AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İbrahim Quliyev iclası açaraq rəhbəri olduğu qurumun yaranma tarixindən danışıb. "Neft və Qaz İnstitutunun təməli hələ 1950-ci ildə qoyulub" - deyən akademik institut alimlərinin Azərbaycan elminə mühüm töhfələr verdiyini bildirib. Alim bu elmi müəssisənin perspektivdə görəcəyi işlərdən danışaraq, neft-qaz yataqlarının işlənməsinə intellektual nəzarətin aparılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra bu qurumun elmi işlər üzrə direktor müavini, g.m.e.d., prof. Vaqif Qurbanov çıxış edərək institutun əsas istiqamətlərindən birinin neftin iqtisadiyyatı və onun inkişafının proqnozlaşdırılması olacağını vurğulayıb. Alim qeyd edib ki, Azərbaycan elmi bu gün neft və qaz axtarışının yeni mərhələsinin axtarışının başlanğıcındadır.
İclasda, həmçinin Elmi Şuranın 2017-ci il üzrə iş planı təsdiq olunub və institutun Ekspert komissiyasının yaradılması haqqında qərar qəbul edilib.

ANAS Institute of Oil and Gas held the first meeting of the Scientific Council
Vice-President of ANAS, Director of the Institute, Academician Ibrahim Guliyev, opening the meeting, spoke about the history of the structure headed by him.
Noting that, foundation of the Institute of Oil and Gas was founded in 1950, Academician stressed that the Institute scientists have made an important contribution to national science.
Speaking about the work to be done in the future in this scientific institution, the scientist stressed the need for intelligent control of the development of oil and gas fields.
Then the deputy director for scientific work of this structure, doctor of geological-mineralogical sciences, Professor Vagif Gurbanov, who noted that, a major focus of the Institute is the economics of oil and forecasting its development. The scientist noted that, today the Russian science is on the threshold of a new phase in the search for oil and gas exploration.
The meeting also approved the Scientific Council of the work plan for 2017, and it was decided to establish a Commission of Experts of the Institute.