“Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları tarixində Xocalı” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Fevralın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) bu ali təhsil müəssisəsinin və AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları tarixində Xocalı” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov vurğulayıb ki, amansızlığına, qəddarlığına görə bəşər tarixinə qanlı iz salmış, təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa qarşı yönəlmiş Xocalı qətliamından bizi 25 il ayırır. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş verən Xocalı soyqırımı bəşər tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. Erməni təcavüzkarlarının törətdikləri bu vəhşilik yaddaşlardan heç zaman silinməyəcək.
Rektor qeyd edib ki, Xocalı haqqında həqiqətin dünyada bilinməsi, bu faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması üçün Azərbaycan dövləti bütün zəruri addımları atır. Bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyət ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdandan sonra başlanıb. Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət verilib, fevralın 26-sı “Xocalı soyqırımı günü” elan edilib.
E.Hüseynov Xocalı qətliamının beynəlxalq aləmdə soyqırımı aktı kimi tanınması istiqamətində Prezident İlham Əliyevin apardığı ardıcıl və məqsədyönlü siyasətin uğurları, həmçinin 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanmış “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyasının əhəmiyyəti barədə geniş məlumat verib.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov Xocalı faciəsinin dünyada bənzərinin olmadığını vurğulayıb. Alim qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə aparılan tədqiqatların mühüm istiqamətlərindən biri xalqımıza qarşı ermənilərin həyata keçirdiyi soyqırımları tarixinin tədqiqidir. Tarix İnstitutunda son onillikdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən soyqırımı əks etdirən külli miqdarda arxiv sənədləri gətirilərək toplu şəklində nəşr olunub.
Y.Mahmudov Ermənistanın Xocalı soyqırımı ilə təkcə Azərbaycana deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı ağır cinayət törətdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyevin “XX əsrin ən böyük faciəsi - Xocalı soyqırımı”, Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramovun “1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların deportasiyası soyqırımı cinayətidir”, SDU-nun Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və ən yeni tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimovun “Ermənilərin Şamaxıda törətdiyi soyqırımı (1918-ci il)” və tarix üzrə fəlsəfə doktoru Güntəkin Nəcəflinin “Azərbaycanda və Şərqi Anadoluda törədilmiş soyqırımları yeni arxiv sənədlərində” mövzularında məruzələri dinlənilib.

A scientific conference on the theme "Khojaly in the history of genocide against the Azerbaijani people" was held in Sumgait State University (SGU) with the joint organizational support of the higher education institution and the Institute of History of ANAS named A.A.Bakihanov on 22 February.
Opening the event, University Rector, Professor Elkhan Huseynov noted that Khojaly massacre, in its cruelty has left a trail of blood in the history of mankind. Genocide committed in the night from 25 to 26 February 1992 in Khojaly, is one of the bloodiest tragedies in the history of mankind. The atrocities committed by Armenian aggressors will never be erased from memory.
Rector noted that the Azerbaijani state is taking all the necessary steps to inform the world community of the truth about the Khojaly tragedy, as well as recognition of the tragedy as an act of genocide against our people. The purposeful work in this area began after the return of Heydar Aliyev to political power in Azerbaijan. At the initiative of the great leader of the Khojaly genocide was given political and legal assessment, 26 February was declared "Day of Khojaly genocide".
E.Huseynov gave detailed information about the success of a consistent and purposeful policy pursued by President Ilham Aliyev in the direction of recognition in the international arena of Khojaly tragedy as an act of genocide, as well as the importance of international advocacy campaign "Justice for Khojaly!", started in 2008 at the initiative of Vice -President of Heydar Aliyev Foundation Leyla Aliyeva.
Director of the Institute of History, corresponding member of ANAS Yagub Mahmudov noted that one of the important directions of research conducted in the institution headed by him, is to study the history of the genocide carried out by Armenians against our people. In the last decade in the Institute of History of the different countries of the world reflecting the large number of genocides have been delivered, committed against our people, archival documents, which were later published in a collection.
Y.Mahmudov stressed that Armenia has committed Khojaly genocide not only against the Azerbaijani people, but of all mankind.
The event also heard reports by dean of the Faculty of History and Geography of SSU, professor Adil Bakhshaliyeva "The greatest tragedy of the XX century - the Khojaly genocide", Deputy Director for Science, Institute of History, PhD in History Jabi Bahramov "The deportation of Azerbaijanis in 1948-1953, - is a genocide crime", head department of Modern and Contemporary History of Europe and America of the SSU Professor Shirkhan Salimov “Genocide committed by Armenians in Shamakhi (1918)" and Ph.D. in History Guntekin Najafli “Genocide committed in Azerbaijan and Eastern Anatolia in the new archival document ".