AMEA-da görkəmli alim Aqil Əliyevin 90 illik yubileyi qeyd olunub
Dekabrın 13-də AMEA-nın Əsas binasında görkəmli alim, Əməkdar elm xadimi, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Aqil Əliyevin anadan olmasının 90 illiyi münasibətilə yubiley tədbiri keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq görkəmli alimin yubileyinin Azərbaycan Prezidenti İlham Əliyevin “Aqil Əliyevin 90 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2016-cı il 8 dekabr tarixli Sərəncamına əsasən təşkil olunduğunu söyləyib. AMEA rəhbəri bildirib ki, Azərbaycan iqtisad elminin görkəmli nümayəndəsi Aqil Əliyevin əsas elmi fəaliyyəti kənd təsərrüfatının maddi-texniki bazasının inkişafına, kənd əhalisinin sosial rifahının yüksəldilməsinə, səhiyyənin iqtisadi problemlərinin həllinə yönəlib. Onun tədqiqat­la­rında səhiy­yə ­ilə iqtisadi inkişaf arasında qar­şılıqlı əlaqə mə­sələləri xüsusi yer tutub.
"Aqil Əliyev səhiyyə xidmətləri­nin plan­laş­dı­rıl­ma­sı, ayrılan xərclərin di­namik ar­tı­mı­nın təmin edilməsi, demoqrafik in­­ki­şaf göstəricilərinin yaxşılaşdırılması is­ti­qa­­mətində araşdırmalar aparıb" - deyən A.Əlizadə alimin Azərbaycanda məhsuldar qüvvələrin yerləşdirilməsi sxeminin tərtibçilərindən biri olduğunu qeyd edib. Bildirib ki, AMEA-nın müxbir üzvü Aqil Əliyev məhsuldar elmi tədqiqatlarla yanaşı, pedaqoji fəaliyyətlə də məşğul olub. Alim uzun müddət Azərbaycan Tibb Universitetində siyasi iqtisadiyyatdan mühazirələr oxuyub, kafedra müdiri vəzifəsində çalışıb.
AMEA-nın prezidenti görkəmli alimin elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyətinin dövlətimiz tərəfindən yüksək qiymətləndirildiyini söyləyib, onun 1982-ci ildə "Əməkdar elm xadimi" fəxri adına layiq görüldüyünü, "Şöhrət" ordeni, "Səhiyyə əlaçısı" döş ni­şanı və bir sıra digər dövlət mükafatları ilə təltif olunduğunu xatırladıb.
Tədbirdə “Cəmiyyətşünaslığın iqtisadi əsaslarının sosial konsepsiyası” mövzusunda məruzə ilə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli bildirib ki, ölkəmizdə ictimai və humanitar elmlərin əsas istiqamətini təşkil edən cəmiyyətin inkişafı məsələləri elmdə müxtəlif aspektlərdə araşdırılır. Aqil Əliyevin cəmiyyətin inkişafında sosial sahənin roluna və əhəmiyyətinə həsr edilən qiymətli elmi əsərləri ilə iqtisad elmindəki boşluqlar aradan qaldırılıb. O, bu həssas istiqamətdə baş verən prosesləri təqdim etmək üçün sosial siyasətdən daha çox sosial həyatın reallıqlarını öyrənib ümumiləşdirməyə üstünlük verib.
AMEA-nın vitse-prezidenti bildirib ki, görkəmli alim insanın sosial həyatını onun cəmiyyətdəki yeri və rolu ilə əlaqəli araşdırıb, ümumiləşdirmələr aparıb və elmi nəticələr çıxarıb, beləliklə elmdə Azərbaycan cəmiyyətinin sosial siması müəyyənləşdirilib. Bu mənada Aqil Əliyevin ölkəmizdə sosial sahənin iqtisadiyyatına həsr olunan əsərləri geniş mənada cəmiyyətin aktual məsələlərinin tədqiqinə və əsaslandırılmasına xidmət edir.
Sonra AMEA Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov çıxış edərək Aqil Əliyev haqqında xatirələrini bölüşüb. Görkəmli alimin həyat və elmi fəaliyyətindən danışan akademik onun yüksək insani keyfiyyətlərindən də bəhs edib.
