Dekabrın 21-də AMEA-nın Əsas binasında bu qurumun Ümumi yığıncağı və Azərbaycan Respublikası Təhsil Nazirliyinin Kollegiyasının birgə elmi sessiyası keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə açaraq elmi sessiyanın əsas məqsədinin Azərbaycanda elmlə təhsilin inteqrasiyası istiqamətində əldə olunmuş nailiyyətlərin və qarşıda duran vəzifələrin müzakirəsi olduğunu söyləyib.
"Elm və təhsil: problemlər və perspektivlər" mövzusunda məruzə ilə çıxış edən AMEA rəhbəri bildirib ki, son illər AMEA-da həyata keçirilən islahatların mühüm istiqamətlərindən birini elm və təhsilin inteqrasiyası təşkil edir. Artıq Akademiyanın bir sıra institut və təşkilatlarında bəzi ali təhsil müəssisələrinin 20-yə yaxın baza kafedraları yaradılıb, birgə kadr hazırlığına dair əməkdaşlıq memorandumları imzalanıb.
Akademik Akif Əlizadə qeyd edib ki, elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində ən mühüm nailiyyət AMEA-da magistratura təhsilinin yaradılmasıdır. "SABAH" qruplarında təhsil alan tələbələrin AMEA-nın elmi müəssisələrində təcrübə keçdiklərini xüsusi qeyd edən akademik Akif Əlizadə institutlarda təhsil şöbələrinin formalaşdırılması istiqamətində də ardıcıl tədbirlərin həyata keçirildiyini diqqətə çatdırıb.
Son illər dövlətin bilavasitə dəstəyi sayəsində elmdə normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi istiqamətində mühüm tədbirlərin həyata keçirildiyini deyən akademik Akif Əlizadə "Elm haqqında" Qanunun Azərbaycan Respublikası Prezidenti İlham Əliyev tərəfindən təsdiq olunmasını mühüm addım kimi dəyərləndirib. Qeyd edib ki, sənəddə yeniliklərdən biri ölkə başçısının bilavasitə təşəbbüsü ilə magistr və doktorantlara hərbi xidmətdən möhlət hüququnun verilməsidir. Vacib məqamlardan digərinin isə elmi fəaliyyətin akkreditasiyası ilə bağlı olduğunu deyən AMEA rəhbəri hazırda bununla bağlı müvafiq mexanizmlərin hazırlandığını diqqətə çatdırıb.
Ölkəmizdə elm və təhsilin inteqrasiyası sahəsində mövcud problemlərin həlli üçün elm və təhsil ictimaiyyətindən sistemli, enerjili fəaliyyətin tələb olunduğunu deyən akademik Akif Əlizadə bu istiqamətdə vəzifələrin icrası üçün səylərin birləşdiriləcəyinə əminliyini ifadə edib.
Tədbirdə Azərbaycan Respublikasının təhsil naziri Mikayıl Cabbarov "Azərbaycanın dayanıqlı inkişafını təmin edən elm və təhsilin inteqrasiyası" mövzulu məruzə ilə çıxış edib. Nazir bildirib ki, ölkəmizdə elm və təhsil sahəsinə cavabdeh olan iki qurumun - Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının və Təhsil Nazirliyinin rəhbərliyi səviyyəsində keçirilən bugünkü birgə tədbir xüsusi əhəmiyyətə malikdir.
Tədbirin elm və təhsilin ölkəmizin davamlı inkişafındakı rolundan, bu sahədə aparılan islahatlardan, mövcud problemlərdən və problemlərin həll yollarından danışmaq imkanı yaratdığını qeyd edən nazir aparılacaq müzakirələrin və qəbul olunacaq qərarların elm və təhsil sahəsində ölkədaxili və beynəlxalq əməkdaşlığın daha da möhkəmləndirilməsini, inteqrasiyasının təmin edilməsini təşviq edəcəyinə ümidvar olduğunu nəzərə çatdırıb.
