Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbir AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi (FRTEB) və Kimya Elmləri Bölməsində (KEB) fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantların əyani (3 il) və qiyabi (4 il) təhsil üzrə qəbulu və onların dissertasiya mövzularının təsdiqi məsələsinə həsr olunmuşdur.
Məlum olduğu kimi, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 2013-cü il üçün 205 yer (o cümlədən 126 əyani, 79 qiyabi) müəyyən olunmuşdur. FRTEB-nin elmi müəssisə və təşkilatlarına 31 yer, KEB-in elmi müəssisə və təşkilatlarına isə 24 yer ayrılmışdır.
Tədbirdə doktorantların dissertasiya mövzuları müzakirə edilib. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə cəmiyyət üçün mühüm aktuallıq kəsb edən dissertasiya mövzularının seçilməsinin vacibliyini qeyd edib. O, elmi işlərin müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün doktorantların dünyanın nüfuzlu elmi mərkəz və laboratoriyalarında təcrübə keçməsinin əhəmiyyətindən söhbət açıb.
AMEA-nın akademik-katibi və müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Rasim Əliquliyev dissertasiya mövzularının müasir dövrün tələblərinə uyğun seçilməsinin zəruriliyini qeyd edərək müvafiq elm sahələrində bio, nano, info texnologiyalarının tətbiqinin üstünlüklərindən danışıb, bu istiqamətdə araşdırmaların aparılmasının vacibliyini bildirib.

11 февраля 2014 года состоялось очередное заседание Президиума НАНА. Мероприятие было посвящено утверждению тем диссертационных работ докторантов по подготовке докторов философии (очных – 3 года, заочных 4 - года) в Отделении физико-математических и технических наук и Отделении химических наук НАНА.
Как известно, для научных учреждений и организаций НАНА по подготовке докторов философии за 2013 год были выделены 205 мест (в том числе 126 – очных, 79 - заочных). Для научных учреждений и организаций ОФМТН было выделено 31 место, для научных учреждений и организаций ОХН – 24 места.
В ходе мероприятия были проведены обсуждения диссертационных работ докторантов. Состоялся обмен мнениями по темам диссертаций, выдвинуты предложения и рекомендации.
Президент НАНА академик Акиф Ализаде отметил важность выбора диссертационных работ, обладающих общественной актуальностью и рассказал о значении стажировки докторантов в престижных научных центрах и лабораториях мира для успешной реализации научных работ.
Академик-секретарь НАНА, член-корреспондент НАНА, доктор технических наук, профессор Расим Алгулиев, отметив необходимость выбора соответствующих современным требованиям тем диссертаций, рассказал о преимуществах внедрения в соответствующие научные области био-, нано-, информационных технологий и отметил важность проведения исследований в этой области.