AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində Rəyasət Heyətinin iclası keçirilib
İclasda bölmənin Bioresurslar İnstitutunun əməkdaşı, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent İsmayıl Məmmədovun “Naxçıvan Muxtar Respublikası şəraitində kənd təsərrüfatı heyvanları və quşlarının sarcosporidiozu” mövzusunda elmi məruzəsi dinlənilib. Məruzəçi bildirib ki, Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 25 avqust 2008-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2008-2015-ci illərdə Azərbaycan Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatı”na və Naxçıvan Muxtar Respublika Ali Məclisinin Sədrinin 17 sentyabr 2008-ci il tarixli Sərəncamı ilə təsdiq edilmiş “2008-2015-ci illərdə Naxçıvan Muxtar Respublikasında əhalinin ərzaq məhsulları ilə etibarlı təminatı”na dair Dövlət Proqramlarının müddəallarına əsasən, muxtar respublikada geniş təşkilati işlər aparılır. Belə ki, muxtar respublikada ərzaq təhlükəsizliyinin təmin olunması istiqamətində həyata keçirilən ardıcıl və məqsədyönlü tədbirlər daxili bazarın keyfiyyətli yerli ərzaq məhsulları ilə təminatında mühüm rol oynayan ətlik-südlük mal-qara və ətlik-yumurtalıq quşçuluq təsərrüfatlarının yaradılmasına və mövcud təsərrüfatların genişləndirilməsinə əlverişli şərait yaradır.
Daha sonra bölmədə 2016-cı ildə həyata keçirilən elmi-tədqiqat işlərinin yekunlarına dair hesabatların aparılması barədə Elmi təşkilat şöbəsinin müdiri, aqrar elmləri üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Orxan Bağırov çıxış edib.
Bölmənin Bioresurslar İnstitutunun Biokimyəvi tədqiqatlar laboratoriyasında aparılan elmi-tədqiqat işlərinin vəziyyəti haqqında laboratoriya rəhbəri, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ramiz Ələkbərov məlumat verərək qeyd edib ki, Naxçıvan MR ərazisində yayılmış bəzi dərman bitkilərinin biomorfoloji və tibbi xüsusiyyətləri, dərman kimi istifadəsi təhlil edilməklə, inkişaf dinamikası, yayılması, fitokimyəvi tərkibi, elmi və xalq təbabətində istifadə imkanları öyrənilib. Bildirib ki, il ərzində aparılan tədqiqatlarla bağlı 10 elmi və 1 qəzet məqaləsi nəşr edilib, 9 elmi məqalə isə nəşrə təqdim olunub.
İclasda Bölməsinin Bioresurslar İnstitutunun böyük elmi işçiləri - aqrar elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Günel Seyidzadənin və biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Namiq Abbasovun 2016-cı ilə dair elmi hesabatları dinlənilib.
Müzakirəyə çıxarılan növbəti məsələ dissertasiya mövzularının adında dəyişiklik edilməsi haqqında olub. Bölmənin Təhsil və kadrlar şöbəsinin rəisi Fillurə Sadıqova heyət üzvülərinin diqqətinə çatdırıb ki, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Dilçilik şöbəsinin böyük elmi işçisi, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zülfiyyə İsmayılın “Naxçıvan dialekt və şivələrində söz yaradıcılığı” və Təbii Ehtiyatlar İnstitutu Coğrafiya şöbəsinin kiçik elmi işçisi İlahə Seyidovanın “Naxçıvan MR-nın Arazboyu zonasında antropogen fəaliyyətin təsiri nəticəsində ekocoğrafi şəraitin tədqiqi” dissertasiya mövzularının adı dəyişdirilərək “Naxçıvanın dialekt və şivələrində derivatologiya problemləri”, digər dissertasiyanın adı isə “Naxçıvançay hövzəsinin təbii komponentlərinin landşaft planlaşdırılması üsulu ilə tədqiqi” adlandırılıb.

In advance, chairman of the Branch, Academician Ismayil Hajiyev acquainted the attendees on the issues of agenda.
A lecture on “Sarcosporidioza of agricultural animals and birds in Nakhchivan Autonomous Republic” by an employee of the Institute of Bioresources, PhD in Biology, Assoc. Prof. Ismayil Mammadov, was listened at the event. The reporter said that pursuant to the items of State Program "On the reliable supply of food products to the population of the Republic of Azerbaijan" approved by the Republic of Azerbaijan in 2008-2015, approved by the President of the Republic of Azerbaijan dated 25 August 2008, and State Program “On the reliable supply of food products to the population of the Nakhchivan Autonomous in 2008-2015” approved by the Chairman of the Supreme Assembly of Nakhchivan Autonomous Republic, dated September 17, 2008, extensive organizational work is carried out in the autonomous republic.
Then, Chief of Scientific-Organizing Department of the Branch PhD in Agrarian sciences Assoc. Prof. Orkhan Baghirov made speech on holding reports of the results of research works carried out at the Branch in 2016.
Informing on the research works at the Laboratory of Biochemical studies of the aforementioned institute, the lab chief PhD in Biology Assoc. Prof. Ramiz Alakbarov noted that, biomorphological and medical features of some plants in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic, their growth, distribution, phytochemical composition by analyzing its usage as an medicine, including the possibility of using them in science and folk, have been studied. 10 scientific and a newspaper articles as well as 9 academic papers, covering the research carried out within a year, have been submitted for publication.
Senior researchers of the Institute of Bioresources – PhD in Agrarian sciences Gunel Seyidzadeh and PhD in Biological sciences Namig Abbasov’s scientific reports for 2016 have been listened.
Next discussing issue was on changing the titles of the thesis topics. Head of Education and HR Department of the Institute of Art, Language, and Literature, PhD in Philology Assoc. Prof. Zulfiyye Ismayil “Word creativity in Nakhchivan dialects and accents” and junior researcher of Geography department of the Institute of Natural Resources Ilaha Seyidova “As investigation of eco-geographical condition along the Araz River in the area of Nakhchivan AR as a result of the human impact” have been changed into the “Word formation problems in Nakhchivan dialects and accents” and “The landscape planning of natural components of the Nakhchivanchay basin”.