İsmayıllı rayonunda yerləşən “Heydər Əliyev Mərkəzi”ndə “Gənclər elmi və bədii ədəbiyyat işığında” adlı layihənin yekun tədbiri keçirilib.
Qeyd edək ki, sözügedən layihə məktəblilərin elmi və bədii təfəkkürünün inkişaf etdirilməsi, onların elmi yaradıcılıq qabiliyyətlərinin, intellektual potensiallarının artırılması məqsədilə 2016-cı ilin noyabr ayından etibarən 3 ay müddətində Azərbaycan Respublikasının Prezidenti yanında Gənclər Fondunun maliyyə dəstəyi, AMEA Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun təşkilati dəstəyi ilə həyata keçirilib. Layihə çərçivəsində İsmayıllı rayon məktəblərində sorğu-anket, təlim, müsabiqə, sərgi və digər mədəni tədbirlər həyata keçirilib, təlim və seminarlar təşkil olunub.
Layihə pilot olaraq üç məktəbdə - İsmayıllı şəhəri 1 saylı tam orta məktəbində, Təzəkənd tam orta məktəbi və Topçu kənd tam orta məktəblərində reallaşdırılıb.
Tədbir Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himninin səsləndirilməsi ilə başlayıb. Sonra İsmayıllı RİH-nin başçısı, Əməkdar elm xadimi, professor Mirdaməd Sadıqov açılış nitqi ilə qonaqları salamlayaraq, layihənin əhəmiyyətini qeyd edib.
Azərbaycan Respublikası Milli Məclisinin Elm və təhsil komitəsinin sədri, AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli çıxışında Prezident İlham Əliyevin rəhbərliyi ilə ölkəmizdə elm və təhsil sahəsində uğurla həyata keçirilən siyasətdən, Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasında aparılan islahatlardan söz açıb. Nizami adına Ədəbiyyat İnstitutunun ədəbiyyatşünaslıq elminin və ədəbiyyatın inkişafı sahəsindəki fəaliyyətindən bəhs edən alim "Gənclər elmi və bədii ədəbiyyat işığında” layihəsinin bu sahədə böyük əhəmiyyətə malik olduğunu söyləyib. Tədbirdə Azərbaycanın regionlarında elmin, təhsilin və bədii yaradıcılığın inkişaf etdirilməsində ziyalıların öhdəsinə düşən vəzifələrdən danışılıb.
Sonra Ədəbiyyat İnstitutunun əməkdaşı, layihənin rəhbəri Gülnar Yunusova çıxış edərək layihənin mahiyyəti və məqsədi barədə ətraflı məlumat verib, başa çatmış proqramın mühüm nəticələri və əsas statistik göstəricilərini diqqətə çatdırıb. Layihənin təlimçisi fil.ü.f.d., dosent Bəsirə Əzizəliyeva layihənin yekun nəticələr, həyata keçirilmiş təlimlərdə əldə olunan yekunlar və qarşıda duran vəzifələrdən danışıb.
Tədbirdə Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Asiya ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, fil.ü.e.d., prof. Bədirxan Əhmədov “İsmayıllı ədəbi mühiti” adlı məruzə ilə çıxış edərək, rayonun tanınmış şair və yazıçılarının yaradıcılığını təhlil edib.
İsmayıllı rayon Təhsil şöbəsinin müdiri Rasim Orucov layihənin icrası prosesində formalaşan əməkdaşlıq münasibətlərindən söz açıb.
Layihənin əsas icraçılarından olan İsmayıllı şəhər 1 saylı tam orta məktəbinin direktoru Gündüz Qədirov, Topçu məktəbinin direktoru Xavər Allahverdiyeva, Təzəkənd məktəbinin direktor müavini Ağalar Bədəlov çıxış edərək şagird elmi cəmiyyətinin, ədəbiyyat dərnəklərinin, dərsdənkənar tədbirlərin təşkilinin vacibliyindən danışıblar.
Tədbirdə müxtəlif məktəblərdə təhsil alan və ədəbiyyat həvəskarı olan şagirdlər Gülsüm Əsgərli, Aynur Hüseynova, Zərifə Həlimova, Nazənin Kazımova və Arifə Gərayeva rayonun yetirməsi olan şairlərin şeirlərini səsləndiriblər.
Sonda layihə çərçivəsində keçirilmiş təlimlərdə iştirak edən 60 şagirdə sertifikatlar təqdim olunub. İnşa müsabiqəsinin qalibləri isə diplom və mükafatlarla təltif olunublar.

Ismayilli region "Center of Heydar Aliyev" hosted the final event of the project "Youth in the world of science and artistic literature".
The main objective of the project "Youth in the light of science and artistic literature", carried out from November 2016 on Ismayilli region with the financial support of Youth Foundation under the President of the Republic of Azerbaijan and organizational support of ANAS Institute of Literature after Nizami is to develop the scientific and artistic thinking of schoolboys, increase their scientific and creative abilities and intellectual potential.
In this regard, at regional schools questionnaires, exercises, competitions, exhibitions and other cultural events were held, as well as organized seminars and trainings.
The pilot project was implemented in full secondary school #1 of Ismayilli, full secondary school of Tazakend and secondary schools of Topcu village.
The event began with a performance of the National Anthem of the Republic of Azerbaijan. Then, head of the district executive power, Professor, Honored Worker of Science Mirdammad Sadigov, welcomed the guests and noted the importance of the project.
Then, Chairman of Committee of Science and Education of the Milli Majlis, Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli talked about politics, successfully carried out under the leadership of President Ilham Aliyev in the field of science and literature, as well as the reforms carried out in the National Academy of Sciences of Azerbaijan.
He also spoke about the activities of the Institute of Literature after Nizami in the direction of the development of literature and literature and emphasized the role of the project "Youth in the light of science and artistic literature" to attract students to scientific and artistic creativity.
Employee of Institute Literature after Nizami, the project manager Gulnar Yunusova informed details to complete the project, its objectives and significance, important results and basic statistics. The instructor of the project PhD in Philology, associate professor Bashir Azizaliyev brought to the attention of the challenges ahead and the final results of the project and training.
Head of Department "Literary relations between Azerbaijan and Asia" of the Institute of Literature after Nizami of ANAS, Doctor of Plology, Professor Bedirhan Ahmadov spoke on "Ismayilli literary circles", which analyzed the work of famous poets and writers of the district.
Head of the Department of Education Ismayilli region Rasim Orujov proposed to the forefront of emerging importance in the implementation of the project in the development of a new generation of co-operation ties. Director of secondary school #1 of Ismayilli Gunduz Gadirov, Director of the school of Topcu Haver Allahverdiyev and Deputy Director of school in the village Tezekend Agalar Badalov which are the main performers of the project in their speeches talked about the interest, organization of activities implemented in the framework of the project, as well as the possibilities of modern school science societies, literary clubs and extracurricular activities.
At the event, students, lovers of literature Gulsum Askerli, Aynur Huseynova, Zarifa Halimova, Nazenin Kazimova and Arifa Garayeva read poems of poets, from this region.
At the conclusion of the event 60 students who participated in the training within this project were awarded certificates. The winners of the works competition were awarded with diplomas and prizes.
Over 200 of books and journals, demonstrated at organized by the Institute of literature after Nizami exhibition were donated to "Center of Heydar Aliyev", school libraries and students.