Nazir bildirib ki, bu gün müstəqil dövlətimiz Prezident cənab İlham Əliyevin məqsədyönlü siyasəti sayəsində öz inkişafını davam etdirməkdədir. Keçdiyimiz yola nəzər salanda görürük ki, müstəqillik illərində ölkəmizdə təhsil sistemi sürətlə inkişaf etmişdir. Bunu rəqəmlər daha yaxşı təsdiq edir. Əgər 1990-cı ildə respublikada 105 min tələbə kontingenti ilə cəmi 17 ali təhsil müəssisəsi fəaliyyət göstərirdisə, 2016-cı ildə ali təhsil müəssisələrinin sayı 51-ə, tələbələrin sayı isə 160 minə çatmışdır. Ali təhsil müəssisələrinə qəbul olunanların sayı 2016-cı ildə 1990-ci ilə nisbətdə 2 dəfəyə yaxın artmışdır. Aspiranturada, son illər isə doktoranturada təhsil alanların sayı 1990-cı ilə nisbətdə 2 dəfədən çox artaraq 2.875 nəfər təşkil etmişdir. Hazırda ölkənin müxtəlif universitetləri və elmi təşkilatlarında 33 min insan elmi tədqiqatlarla məşğul olur ki, onlardan da 12 min nəfəri fəlsəfə doktoru, 2500 nəfəri isə elmlər doktorudur.
Sonra təhsil naziri qeyd edib ki, bu gün Azərbaycan təhsili və elmi qarşısında duran əsas vəzifə - təhsilin və elmi tədqiqatların keyfiyyətinin yüksəldilməsi, ixtisaslı mütəxəssislərin və elmi kadrların hazırlanmasının təmin olunmasıdır.Ölkəmizin təhsil müəssisələri də məhz bu vəzifənin yerinə yetirilməsinə xidmət edərək, gənclərdə müasir düşüncə tərzinin formalaşmasına, onların tədqiqatyönlü fəaliyyətə cəlb edilməsinə, yeni texnologiyalardan istifadə etməsinə və xarici dillərin öyrənməsinə geniş imkanlar yaratmalıdırlar.
Təhsil naziri, həmçinin universitetlərin nəzdində texnoparkların, startap məktəblərinin və biznes inkubatorlarının yaradılmasına başlanıldığını, bütün bunların alimlərin elmi fəaliyyətlərinin inkişafına xidmət etdiyini deyib. Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetində cari ilin yanvarında Ukrayna və İsraildən olan tərəfdaş qurumların iştirakı ilə açılan Startap məktəbinin artıq ilk buraxılışı olmuşdur. Layihənin məqsədi Azərbaycanda startap hərəkatına töhfə vermək, gənclərin innovativ ideyalarının biznes həllini tapmasına dəstək verməkdir.
Təhsil naziri "Tədqiqat universitetləri"nin yaradılmasının müasir dövrün ali təhsil müəssisələri qarşısına qoyduğu yeni tələblərlə bağlı olduğunu vurğulayıb. Keyfiyyətli təhsil olmadan yüksək elmi yeniliklərə də nail olmaq olmaz. Təhsil sistemi elmi yeniliklərə, yeni elmi kəşflərə açıq olmalıdır.
Çıxışının sonunda nazir təhsil müəssisələri, elmi təşkilatlar və biznes strukturlarının səylərini birləşdirərək ölkəmizdə elmin inkişafına öz töhfələrini verəcəyinə inandığını deyib.
Daha sonra məruzələr ətrəfında geniş müzakirələr aparılıb. Müzakirələrdən sonra elmi sessiyanın qərarı qəbul edilib. AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadənin və Təhsil naziri Mikayıl Cabbarovun məruzələrinin nəzərə alınması, elm və təhsilin inteqrasiyası üzrə birgə Fəaliyyət Planı hazırlanması qərara alınıb. Sənəddə ali təhsil müəssisələrinin elmi fəaliyyətinin təşviqi və stimullaşdırılması, təhsil-tədqiqat-innovasiya mərkəzlərinə çevrilməsi məqsədilə AMEA-nın elmi-tədqiqat müəssisələrində ali təhsil müəssisələri üçün təcrübə mərkəzlərinin təşkili, həmin mərkəzlərdə ali təhsil müəssisələri tərəfindən tədqiqatların aparılması və tələbələrin təcrübə keçməsinə şərait yaradılması, həmçinin birgə elmi tədqiqatların aparılması və elmi tədqiqat işlərinin nəticələrinin tədris prosesinə tətbiqi və digər məsələlər öz əksini tapıb.
