Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının təşəbbüsü ilə keçirilən İkinci Azərbaycan Elm Festivalı noyabrın 2-də Sumqayıtda öz işini davam etdirib.
Sumqayıt şəhər Dövlət Dram Teatrında baş tutan tədbiri giriş nitqi ilə açan Sumqayıt şəhər İcra Hakimiyyəti başçısının müavini, ictimai-siyasi və humanitar məsələlər şöbəsinin müdiri Teymur Səmədov qonaqları şəhər rəhbərliyi adından salamlayıb. O, İkinci Elm Festivalının Sumqayıt şəhərində keçirilməsinin əlamətdar hadisə olduğunu, festivalın elmimizin inkişafına böyük töhfə verəcəyini bildirib. Teymur Səmədov ölkə Prezidenti İlham Əliyevin elmə göstərdiyi diqqət və qayğıdan, aparılan islahatlardan, Sumqayıt şəhərinin elm və təhsil sahəsindəki uğurlarından söz açıb.
Sonra AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov İkinci Elm Festivalının ölkəmizdə keçirilməsinin əhəmiyyətindən danışıb, bu münasibətlə tədbir iştirakçılarını təbrik edib. Akademik bildirib ki, festivalın əsas məqsədi son illər əldə etdiyimiz elmi nailiyyətləri geniş ictimaiyyətə çatdırmaq, gənclərdə elmi-tədqiqat işlərinə maraq oyatmaqdır. Akademik Əhliman Əmiraslanov festivalın Azərbaycan elminin inkişafında mühüm rol oynayacağına əminliyini bildirib.
“Azərikimya” İstehsalat Birliyinin icraçı direktorunun müavini Vüqar Kərimov təbrik çıxışında AMEA-nın təşəbbüsü ilə keçirilən festivalın elm və cəmiyyət arasındakı dialoqun qurulmasına xidmət etdiyini söyləyib. Vüqar Kərimov daha sonra ölkə iqtisadiyyatının inkişafında mühüm rolu olan “Azərikimya” İstehsalat Birliyi haqqında məlumat verib.
Polimer Materialları İnstitutunun direktoru v.i.e., AMEA-nın müxbir üzvü Bəxtiyar Məmmədov çıxışında institutun keçdiyi inkişaf yolundan, əldə etdiyi uğurlardan danışıb. Bəxtiyar Məmmədov institutda aparılmış elmi-tədqiqat işlərinin nəticələrinin Sumqayıt sənaye zonasında yerləşən zavodlarda və MDB ölkələrinin bir sıra müəssisələrində tətbiq edildiyini diqqətə çatdırıb.
Sonra Sumqayıt Dövlət Universitetinin rektoru, professor Elxan Hüseynov çıxış edərək Elmin İnkişafı üzrə Milli Strategiyada əksini tapan elmi-texniki potensialın qorunub saxlanılması, elm və təhsil sahəsində yüksəkixtisaslı kadrların hazırlanması prosesinin ali məktəblərin və elmi-tədqiqat müəssisələrinin üzərinə böyük məsuliyyət qoyduğunu söyləyib. Professor çıxışında SDU-nun Akademiyanın institutları ilə əlaqələrindən danışıb, elmi əməkdaşlığın səviyyəsini artırmaq məqsədi ilə AMEA PMİ-nin nəzdində yaradılan “Yüksək molekullu birləşmələr kimyası və ekologiya” Elm və Tədris Mərkəzinin rolunu xüsusi vurğulayıb.
Tədbirin bədii hissəsi ABŞ-ın “Acidic Band” qrupunun, Azərbaycan Opera və Balet Teatrının solisti Fərmin Əhmədli  və digərlərinin iştirak etdiyi konsert proqramı ilə davam edib.
Daha sonra Heydər Əliyev Mərkəzinə və Sumqayıt Texnologiyalar Parkına ekskursiyalar təşkil olunub.
