Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunda Azərbaycanın boyaqçılıq tarixinin öyrənilməsinə başlanılıb
AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Xalçaşünaslıq sektorunda ölkəmizdə boyaqçılıq tarixinin öyrənilməsinə başlanılıb.
Tədqiqatlar sektorun müdiri, professor Vidadi Muradovun rəhbərliyi ilə aparılır. Həm praktiki çöl materialları, həm də bu sahə üzrə milli və dünya elmi ədəbiyyatları əsasında aparılan araşdırmalarda sektorun əməkdaşları və AMEA-nın müvafiq sahə institutunun mütəxəssisləri iştirak edirlər.
Professor Vidadi Muradov tədqiqatlar haqqında məlumat verərək bildirib ki, bütün xalq tətbiqi sənət sahələrində, incəsənətin əksər sahələrində, həmçinin, qida sənayesində istifadə olunsa da, boyaqçılıq daha çox xalçaçılıqla bağlı olmuşdur. Azərbaycanın xalçaçılıq və boyaqçılıq tarixini bir-birindən ayrı təsəvvür etmək mümkün deyildir. Bu sahənin Azərbaycanda inkişaf perspektivləri hələ çar Rusiyasının da diqqətindən kənarda qalmamışdı. XIX əsrin ortalarında burada istehsal olunan təbii boyaq maddələri daxili ehtiyacları ödəməklə yanaşı, həm də xaricə ixrac olunub.
Alimin sözlərinə görə, Azərbaycanda təbii boyaqçılıq XX əsrin sonlarınadək xüsusilə, meşə örtüyü zəngin, bağçılıq təsərrüfatlarının geniş olduğu ərazilərdə təbii ehtiyatlar zəminində öz mövqeyini qoruyub saxlaya bilib. Bu, birbaşa həmin bölgələrdə əl ilə xalça toxuma ənənələri ilə bağlı olub. Çünki təbii boyaq və əl əməyi xalq xalçasının orijinallığını şərtləndirən əsas amilərdir.
Professor V.Muradov qeyd edib ki, ölkəmizdə boyaqçılıq tarixinin öyrənilməsində məqsəd tarixi boyaqçılıq ənənələri ilə yanaşı, respublikamızda xalq boyaqçılığının inkişaf perspektivlərini araşdırmaq və praktiki nəticələr əldə etməkdir.
Məlumat üçün qeyd edək ki UNESCO-nun Bəşəriyyətin Qeyri-maddi mədəni irs üzrə Reprezentativ siyahısına daxil edilmiş Azərbaycanın qədim xalça sənət ənənələrinin qorunub saxlanılmasında, gələcək nəsillərə çatdırılmasında, eləcə də geniş miqyasda tanıdılmasında əhəmiyyətini nəzərə alaraq Prezident İlham Əliyev V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun Bakı şəhərində yüksək səviyyədə təşkilinin təmin olunması məqsədi ilə xüsusi Sərəncam imzalayıb. Sərəncama əsasən, 2017-ci ilin oktyabr ayında Bakı şəhərində V Beynəlxalq Azərbaycan xalçası simpoziumunun təşkilinə dair tədbirlər planının hazırlanıb həyata keçirilməsi Azərbaycan Respublikasının Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası və “Azərxalça” Açıq Səhmdar Cəmiyyətinə həvalə edilib.

В Секторе ковроткачества Института археологии и этнографии началось изучение истории красильного дела в Азербайджане
В Секторе ковроткачества Института археологии и этнографии началось изучение истории красильного дела в нашей стране.
Исследования ведутся под руководством заведующего сектором, профессора Видади Мурадова. В исследовательских работах, проводимых на основе практических полевых материалов, национальной и мировой научной литературы, принимают участие сотрудники сектора и специалисты соответствующего отраслевого института НАНА.
Проинформировав об исследованиях, профессор Видади Мурадов отметил, что несмотря на то, что красильное дело использовалось во всех сферах народного прикладного искусства, большинстве сфер искусства, а также в пищевой промышленности, оно особо было связано с ковроткачеством. Невозможно представить азербайджанское ковроткачество и красильное дело отдельно друг от друга. Перспективы развития данной сферы в Азербайджане постоянно находились и в центре внимания Царской Руси. Природные красители, произведенные здесь в середине XIX века, наряду с обеспечением внутренних нужд, также экспортировались за границу.
По словам ученого, красильное дело в Азербайджане до конца XX века смогло удержать свои позиции на территориях с богатым лесным покровом и развитым садоводческим хозяйством. Это было напрямую связано с традициями ручного ковроткачества в этих регионах. Потому, что природный краситель и ручной труд являлись основными факторами, характеризующими оригинальность национального ковра.
Профессор В.Мурадов отметил, что цель изучения истории красильного дела в нашей стране заключается в исследовании истории красильных традиций, перспектив развития народного красильного дела в нашей республике и получении практических результатов.
Для информации отметим, что учитывая значение сохранения традиций древнего коврового искусства Азербайджана, который был включен в Репрезентативный список ЮНЕСКО по Нематериальному культурному наследию человечества, а также доведения его до грядущих поколений и его популяризации на широком масштабе, Президентом страны Ильхамом Алиевым было подписано Распоряжение с целью обеспечения организации V Международного симпозиума по азербайджанскому ковру в Баку. Согласно распоряжению, подготовка и осуществление плана мероприятий по организации в октябре 2017 года в городе Баку V Международного симпозиума по азербайджанскому ковру было поручено Министерству культуры и туризма Азербайджанской Республики, Национальной академии наук Азербайджана и Открытому акционерному обществу «Азерхалча».