Chemistry of high-molecular compounds and Ecology”, which created attached to ANAS IPM with the purpose of increasing the level of academic cooperation.
Artistic part of the event was continued with performance of U.S. “Acidic Band”, and a concert program with participation of soloist Farmin Ahmadli from Azerbaijan State Opera and Ballet Theatre and others.
Then, tours were organized to the Heydar Aliyev Center and Sumgait Techno Park.
Festival has run with lectures, organizing at the Sumgait State University.
Note that, 2nd Science Festival is carried out by initiative of ANAS, and organized by Ministry of Education, Ministry of Communications and High Information Technologies, Baku city Executive Power, Knowledge Fund under the President of Azerbaijan, Science Development Fund under the President of Azerbaijan, the US Embassy and the Moscow State University. Festival will run on November 4 in Sheki and November 5 in Ganja.