Festival Sumqayıt Dövlət Universitetində təşkil olunmuş elmi-populyar mühazirələrlə davam edib.
Qeyd edək ki, İkinci Azərbaycan Elm Festivalı AMEA-nın təşəbbüsü, Təhsil Nazirliyi, Rabitə və Yüksək Texnologiyalar Nazirliyi, Bakı şəhər İcra Hakimiyyəti, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Bilik Fondu, Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Elmin İnkişafı Fondu, ABŞ-ın Azərbaycandakı səfirliyi və Moskva Dövlət Universitetinin təşkilati dəstəyi ilə keçirilir. Festival öz işini noyabrın 4-də Şəkidə və noyabrın 5-də Gəncədə davam etdirəcək.

Второй Азербайджанский фестиваль науки, проведенный по инициативе Национальной академии наук Азербайджана, 2 ноября продолжил работу в Сумгайыте.
Мероприятие, состоявшееся в Государственном драматическом театре города Сумгайыт, вступительной речью открыл заместитель главы Исполнительной власти Сумгайыта, заведующий отделом по общественно-политическим и гуманитарным вопросам Теймур Самедов, который приветствовал гостей от имени руководства города. Он отметил, что проведение Второго Азербайджанского фестиваля науки в Сумгайыте является знаменательным событием. Т.Самедов рассказал о внимании и заботе Президента страны Ильхама Алиева о науке, проводимых реформах, успехах Сумгайыта в области науки и образования.
Затем академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов рассказал о важности проведения Второго фестиваля науки в нашей стране, поздравил участников мероприятия по этому случаю. Академик отметил, что основной целью проведения фестиваля является доведение до широкой общественности успехов, достигнутых в области науки в последние годы, пробуждение интереса молодежи к проведению научно-исследовательский работ. Академик Ахлиман Амирасланов выразил уверенность в том, что фестиваль сыграет важную роль в развитии отечественной науки.
Заместитель исполнительного директора Производственного Объединения «Азерикимья» Вугар Керимов в своем выступлении сказал, что проводимый по инициативе НАНА Фестиваль науки способствует налаживанию диалога между наукой и обществом. Затем В.Керимов рассказал о Производственном Объединении «Азерикимья», которое играет важную роль в развитии экономики страны.
Выступив, и.о. директора Института полимерных материалов, член-корреспондент НАНА Бахтияр Мамедов рассказал о деятельности института и достигнутых успехах. Бахтияр Мамедов сообщил, что результаты научно-исследовательских работ, полученных в институте, применяются в заводах, расположенных в промышленных зонах Сумгайыта и ряде учреждений стран СНГ.
Далее, выступив, ректор Сумгайытского государственного университета, профессор Эльхан Гусейнов отметил, что сохранение научно-технического потенциала и процесс подготовки высококвалифицированных кадров в области науки и образования, нашедшие свое отражение в Национальной стратегии по развитию науки, возлагают большую ответственность на высшие учебные заведения и научно-исследовательские учреждения. Профессор также рассказал о связях СГУ с институтами академии и особо подчеркнул роль Научно-учебного центра «Химия высокомолекулярных соединений и экология» при ИПМ в повышении уровня научного сотрудничества.
Художественная часть мероприятия была продолжена концертной программой с участием американской группы "Acidic Band", солистки Азербайджанского театра оперы и балета Фармин Ахмедлы и других.
Затем были организованы экскурсии в Центр Гейдара Алиева и Сумгайытский технологический парк.
Отметим, что Фестиваль проходит по инициативе НАНА и организационной поддержке министерств - образования, связи и высоких технологий, Исполнительной власти города Баку, Фонда знаний при Президенте Азербайджанской Республики, Фонда развития науки при Президенте Азербайджанской Республики, посольства США в нашей стране и Московского государственного университета. 4 ноября Фестиваль продолжит свою работу в Шеки и 5 ноября - в Гяндже.