Elmi sessiyada AMEA-nın vitse-prezidenti vəzifəsini icra edən, akademik Dilqəm Tağıyev, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, AMEA-nın Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Əhliman Əmiraslanov, Azərbaycan Dövlət İqtisad Universitetinin rektoru, professor Ədalət Muradov, AMEA-nın Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun direktoru, akademik İradə Hüseynova, Azərbaycan Dövlət Neft və Sənaye Universitetinin rektoru, professor Mustafa Babanlı, AMEA-nın akademik-katibi, akademik Rasim Əliquliyev çıxış ediblər. Çıxış edənlər ölkəmizdə elmin, təhsilin inkişafı sahəsində həyata keçirilən islahatlardan, dövlət proqramlarından, görülən işlərdən və əldə olunan nailiyyətlərdən söz açıblar.

Состоялась совместная научная сессия Общего собрания НАНА и Коллегии Министерства образования Азербайджанской Республики
21 декабря в Национальной академии наук Азербайджана состоялась совместная научная сессия Общего собрания НАНА и Коллегии Министерства образования Азербайджанской Республики. Организованное в Основном здании Академии мероприятие вступительным словом открыл президент НАНА, академик Акиф Ализаде, который отметил, что целью научной сессии является обсуждение достижений, полученных в сфере интеграции науки и образования в Азербайджане, и предстоящих задач.
На мероприятии президент НАНА, академик Акиф Ализаде выступил с докладом «Наука и образование: проблемы и перспективы». Академик сообщил, что одно из важных направлений реформ, проводимых в последние годы в НАНА, составляет интеграция науки и образования. В ряде институтов и организаций Академии уже созданы около 20-ти базовых кафедр некоторых высших учебных заведений, подписаны меморандумы о сотрудничестве в сфере совместной подготовки кадров.
Академик Акиф Ализаде подчеркнул, что самым важным достижением в сфере интеграции науки и образования является организация в НАНА обучения на ступени магистратуры. Особо отметив, что студенты, обучающиеся в группах «САБАХ», проходят практику в научных учреждениях НАНА, президент Академии сообщил, что для формирования в институтах НАНА отделов образования также осуществлены соответствующие мероприятия.
Сообщив, что в течение последних лет благодаря непосредственной поддержке государства были осуществлены важные мероприятия в сфере усовершенствования нормативно-правовой базы науки, академик Акиф Ализаде назвал утверждение Президентом Ильхамом Алиевым Закона «О науке» важным шагом в данной области. Он отметил, что одним из новшеств, отраженных в документе, является предоставление магистрантам и докторантам отсрочки от военной службы по инициативе главы государства. Сказав, что еще один важный момент связан с аккредитацией субъектов научной деятельности, руководитель НАНА добавил, что в настоящее время в связи с этим разрабатываются соответствующие механизмы.
Отметив, что для решения проблем, существующих в сфере интеграции науки и образования в стране, научная и педагогическая общественность должна действовать системно и энергично, академик Акиф Ализаде выразил свою уверенность в том, что все усилия, направленные на выполнение задач в данной области, будут объединены.
На мероприятии с докладом «Интеграция науки и образования, обеспечивающая устойчивое развитие Азербайджана» выступил министр образования Азербайджанской Республики Микаил Джаббаров. Министр подчеркнул особую значимость совместного мероприятия, которое проводится сегодня на уровне руководства двух организаций, отвечающих за развитие науки и образования в стране – Национальной академии наук Азербайджана и Министерства образования.
