Bu gün AMEA Rəyasət Heyətinin növbəti iclası keçirilib. Tədbir AMEA-nın Fizika-Riyaziyyat və Texnika Elmləri Bölməsi (FRTEB) və Kimya Elmləri Bölməsində (KEB) fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə doktorantların əyani (3 il) və qiyabi (4 il) təhsil üzrə qəbulu və onların dissertasiya mövzularının təsdiqi məsələsinə həsr olunmuşdur.
Məlum olduğu kimi, AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarına fəlsəfə doktoru hazırlığı üzrə 2013-cü il üçün 205 yer (o cümlədən 126 əyani, 79 qiyabi) müəyyən olunmuşdur. FRTEB-nin elmi müəssisə və təşkilatlarına 31 yer, KEB-in elmi müəssisə və təşkilatlarına isə 24 yer ayrılmışdır.
Tədbirdə doktorantların dissertasiya mövzuları müzakirə edilib. Mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təkliflər səsləndirilib.
AMEA prezidenti, akademik Akif Əlizadə cəmiyyət üçün mühüm aktuallıq kəsb edən dissertasiya mövzularının seçilməsinin vacibliyini qeyd edib. O, elmi işlərin müvəffəqiyyətlə yerinə yetirilməsi üçün doktorantların dünyanın nüfuzlu elmi mərkəz və laboratoriyalarında təcrübə keçməsinin əhəmiyyətindən söhbət açıb.
AMEA-nın akademik-katibi və müxbir üzvü, texnika elmləri doktoru, professor Rasim Əliquliyev dissertasiya mövzularının müasir dövrün tələblərinə uyğun seçilməsinin zəruriliyini qeyd edərək müvafiq elm sahələrində bio, nano, info texnologiyalarının tətbiqinin üstünlüklərindən danışıb, bu istiqamətdə araşdırmaların aparılmasının vacibliyini bildirib.

Thesis topics of PhD students of ANAS DPMTS and DCS were approved
Assembly has been dedicated to admission of PhD students for PhD training from ANAS Department of Physical Mathematical and Technical Sciences (DPMTS) and Department of Chemical Sciences (DCS) to the intramural (3 years) and extramural (4 years) education, as well as approve of their thesis topics.
As known, 205 place (126 intramural, 79 extramural) have been allocated for PhD training in ANAS institute and organizations for 2013. Thus, 31 places were allocated for institute and organizations of DPMTS, 24 places for DCS.
PhD students’ thesis topics were discussed, discussions were held over.
ANAS president acad. Akif Alizadeh noted the necessity of selecting thesis topics, and made speech on significance of PhD students’ probation at prestigious scientific center and laboratories for successful implementation of their research works.
Spoke about advantages of application of bio, nano, info technologies in proper science areas, academician-secretary and corresponding member of ANAS Dr. Technology prof. Rasim Alguliyev noted that, thesis topics shall be selected in accordance to modern requirements.