1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü AMEA-nın elmi müəssisələrində qeyd olunub
1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günüdür. 1972-ci il Beynəlxalq Mülki Müdafiə Təşkilatının qərarı ilə elan olunmuş bu gün hər il kütləvi tədbirlərlə qeyd olunur. Azərbaycan bu nüfuzlu beynəlxalq təşkilata 1993-cü ildə üzv olub.
Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü ilə əlaqədar təşkil edilmiş tədbirlərin məqsədi mülki müdafiə və fövqəladə hallardan mühafizə sahəsində əhalinin hazırlığının və maarifləndirilməsinin təmin edilməsi, ictimaiyyətin diqqətini fövqəladə hallardan qorunma və mülki müdafiənin təşkili məsələlərinə yönəldilməsidir.
AMEA-nın bir sıra elmi müəssisə və təşkilatlarında 1 Mart - Ümumdünya Mülki Müdafiə Günü qeyd olunub. Neft-Kimya Prosesləri, Botanika institutlarında, Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində təşkil olunan tədbirlərdə mülki müdafiənin məqsədi, təşkil edilmə prinsipləri barədə məlumat verilib, dövlətimizin başçısının diqqət və qayğısı nəticəsində əhalinin mülki müdafiəsinin təmin edilməsi sahəsində böyük uğurların əldə olunduğu diqqətə çatdırılıb. Qeyd olunub ki, fövqəladə hallarla mübarizə sahəsində əhalinin hazırlığını təmin etmək mülki müdafiə orqanlarının başlıca vəzifəsidir.
Tədbirlərdə Mülki Müdafiə qərargahlarının üzvləri təbii fəlakətlər, istehsalat qəzaları və fövqəladə hallar zamanı davranma qaydalarını əyani olaraq nümayiş etdiriblər.

1 March – World Civil Defense Day celebrated in scientific ventures of ANAS
March 1 - World Civil Defense Day. By the decision of the International Civil Defense Organization in 1972, every year this day is celebrated as a humanitarian measure. In 1993, Azerbaijan became a member of this prestigious international organization. 1 March - on the occasion of the World Civil Defense Day events were held in a number of scientific institutions and organizations of ANAS.
In the events organized at the Institutes of Petrochemical Processes and Botany including National Azerbaijan History Museum were touched upon the purpose of civil defense, the principles of organization, civil defense duties of the government and the citizens. It was noted that in any emergency situation that may occur the task of Civil Defense Headquarters is warning people, making distribution of personal protective equipment and placing in the safe shelters.
During the event, members of the Civil Defense Headquarters have visually demonstrated skills gained in connection natural disasters, industrial accidents and with the elimination of consequences of emergency situations.