Tədbirdə AMEA İqtisadiyyat İnstitutunun direktoru, iqtisad üzrə elmlər doktoru Nazim İmanov Aqil Əliyevin ötən əsrin son rübündə həyat səviyyəsinin problemləri üzrə Azərbaycanın ən tanınmış iqtisadçılarından biri olduğunu vurğulayıb. Diqqətə çatdırıb ki, Aqil Əliyev böyük iqtisadçı alim, mahir pedaqoq, yaxşı təşkilatçı olmaqla yanaşı, həm də gözəl və qayğıkeş insan idi.
Sonra Nazim İmanov "İqtisadi inkişaf və ictimai rifah" adlı təqdimatla çıxış edib.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü Şah­­baz Muradovun "Əhalinin həyat səviyyəsi və  keyfiyyət problemlərinin tədqiqi sa­hə­­­sin­də görkəmli iqtisadçı alim", professor Qoşqar Əliyevin "Aqil Əliyevin  elmi-pedaqoji və ictimai fəaliyyəti" və iqtisad üzrə elmlər doktoru, professor Rəna Sultanovanın "Görkəmli alimin şərəfli ömür yolu və müasirlik" adlı məruzələri dinlənilib.

On December 13, a jubilee event dedicated to the 90th anniversary of notable scientist, corresponding member of ANAS Professor Agil Aliyev was held at the main building of ANAS.
Opening the event President of ANAS, Academician Akif Alizadeh noted that the basis of the scientific activity of the corresponding member of ANAS Agil Aliyev was the development of material-technical base of agriculture, improvement of social welfare of the rural population and the solution of economic health problems. Academician said that a special place in scientific studies the link between health and economic development, "Agil Aliyev has conducted research in the field of the planning of medical services, ensure the dynamic growth of the allocated funds, improve indicators of demographic development. On the basis of specific facts, he proved that it was necessary to abandon the social sphere, including public health based on the residual principle.
Having said that, along with the conduct of fruitful research, corresponding member of ANAS Agil Aliyev was also engaged in pedagogical activity for a long time, he lectured at the Azerbaijan Medical University on political economy, has gone from an ordinary teacher to professor, rose to the position head of the Department.
ANAS President said that the scientific-pedagogical and social activity of the outstanding scientist was highly appreciated by our state, in 1982 he was awarded the honorary title "Honored Worker of Science", later was awarded the Order of "Shohrat", badge "Excellent Health" and other state awards. Academician Akif Alizadeh said that commemorative event organized in accordance with the Decree of the President of Azerbaijan Republic Ilham Aliyev dated December 8, 2016, it is indicative of the fact that the scientific activity of the scientist is highly regarded to this day.
At the event, a lecture on "Social concept of the economic foundations of social science" was presented by the Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli.
Academician Isa Habibbeyli stressed that valuable scientific works by corresponding member of ANAS Agil Aliyev played a significance role in social sphere in the development of society, filled gap in economics. He studied the social life of man in relation to his place and role in society, did scientific findings and, therefore, detected social face of the Azerbaijani society. Having said that, for his research in the field of health economics Agil Aliyev opened a new direction in domestic science, Academician Isa Habibbeyli added that his works devoted to the social economy, and in the area of health economics studies complement each other.
The next speaker was Academician-Secretary of the Division of Biological and Medical Sciences of ANAS, Academician Ahliman Amiraslanov, who shared his memories about Agil Aliyev. Talking about the life and scientific activity of the outstanding scientist, academician spoke about his personal qualities. In his speech, Director of the Institute of Economy of ANAS, Doctor of Economic sciences Nazim Imanov noted that Agil Aliyev was one of the most famous economists of the last quarter century of Azerbaijan, who has studied the problem of living standards of people. Nazim Imanov emphasized that being a great scientist-economist, talented teacher and a good organizer, Agil Aliyev was a wonderful and caring person.
Then Nazim Imanov made a presentation on "Economic development and welfare of society."
Then with the report "An outstanding scientist and economist, studied the level and quality of life of the population" was made by corresponding member of ANAS Shahbaz Muradov, who noted that Agil Aliyev for the first time in the former Soviet Union systematically and comprehensively investigated the problem of personal consumption, constitute the material basis for improving the level and quality of life population.