“Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları tarixində Xocalı” mövzusunda elmi konfrans keçirilib
Fevralın 22-də Sumqayıt Dövlət Universitetində (SDU) bu ali təhsil müəssisəsinin və AMEA A.A.Bakıxanov adına Tarix İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə “Azərbaycan xalqına qarşı soyqırımları tarixində Xocalı” mövzusunda elmi konfrans keçirilib.
Tədbiri giriş sözü ilə açan universitetin rektoru, professor Elxan Hüseynov vurğulayıb ki, amansızlığına, qəddarlığına görə bəşər tarixinə qanlı iz salmış, təkcə Azərbaycan xalqına deyil, bütün insanlığa qarşı yönəlmiş Xocalı qətliamından bizi 25 il ayırır. 1992-ci il fevralın 25-dən 26-na keçən gecə baş verən Xocalı soyqırımı bəşər tarixində ən qanlı faciələrdən biridir. Erməni təcavüzkarlarının törətdikləri bu vəhşilik yaddaşlardan heç zaman silinməyəcək.
Rektor qeyd edib ki, Xocalı haqqında həqiqətin dünyada bilinməsi, bu faciənin xalqımıza qarşı soyqırımı aktı kimi tanınması üçün Azərbaycan dövləti bütün zəruri addımları atır. Bu sahədə məqsədyönlü fəaliyyət ümummilli lider Heydər Əliyev Azərbaycanda siyasi hakimiyyətə qayıdandan sonra başlanıb. Ulu Öndərin təşəbbüsü ilə Xocalı soyqırımına siyasi-hüquqi qiymət verilib, fevralın 26-sı “Xocalı soyqırımı günü” elan edilib.
E.Hüseynov Xocalı qətliamının beynəlxalq aləmdə soyqırımı aktı kimi tanınması istiqamətində Prezident İlham Əliyevin apardığı ardıcıl və məqsədyönlü siyasətin uğurları, həmçinin 2008-ci ildə Heydər Əliyev Fondunun vitse-prezidenti Leyla Əliyevanın təşəbbüsü ilə başlanmış “Xocalıya ədalət!” beynəlxalq təbliğat-təşviqat kampaniyasının əhəmiyyəti barədə geniş məlumat verib.
Tarix İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Yaqub Mahmudov Xocalı faciəsinin dünyada bənzərinin olmadığını vurğulayıb. Alim qeyd edib ki, rəhbərlik etdiyi elmi müəssisədə aparılan tədqiqatların mühüm istiqamətlərindən biri xalqımıza qarşı ermənilərin həyata keçirdiyi soyqırımları tarixinin tədqiqidir. Tarix İnstitutunda son onillikdə dünyanın müxtəlif ölkələrindən Azərbaycan xalqına qarşı həyata keçirilən soyqırımı əks etdirən külli miqdarda arxiv sənədləri gətirilərək toplu şəklində nəşr olunub.
Y.Mahmudov Ermənistanın Xocalı soyqırımı ilə təkcə Azərbaycana deyil, bütün bəşəriyyətə qarşı ağır cinayət törətdiyini vurğulayıb.
Tədbirdə, həmçinin SDU-nun Tarix və coğrafiya fakültəsinin dekanı, professor Adil Baxşəliyevin “XX əsrin ən böyük faciəsi - Xocalı soyqırımı”, Tarix İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Cəbi Bəhramovun “1948-1953-cü illərdə azərbaycanlıların deportasiyası soyqırımı cinayətidir”, SDU-nun Avropa və Amerika ölkələrinin yeni və ən yeni tarixi kafedrasının müdiri, professor Şirxan Səlimovun “Ermənilərin Şamaxıda törətdiyi soyqırımı (1918-ci il)” və tarix üzrə fəlsəfə doktoru Güntəkin Nəcəflinin “Azərbaycanda və Şərqi Anadoluda törədilmiş soyqırımları yeni arxiv sənədlərində” mövzularında məruzələri dinlənilib.

22 февраля в Сумгайытском государственном университете (СГУ) при совместной организационной поддержке этого высшего учебного заведения и Института истории имени А.А.Бакиханова НАНА состоялась научная конференция на тему «Ходжалы в истории геноцидов против азербайджанского народа».
Открывая мероприятие вступительным словом, ректор университета, профессор Эльхан Гусейнов отметил, что проходит 25 лет с Ходжалинской резни, по своей жестокости оставившей кровавый след в истории человечества. Геноцид, совершенный в ночь с 25 на 26 февраля 1992 года в Ходжалы, является одной из самых кровавых трагедий в истории человечества. Зверства, совершенные армянскими агрессорами, никогда не сотрутся из памяти.
Ректор отметил, что Азербайджанским государством предпринимаются все необходимые шаги для доведения до мировой общественности реалий о Ходжалинской трагедии, а также признания этой трагедии как акта геноцида против нашего народа. Целенаправленная деятельность в этой области началась после возвращения общенационального лидера Гейдара Алиева к политической власти в Азербайджане. По инициативе великого лидера Ходжалинскому геноциду была дана политическая и правовая оценка, 26 февраля был объявлен «Днем Ходжалинского геноцида».
Э.Гусейнов подробно проинформировал об успехах последовательной и целенаправленной политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым в направлении признания на международной арене Ходжалинской трагедии как акта геноцида, а также значении международной агитационно-пропагандистской кампании «Справедливость для Ходжалы!», начатой в 2008 году по инициативе вице-президента Фонда Гейдара Алиева Лейлы Алиевой.
Директор Института истории, член-корреспондент НАНА Ягуб Махмудов в своем выступлении отметил, что одним из важных направлений исследований, проводимых в руководимом им учреждении, является исследование истории геноцидов, проводимых армянами против нашего народа. В последнее десятилетие в Институт истории из различных стран мира было доставлено большое количество отражающих геноциды, совершенные против нашего народа, архивных документов, которые впоследствии были изданы в виде сборника.
Я.Махмудов подчеркнул, что Армения с Ходжалинским геноцидом совершила тяжкое преступление не только против азербайджанского народа, но и всего человечества.
На мероприятии также были заслушаны доклады декана факультета истории и географии СГУ, профессора Адиля Бахшалиева «Самая большая трагедия ХХ века - Ходжалинский геноцид», заместителя директора по научной работе Института истории, доктора философии по истории Джаби Бахрамова «Депортация азербайджанцев в 1948-1953 годах - геноцид», заведующего кафедрой новой и новейшей истории стран Европы и Америки СГУ, профессора Ширхана Салимова «Геноцид, учиненный армянами в Шамахе (1918 год)» и доктора философии по истории Гюнтекин Наджафли «Геноциды, совершенные в Азербайджане и Восточной Анатолии в новых архивных документах».