AR Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalına müsabiqə elan olunur
AMEA Rəyasət Heyətinin 2017-ci il 15 fevral tarixli qərarına əsasən, 2017-ci il üçün Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalına müsabiqə elan edilir.
Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə Azərbaycan Respublikasının vətəndaşları və əcnəbilər ildə bir dəfə mühüm fundamental və tətbiqi elmi nəticələrə, əsərlərə, kəşflərə, ixtiralara, habelə elmin inkişafında xüsusi xidmətlərə görə sağlığında təltif edilirlər. Azərbaycan Respublikası Prezidentinin 2014-cü il 27 iyun tarixli Fərmanın 2-ci bəndinə əsasən, Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək səlahiyyəti Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Rəyasət Heyətinə verilib.
Müsabiqə AMEA Rəyasət Heyətinin 2015-ci il 18 fevral tarixli 6/2 nömrəli qərarı ilə təsdiq edilmiş Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı ilə təltif etmək üçün Qaydalara” uyğun keçirilir.
Nizami Gəncəvi adına Qızıl medala namizədlər AMEA-nın həqiqi və müxbir üzvləri, Akademiyanın elmi bölmələri, elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları, elmi cəmiyyətlər, nazirlik və dövlət komitələri yanında fəaliyyət göstərən elmi-texniki şuralar tərəfindən irəli sürülə bilər.
Namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı aşağıdakı sənədlər 2017-ci il martın 17-dək AMEA-nın Elm və Təhsil İdarəsinə (Bakı ş., İstiqlaliyyət küç., 30, otaq 502) təqdim edilməlidir:
- namizədin irəli sürülməsi haqqında təqdimat (təqdimatda irəli sürülmüş namizədin elmi fəaliyyəti haqqında ümumi məlumat, müsabiqəyə təqdim olunan elmi nailiyyətin elmi-praktiki əhəmiyyəti barədə əsaslandırılmış ətraflı məlumat əksini tapmalıdır);
- namizədin elmi əsərlərinin təsdiq olunmuş siyahısı;
- əlaqə telefonları.
Azərbaycan Respublikasının Prezidenti tərəfindən təsis edilən dövlət mükafatlarına və digər adlı dövlət mükafatlarına layiq görülmüş işlərin müəlliflərinin həmin işlərə görə Nizami Gəncəvi adına Qızıl medala namizəd kimi irəli sürülməsinə yol verilmir.

Объявлен конкурс «Золотая медаль имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики»
Согласно Постановлению Президиума НАНА от 15 февраля 2017 года, объявлен конкурс «Золотая медаль имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики на 2017 год». Золотой медалью имени Низами Гянджеви раз в году награждаются граждане АР и иностранцы за важные фундаментальные и прикладные научные достижения, труды, открытия, изобретения, а также за особые заслуги в развитии науки. Согласно второму пункту Указа Президента Ильхама Алиева от 27 июня 2014 года право на награждение Золотой медалью имени Низами Гянджеви было дано Президиуму НАНА.
Конкурс проводится в соответствии с «Правилами награждения золотой медалью им. Низами Гянджеви Азербайджанской Республики», утвержденной постановкой Президиума НАНА от 18 февраля 2015 года.
Кандидаты на соискание золотой медали могут быть выдвинуты действительными членами и членами-корреспондентами НАНА, учеными советами научных отделений НАНА, научно-исследовательских учреждений и вузов, а также научно-техническими советами, действующими при научных сообществах, министерствах и государственных комитетах.
Нижеуказанные документы о выдвижении кандидатур должны быть представлены в Управление науки и образования НАНА до 17 марта 2017 года (г.Баку, улица Истиглалийят, 30, 502-й кабинет):
- заявление о выдвижении кандидата (общая информация о научной деятельности выдвинутого кандидата, обоснованная подробная информация о научно-практическом значении научного достижения, представленного на конкурс);
- утвержденный список научных трудов кандидатов;
- 2 фотографии (6x9 см);
- утвержденная копия документов о высшем образовании, ученой степени и ученом звании;
- автобиография;
- контактные номера.
Не допускается выдвижение в качестве кандидатов на соискание Золотой медали им. Низами Гянджеви авторов работ, удостоенных государственных наград, учрежденных Президентом Азербайджанской Республики, а также прочих именных государственных наград.