20-27 noyabr 2016-cı il tarixlərində Bakı Dövlət Universitetinin (BDU) Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutunun direktoru, akademik Fikrət Əliyev Böyük Britaniyada elmi ezamiyyətdə olub. O, London İmperial Kollecində keçirilən "Analiz və xüsusi törəməli differensial tənliklər" beynəlxalq konfransında "Bəzi identifikasiya məsələlərinin həlli üçün asimptotik metodlar", “Nasos-kompressor borularının müxtəlif hissələrində hidravlik müqavimət əmsalını müəyyən etmək üçün metod” adlı məruzələrlə çıxış edib.
Səfər çərçivəsində akademik F.Əliyev London İmperial Kollecinin İnformasiya Texnologiyaları və Tətbiqi Riyaziyyat Departamentində də olub. Görüşdə İmperial Kollec ilə BDU-nun Tətbiqi Riyaziyyat Elmi-Tədqiqat İnstitutu arasında elmi əlaqələrin qurulması istiqamətində fikir mübadiləsi aparılıb, əməkdaşlıq üçün tədbirlər planı hazırlanıb. Akademik gələcəkdə institutda yerinə yetiriləcək layihələr barədə da məlumat verib. Birgə layihələrin yerinə yetirilməsi üçün Analiz Tətbiqləri və Hesablamaları Beynəlxalq Cəmiyyəti (ISAAC) ilə əlaqə yaradılması qərara alınıb.

Академик Фикрет Алиев выступил с докладом в Имперском колледже Лондона
20-27 ноября 2016 года директор Научно-исследовательского института прикладной математики Бакинского государственного университета (БГУ), академик Фикрет Алиев был в научной командировке в Великобритании. В Имперском колледже Лондона он выступил с докладами под названием «Анализ и дифференциальные уравнения со специальным производным», «Асимптотические методы для решения некоторых идентификационных вопросов», «Метод для определения коэффициента гидравлического сопротивления в различных частях насосно-компрессорных труб».
В рамках визита академик Ф.Алиев также посетил Департамент информационных технологий и прикладной математики Имперского колледжа Лондона. На встрече состоялся обмен мнениями по вопросам сотрудничества Имперского колледжа с Научно-исследовательским институтом прикладной математики БГУ, подготовлен план мероприятий для налаживания сотрудничества. Для выполнения совместных проектов было принято решение относительно установления связей с Международным обществом анализа, приложений и вычислений (ISAAC).