Azərbaycan elminə ağır itki üz verib
Azərbaycanda geologiya sahəsində mühüm xidmətləri olan görkəmli alim, geologiya-mineralogiya elmləri doktoru Zəkəriyyə Əlizadə noyabrın 23-də 80 yaşında vəfat edib.
Z.Əlizadə 1936-cı il fevralın 4-də Şəki şəhərində anadan olmuşdur. 1953-cü ildə M.Əzizbəyov adına Azərbaycan Sənaye İnstitutunun geoloji-kəşfiyyat fakültəsinə daxil olmuş, 1958-ci ildə ali məktəbi dağ-mədən geoloqu mühəndisi ixtisası üzrə başa vurmuşdur.
Əmək fəaliyyətinə 1958-ci il avqustun 8-dən təyinat üzrə Pirallahı Neft-Mədən İdarəsində operator kimi başlamış, 1959-cu il yanvar ayının 21-də yüksək biliyi nəzərə alınaraq Azərbaycan EA-nın Geologiya İnstitutuna baş laborant vəzifəsinə keçirilmişdir. Həmin ilin sentyabr ayının 7-dən institutun kiçik elmi işçisi kimi fəaliyyət göstərmişdir.
1962-ci ildə Geologiya İnstitutunun aspiranturasına daxil olmuş, 1966-cı ildə "Qərbi Azərbaycanın Ağcagil çöküntülərində bəzi kimyəvi elementlərin yayılma qanunauyğunluqları və onunla əlaqəli paleocoğrafi problemlər" mövzusunda dissertasiya müdafiə edərək geologiya-mineralogiya elmləri namizədi alimlik dərəcəsi almışdır. 1970-ci ildə müsabiqə yolu ilə Geologiya İnstitutunun baş elmi işçisi seçilmişdir.
Zəkəriyyə Əlizadə 1972-ci ildə Azərbaycan EA Rəyasət Heyətinin sərəncamına əsasən köçürmə yolu ilə Şəki Elmi Bazasına rəhbər təyin olunmuşdur. 1995-ci ildə müəssisə Şəki Regional Elmi Mərkəzinə çevrildikdən sonra isə həmin müəssisənin direktoru olmuşdur.
Elmi mərkəzə rəhbərlik etdiyi gündən o, müəssisənin yüksək ixtisaslı kadrlarla təminatını əsas vəzifə kimi qarşıya qoymuş, burada müvafiq tədqiqat strukturlarını formalaşdırmışdır. Qədim mədəniyyət və elm mərkəzi olan Şəkinin folklorşünaslıq, geoloji-coğrafi, fiziki baxımdan öyrənilməsi üçün laboratoriyalar təşkil etmişdir.
Alim öz ixtisası üzrə tədqiqatlarını genişləndirərək, 1989-cu ildə Ukrayna EA-nın Geoloji Elmlər İnstitutunda birdəfəlik Elmi Şurada "Mürəkkəb dislokasiyaya uğramış rayonların filiz yerləşən süxurlarının litologiyası və filiz elementlərinin geokimyası (Böyük Qafqazın cənub yamacının orta və üst yura çöküntüləri timsalında)" mövzusunda doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.
1962-2010-cu illərdə alimin 80-dən çox elmi məqaləsi, 4 kitabı nəşr olunmuşdur.
Z.Əlizadənin elmi-ictimai fəaliyyəti dövlət tərəfindən yüksək qiymətləndirilmiş, AMEA-nın yaradılmasının 60 illik yubileyi ilə əlaqədar ölkə Prezidentinin sərəncamı ilə o, "Tərəqqi" medalı ilə təltif olunmuşdur.
Gənc kadrların hazırlanması işinə də böyük diqqət yetirən alim 8 aspirant və dissertantın elmi işinə rəhbərlik etmişdir.
Azərbaycan elmində əvəzsiz xidmətləri olan Zəkəriyyə Əlizadənin xatirəsi onu tanıyanların qəlbində hər zaman yaşayacaq.

23 ноября в 80-м году своей жизни скончался видный ученый, имеющий большие заслуги в области геологии в Азербайджане, доктор геолого-минералогических наук Закария Ализаде.
З.Ализаде родился 4 февраля 1936 года в городе Шеки. В 1953 году поступил на геолого-разведывательный факультет Азербайджанского промышленного института имени М.Азизбекова, в 1958 году завершил вуз по специальности геолог горный инженер.
Трудовую деятельность начал с 8 августа 1958 года как оператор в Нефтепромысловом управлении Пираллахи, 21 января 1959 года, учитывая высокие знания, был назначен старшим лаборантом Института геологии АН Азербайджана. С 7 сентября того же года начал работать младшим научным сотрудником института.
В 1962 году поступил в аспирантуру Института геологии, в 1966 году, защитив диссертацию на тему «Закономерности распространения некоторых химических элементов в Агчагылских отложениях и связанные с ними палеогеографические проблемы западного Азербайджана», получил ученую степень кандидата геолого-минералогических наук. В 1970 году по конкурсу был избран главным научным сотрудником Института геологии.
Закария Ализаде, согласно распоряжению Президиума АН Азербайджана в 1972 году, путем перечисления был назначен руководителем Шекинской научной базы. В 1995 году после преобразования этого учреждения в Шекинский региональный научный центр был назначен на пост директора этой структуры.
Им были учреждены лаборатории с целью изучения Шеки с точки зрения фольклористики, геологии, географии и физики.
Ученый, расширив исследования по своей специальности, в 1989 году в Институте геологических наук АН Украины, защитил докторскую диссертацию на тему «Литология рудовмещающих отложений и геохимия рудных элементов сложнодислоцированных районов (на примере средне и верхнеюрских отложений Южного склона Б. Кавказа)».
В 1962-2010 годах увидели свет 4 книги и более 80 научных статей ученого.
Научно-общественная деятельность З.Ализаде получила высокую оценку со стороны государства, распоряжением Президента страны в связи с 60-летним юбилеем создания НАНА он был награжден медалью «Терегги».
Ученый также уделял большое внимание подготовке молодых кадров, под его руководством были подготовлены 8 аспирантов и диссертантов.
Память о Закарии Ализаде, которому принадлежали важные заслуги в развитии отечественной науки, всегда будет жить в сердцах тех, кто его знал.