Микаил Джаббаров отметил, что научная сессия создала возможность обсудить роль науки и образования в продолжительном развитии страны, проводимые в данной сфере реформы, существующие проблемы и пути их решения, а также выразил надежду, что дискуссии и решения, которые будут приняты в ходе мероприятия, будут способствовать еще большему расширению сотрудничества и интеграции в области науки и образования как внутри страны, так и на международном уровне.
Министр отметил, что сегодня наше независимое государство продолжает свое развитие благодаря целенаправленной политике Президента Ильхама Алиева: «Глядя на пройденный путь, мы видим, что за годы независимости система образования страны ускоренно развивалась. Лучше всего это доказывают цифры. Если в 1990 году студенческий контингент республики составлял 105 тысяч человек и функционировало всего 17 высших учебных заведений, в 2016 году количество ВУЗов достигло 51-го, а число студентов – 160-ти тысяч. По сравнению с 1990 годом, в 2016 году количество поступивших в ВУЗы людей возросло почти вдвое. По сравнению с тем же 1990 годом, число обучающихся в аспирантуре, а в последние годы – в докторантуре возросло более чем в два раза и составило 2.875 человек. В настоящее время в различных университетах и научных организациях страны научными исследованиями занимаются 33 тысячи человек, 12 тысяч из которых являются докторами философии, 2500 – докторами наук».
Затем министр образования сообщил, что сегодня перед наукой и образованием Азербайджана стоит главная задача – повышение качества образования и научных исследований, обеспечение подготовки высокообразованных специалистов и научных кадров. Учебные заведения страны, способствуя выполнению именно этой задачи, должны создать широкие возможности для формирования у молодежи современного образа мышления, привлечения их к исследовательской деятельности, а также для использования новых технологий и изучения иностранных языков.
Также Микаил Джаббаров отметил, что при университетах начали создаваться технопарки, стартап-школы и бизнес-инкубаторы; все это служит развитию научной деятельности. В январе текущего года в Азербайджанском государственном университете нефти и промышленности при участии организаций-партнеров из Украины и Израиля была открыта Стартап-школа, уже состоялся ее первый выпуск. Целью проекта является оказание поддержки развитию стартап-движения в Азербайджане и поиск бизнес-решений для инновационных идей молодежи.
Министр образования подчеркнул, что создание «исследовательских университетов» связано с новыми требованиями, которые ставит перед высшими учебными заведениями современность: «Без качественного образования невозможно получить высокие научные результаты. Система образования должна быть открыта научным новшествам, научным открытиям».
В заключение своего выступления министр выразил свою уверенность в том, что, объединив свои усилия, образовательные учреждения, научные организации и бизнес-структуры внесут свой весомый вклад в развитие науки в республике.
Затем доклады были обсуждены. После дискуссий было принято постановление научной сессии, согласно которому с учетом докладов президента НАНА, академика Акифа Ализаде и министра образования Микаила Джаббарова будет разработан План совместных действий по интеграции науки и образования. В документе нашли свое отражение такие вопросы, как поощрение и стимулирование научной деятельности высших учебных заведений, организация в научно-исследовательских учреждениях НАНА экспериментальных центров для ВУЗов с целью их дальнейшего превращения в образовательные, исследовательские и инновационные центры, проведение в этих центрах исследований и создание в них условий для прохождения практики студентами ВУЗов, а также проведение совместных научных исследований, применение результатов научно-исследовательских работ в процессе обучения и т.д.
Далее на мероприятии выступили исполняющий обязанности вице-президента НАНА, академик Дильгам Тагиев, ректор Бакинского Государственного Университета, академик Абель Магеррамов, академик-секретарь Отделения биологических и медицинских наук НАНА, академик Ахлиман Амирасланов, ректор Азербайджанского государственного экономического университета, профессор Адалят Мурадов, директор Института молекулярной биологии и биотехнологий НАНА, академик Ирада Гусейнова, ректор Азербайджанского государственного университета нефти и промышленности, профессор Мустафа Бабанлы, академик-секретарь НАНА, академик Расим Алгулиев.