Görkəmli coğrafiyaşünas alim Elbrus Əlizadənin xatirəsinə həsr olunmuş elmi-praktiki konfrans keçirilib
Martın 29-da görkəmli coğrafiyaşünas alim, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Mükafatı Laureatı, AMEA-nın müxbir üzvü, professor Elbrus Əlizadənin xatirəsinə həsr olunmuş “Azərbaycanın dağ geosistemləri: problemlər və perspektivlər” mövzusunda elmi-praktiki konfrans keçirilib.
Konfrans alimin xatirəsinin bir dəqiqəlik sükutla yad edilməsi ilə başlayıb.
Tədbirdə çıxış edən AMEA akademik H.Əliyev adına Coğrafiya İnstitutunun direktoru, akademik Ramiz Məmmədov alimin həyatı, onun elmi, pedaqoji və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında məlumat verib. Bildirib ki, E.Əlizadə haqlı olaraq görkəmli akademiklər Həsən Əliyev və Budaq Budaqovun, o cümlədən professorlar M.Müseyibov, N.Şirinov və A.Mikayılovun layiqli davamçısı hesab edilirdi. Alimin ən mürəkkəb məsələləri tələbələrin bilik səviyyəsinə uyğun izah etməklə öz yetirmələrinin sevimlisinə çevrildiyini deyən R.Məmmədov E.Əlizadənin qısa, lakin mənalı həyatının hər bir gənc üçün nümunə olduğunu qeyd edib.
AMEA Yer Elmləri Bölməsinin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov çıxış edərək coğrafiyaşünas alimin səmimi, sözünə və əməlinə sadiq, ensiklopedik biliyə malik insan olduğunu diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə E.Əlizadənin rəhbəri olduğu şöbənin əməkdaşları tərəfindən onun 60 illik yubileyinə hazırlanmış, lakin ölümündən sonra xatirəsinə ithaf edilmiş videofilm  nümayiş etdirilib.
Sonra coğrafiya üzrə elmlər doktoru, professor Fərda İmanovun “Professor E.Əlizadənin ali və orta məktəblərdə coğrafiya fənninin tədrisində və təbliğində rolu” və coğrafiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Mirnuh İsmayılovun "Alimin elmi-tədqiqat işlərinin əsas istiqamətləri və nəticələri" mövzusunda məruzələri dinlənilib. Qeyd olunub ki, E.Əlizadə coğrafiya elminin ən perspektivli istiqamətlərindən biri olan dağlıq ərazilər relyefinin morfostruktur təhlili problemi üzrə tədqiqatlar aparıb və ölkəmizin hüdudlarından kənarda da yüksək qiymətləndirilən nəticələr əldə edib.
Daha sonra AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunun şöbə müdiri, akademik Arif İsmayılzadə, Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Mahirə Abbasova, BDU-nun kafedra müdiri, professor Tapdıq Həsənov, həmin universitetin dosenti Nərminə Seyfullayeva, alimin tələbəlik dostu, Bakı Kartoqrafiya Fabrikinin direktoru Müqabil Bayramov, ADPU-nun kafedra müdiri, dosent Oqtay Alxasov və başqaları E.Əlizadə haqqında xatirələrini bölüşüblər.
Sonda alimin həyat yoldaşı, Coğrafiya İnstitutunun aparıcı elmi işçisi, c.ü.f.d. Sevil Quliyeva tədbirin təşkilatçılarına təşəkkürünü bildirib.

29 марта состоялась научно-практическая конференция «Горные геосистемы Азербайджана: проблемы и перспективы», посвященная памяти видного ученого-географа, лауреата Государственной премии Азербайджанской Республики, члена-корреспондента НАНА, профессора Эльбруса Ализаде.
Конференция началась с почтения памяти ученого минутой молчания.
Выступив на мероприятии, директор Института географии имени академика Г.Алиева НАНА, академик Рамиз Мамедов рассказал о жизни, научно-педагогической и научно-организационной деятельности ученого. Было сказано, что Эльбрус Ализаде считался достойным последователем выдающихся академиков Гасана Алиева, Будага Будагова, профессоров М.Мусеибова, Н.Ширинова, А.Микаилова. Объясняя сложные вопросы своим студентам в соответствии с уровнем их знаний, ученый превратился в любимца своих воспитанников, а его короткая, но содержательная жизнь является примером для молодых поколений.
Академик-секретарь Отделения наук о Земле НАНА, академик Фахраддин Гадиров довел до внимания, что ученый-географ являлся искренним и верным человеком, обладавшим энциклопедическими знаниями.
На мероприятии был продемонстрирован видеофильм, подготовленный сотрудниками отдела, заведующим которого был Э.Ализаде, посвященный 60-летнему юбилею ученого.
Затем были засушаны доклады доктора географических наук, профессора Фарды Иманова «Роль профессора Э.Ализаде в предавании и обучении географии в высших и средних школах» и доктора философии по географии, доцента Мирнуха Исмаилова «Основные направления научно-исследовательских работ ученого и их результаты». Было отмечено, что Э.Ализаде вел исследования в области проблемы морфоструктурного анализа рельефа горных территорий и достигнул важные результаты, которые были высоко оценены и за пределами страны.
Далее заведующий отделом Института геологии и геофизики НАНА, академик Ариф Исмаилзаде, ведущий научный сотрудник Института географии, доктор философии по географии Махира Аббасова, заведующий кафедрой БГУ, профессор Тапдыг Гасанов, доцент этого же университета Нармина Сейфуллаева, директор Бакинской картографической фабрики Мугабиль Байрамов, заведующий кафедрой АГПУ, доцент Огтай Алхасов и другие поделились воспоминаниями о Э.Ализаде.
В заключение супруга ученого, ведущий научный сотрудник Института географии, доктор философии по географии Севиль Гулиева выразила признательность организаторам мероприятия.