Azərbaycan elminə ağır itki üz verib
Azərbaycanda geologiya sahəsində mühüm xidmətləri olan görkəmli alim, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Zəkəriyyə Əlizadə noyabrın 23-də 80 yaşında vəfat edib.
Z.Əlizadə 1936-cı il fevralın 4-də Şəki şəhərində anadan olmuşdur. 1953-cü ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunun geoloji-kəşfiyyat fakültəsinə daxil olmuş, 1958-ci ildə ali məktəbi dağ-mədən geoloqu mühəndisi ixtisası üzrə başa vurmuşdur.
Əmək fəaliyyətinə 1958-ci il avqustun 8-dən təyinat üzrə Pirallahı Neft-Mədən İdarəsində operator kimi başlamış, 1959-cu il yanvar ayının 21-də yüksək biliyi nəzərə alınaraq Azərbaycan EA-nın Geologiya İnstitutuna baş laborant vəzifəsinə keçirilmişdir. Həmin ilin sentyabr ayının 7-dən institutun kiçik elmi işçisi kimi fəaliyyət göstərmişdir.
1962-ci ildə Geologiya İnstitutunun aspiranturasına daxil olmuş, 1966-cı ildə "Qərbi Azərbaycanın Ağcagil çöküntülərində bəzi kimyəvi elementlərin yayılma qanunauyğunluqları və onunla əlaqəli paleocoğrafi problemlər" mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək geologiya-mineralogiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1970-ci ildə müsabiqə yolu ilə Geologiya İnstitutunun baş elmi işçisi seçilmişdir.
Zəkəriyyə Əlizadə 1972-ci ildə Azərbaycan EA Rəyasət Heyətinin sərəncamına əsasən köçürmə yolu ilə Şəki Elmi Bazasına rəhbər təyin olunmuşdur. 1995-ci ildə müəssisə Şəki Regional Elmi Mərkəzinə çevrildikdən sonra isə həmin müəssisənin direktoru olmuşdur.
Elmi mərkəzə rəhbərlik etdiyi gündən o, müəssisənin yüksək ixtisaslı kadrlarla təminatını əsas vəzifə kimi qarşıya qoymuş, burada müvafiq tədqiqat strukturlarını formalaşdırmışdır. Qədim mədəniyyət və elm mərkəzi olan Şəkinin folklorşünaslıq, geoloji-coğrafi, fiziki baxımdan öyrənilməsi üçün laboratoriyalar təşkil etmişdir.
Alim öz ixtisası üzrə tədqiqatlarını genişləndirərək, 1989-cu ildə Ukrayna EA-nın Geoloji Elmlər İnstitutunda birdəfəlik Elmi Şurada "Mürəkkəb dislokasiyaya uğramış rayonların filiz yerləşən süxurlarının litologiyası və filiz elementlərinin geokimyası (Böyük Qafqazın cənub yamacının orta və üst yura çöküntüləri timsalında)" mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
1962-2010-cu illərdə alimin 80-dən çox elmi məqaləsi, 4 kitabı nəşr olunmuşdur.
Z.Əlizadənin elmi-ictimai fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş, AMEA-nın yaradılmasının 60 illik yubileyi ilə əlaqədar ölkə Prezidentinin sərəncamı ilə o, "Tərəqqi" medalı ilə təltif olunmuşdur.
Gənc kadrların hazırlanması işinə də böyük diqqət yetirən alim 8 aspirant və dissertantın elmi işinə rəhbərlik etmişdir.
Azərbaycan elmində əvəzsiz xidmətləri olan Zəkəriyyə Əlizadənin xatirəsi onu tanıyanların qəlbində hər zaman yaşayacaq.

Heavy bereavement for Azerbaijan scientific community
Prominent scientist in the field of geology science, doctor of geological-mineralogical sciences Zakaria Alizadeh passed away on 23 November, 2016 at age of 89.
Z.Alizadeh was born on February 4, 1936 in Sheki. In 1953 he entered to the geological exploration faculty of Azerbaijan Industrial Institute after M.Azizbekov, in 1958 finished high school with a degree in mining engineering geologist.
He began his career since August 8, 1958 as an operator in the oil producing division Pirallahi January 21, 1959, given the high knowledge, was appointed as a senior laboratory assistant of the Institute of Geology of the Academy of Sciences of Azerbaijan. On September 7 of the same year began to work as a junior research officer of the Institute.
In 1962 he entered the graduate school of the Institute of Geology, in 1966, defended the dissertation on "The Laws of distribution of some chemical elements in Agchagylskih sediments and associated paleogeographic problems of Western Azerbaijan", received the degree of candidate of geological-mineralogical sciences. In 1970, the competition was elected the chief researcher of the Institute of Geology.
Zakaria Alizadeh, according to the decree of the Presidium of the Academy of Sciences of Azerbaijan in 1972 was appointed head of Sheki scientific basis. In 1995, after the transformation of the institution in Sheki Regional Scientific Center he was appointed as Director of this structure.
They were established by the laboratory to study the Sheki in terms of folklore geology, geography and physics.
Scientist expanding research in their field in 1989 at the Institute of Geological Sciences of Ukraine defended his doctoral thesis on "Ore-bearing deposits lithology and geochemistry of ore elements slozhnodislotcirovannyh areas (for example, middle and upper Jurassic depositions of southern slope of the Greater Caucasus)."
In 1962-2010 were published 4 books and over 80 scientific articles scientist.
Scientific and social activities Z.Alizadeh was highly appreciated by the government the President's Decree in connection with the 60th anniversary of the creation of ANAS he was awarded the medal "Tereggi".
The scientist also paid great attention to the training of young cadres under his leadership, 8 graduate students and candidates were prepared.
The memory of the past glorious career Zakaria Alizadeh’s memory will live in hearts of people who knew him.