20-27 noyabr 2016-cı il tarixlərində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev Böyük Britaniyada elmi ezamiyyətdə olub. O, London İmperial Kollecində keçirilən "Analiz və xüsusi törəməli differensial tənliklər" beynəlxalq konfransında "Bəzi identifikasiya məsələlərinin həlli üçün asimptotik metodlar", “Nasos-kompressor borularının müxtəlif hissələrində hidravlik müqavimət əmsalını müəyyən etmək üçün metod” adlı məruzələrlə çıxış edib.
Səfər çərçivəsində akademik F.Əliyev London İmperial Kollecinin İnformasiya Texnologiyaları və Tətbiqi Riyaziyyat Departamentində də olub. Görüşdə İmperial Kollec ilə BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında elmi əlaqələrin qurulması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq üçün tədbirlər planı hazırlanıb. Akademik gələcəkdə institutda yerinə yetiriləcək layihələr barədə da məlumat verib. Birgə layihələrin yerinə yetirilməsi üçün Analiz Tətbiqləri və Hesablamaları Beynəlxalq Cəmiyyəti (ISAAC) ilə əlaqə yaradılması qərara alınıb.

Director of the Applied Mathematics Research Institute under Baku State University (BSU) Academician Fikrat Aliyev has been seconded to the United Kingdom, November 20-27, 2016. He delivered lectures on topics “Asymptotical methods for solution of some identification problems” and “A method to determine the coefficient of hydraulic resistance in different areas of pump-compressor pipes” at the international conference dubbed “Analysis and Partial Differential Equations”.
Within the visit Academician F.Aliyev was at the Department of Information Technologies and Applied Mathematics of Imperial College London as well. At the meeting, exchange of view was carried out between two parties and Action Plan of cooperation developed. In addition, it was decided to get in touch with the International Society of Analysis Applications and Calculations (ISAAC) due to implement joint projects.