AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İbrahim Quliyev iclası açaraq rəhbəri olduğu qurumun yaranma tarixindən danışıb. "Neft və Qaz İnstitutunun təməli hələ 1950-ci ildə qoyulub" - deyən akademik institut alimlərinin Azərbaycan elminə mühüm töhfələr verdiyini bildirib. Alim bu elmi müəssisənin perspektivdə görəcəyi işlərdən danışaraq, neft-qaz yataqlarının işlənməsinə intellektual nəzarətin aparılmasının zəruriliyini vurğulayıb.
Sonra bu qurumun elmi işlər üzrə direktor müavini, g.m.e.d., prof. Vaqif Qurbanov çıxış edərək institutun əsas istiqamətlərindən birinin neftin iqtisadiyyatı və onun inkişafının proqnozlaşdırılması olacağını vurğulayıb. Alim qeyd edib ki, Azərbaycan elmi bu gün neft və qaz axtarışının yeni mərhələsinin axtarışının başlanğıcındadır.
İclasda, həmçinin Elmi Şuranın 2017-ci il üzrə iş planı təsdiq olunub və institutun Ekspert komissiyasının yaradılması haqqında qərar qəbul edilib.

Состоялось первое заседание Ученого совета Института нефти и газа НАНА
Вице-президент НАНА, директор института, академик Ибрагим Гулиев, открывая заседание, рассказал об истории создания руководимой им структуры. Отметив, что фундамент Института нефти и газа был заложен еще в 1950 году, академик подчеркнул, что ученые института внесли важный вклад в отечественную науку. Рассказав о работе, которую предстоит выполнить в перспективе в этом научном учреждении, ученый подчеркнул необходимость проведения интеллектуального контроля над разработкой нефтегазовых месторождений.
Затем выступил заместитель директора по научной работе этой структуры, доктор геолого-минералогических наук, профессор Вагиф Гурбанов, который отметил, что одним из основных направлений института является экономика нефти и прогнозирование ее развития. Ученый отметил, что сегодня отечественная наука находится в преддверии поисков нового этапа в разведке нефти и газа.
На заседании также был утвержден план работы Ученого совета на 2017 год, и было принято решение о создании Экспертной комиссии института.