Fevralın 7-də AMEA-nın Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov yeni təsis olunan Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının üzvləri ilə görüşüb.
Görüşdə institutun direktoru, akademik İradə Hüseynova Azərbaycanda həyata keçirilən uğurlu gənclər siyasətindən danışıb, müstəqilliyimizin və dövlətçiliyimizin daha da möhkəmləndirilməsində gənclərin rolundan bəhs edib. O, ölkəmizdə fevralın 2-nin Gənclər Günü elan olunması tarixinin ulu öndər Heydər Əliyevin adı ilə bağlı olduğunu xatırladıb. Bildirilib ki, məhz ulu öndərin hakimiyyətə ikinci dəfə qayıdışından sonra Azərbaycanda dövlət gənclər siyasətinin əsası qoyulub. 1996-cı il fevralın 2-də Ümummilli Liderin dəstəyi ilə gənclərin birinci forumu keçirilib, 1997-ci ildən isə ulu öndər Heydər Əliyevin Sərəncamı ilə fevralın 2-si Azərbaycanda Gənclər Günü kimi qeyd olunmağa başlayıb.
Akademik rəhbərlik etdiyi müəssisənin gənc alim və mütəxəssislərinin uğurlarından danışaraq bildirib ki, müxtəlif illərdə elm nominasiyası üzrə “Gənclər üçün Prezident Mükafatı”na AMEA-dan təqdim olunan namizədlər sırasında institutun gəncləri də olmuşdur.
Sonra AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, dosent Famin Salmanov çıxış edərək institutda yeni yaradılmış Şuranın aktiv fəaliyyəti ilə fərqləndiyini, Akademiyada Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının həyata keçirtdiyi layihələrdə Şura üzvlərinin yaxından iştirak etdiyini xüsusi vurğulayıb. Natiq AMEA Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının 2017-ci ilin fəaliyyət planı haqqında da məlumat verərək bildirib ki, cari ildə Magistr - 2017, Texnostart - 2017 və bu kimi digər layihələrin reallaşdırılması nəzərdə tutulur. Əsas məqsəd AMEA-nın elmi müəssisələrində fəaliyyət göstərən gənc alim, magistr, doktorant və dissertantların elmi faəliyyətlərinə dəstək olmaq, onların innovativ elmi tədqiqatlar sahəsindəki təşəbbüslərini stimullaşdırmaqdır.
Daha sonra Molekulyar Biologiya və Biotexnologiyalar İnstitutunun Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri, b.ü.f.d. Ulduzə Qurbanova Şuranın ötən ildəki fəaliyyəti ilə bağlı məlumat verib.
Görüşdə institutun magistrantları Cəmilə Bayramova, Elnarə Sadıqova, Elşən Musazadə, gənc alim Gülnarə Balakişiyeva və doktorant Nərgiz Bayramova AMEA-da magistatura təhsili, doktorant və dissertantlar üçün yaradılan şəraitdən, mövcud maddi-teniki bazadan və qısa müddətdə qazandıqları uğurlardan bəhs ediblər.
Tədbirin sonunda Şura sədri institutda magistr və doktorantlar üçün yaradılan şəraitlə yaxından tanış olub.

On February 7, President of ANAS Council of Young Scientists and Specialists, associate professor Famin Salmanov met with members of the Council of young scientists and specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology.
At the meeting, Director of the InstituteAcademician Irada Huseynova spoke about the ongoing in Azerbaijan successful youth policy, and highlighted the role of youth in the further strengthening of our independence and statehood.
She reminded that, the announsment in our country 2 February Youth Day is associated with the name of great leader Heydar Aliyev. It was noted that, it was after the return of the great leader to power for the second time in Azerbaijan was laid the basis of the state youth policy.
By the support of the national leader on February 2, 1996 hosted the First Youth Forum, and in 1997 by the Order of the national leader Heydar Aliyev from 2 February was celebrated the Youth Day in Azerbaijan.
Academician, speaking about the achievements of young scientists and specialists of institutions led by it, said that among the candidates submitted by ANAS on competition after "Presidential Youth Award" to be held in different years, were also young scientists of the Institute.
Then, chairman of Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, associate professor Famin Salmanov said that, the newly formed Council of the Institute is different activity. It was noted that, the Council shall take an active part in the implementation of projects of the Council of young scientists and specialists of the Academy.
Informing about the plan of activities of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS for 2017, chairman noted that, the planned implementation of such projects in the current year, as the Master of 2017, Tehnostart 2017 and others. The main goal is to support the research activities of young scientists, graduate students, doctoral students and candidates for a degree of scientific institutions, encouraging them in innovative research initiatives.
Then chairman of Council of Young Scientists and Specialists of the Institute of Molecular Biology and Biotechnology, PhD in Biology Ulduz Gurbanova gave information on Council activities in the past year.
At a meeting of the Institute masters Jamila Bayramova, Elnara Sadigova, Elshan Musazadeh, young scientist Gulnara Balakishieva and doctoral student Nargiz Bayramova spoke about education in the magistracy of ANAS, created for doctoral students and candidates for conditions existing material-technical base and achieved success in a short time.