AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin və MM qüvvələrinin komandir-rəis heyətinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
Şöbə rəisi bildirib ki, Azərbaycanda radiasiya və ətraf mühit problemlərindən bəhs edən seminar-məşğələ ölkənin müharibə şəraitində yaşaması ilə əlaqədar bu sahədə məlumatlanmaq, ehtiyat tədbirləri görmək, baş verəcək təhlükənin təsirlərinin qarşısını almaq baxımından əhəmiyyətlidir.
Sonra Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəvan Mehdiyeva "Azərbaycan Respublikasının nüvə təhlükəsizliyi" mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim bildirib ki, Azərbaycan nüvə texnologiyalarına malik ölkələrlə qonşu olduğundan ölkənin nüvə və radiasiya təhlükəsinə məruz qalma ehtimalı var.
Ermənistanın Metsamor AES-nin region üçün təhlükəsindən danışan alim qeyd edib ki, Metsamor AES yüksək aktivlikli seysmik zonada yerləşir və qəza zamanı qonşu dövlətlərin, o cümlədən Azərbaycanın torpaq, su və havasının radioaktiv çirklənməsi baş verəcək. Bildirib ki, Metsamor AES-də hər il 42 ton nüvə yanacağından istifadə olunur. Ermənistanın ərazisi bütünlüklə Kür-Araz hövzəsində yerləşdiyindən istənilən tullantı müəyyən vaxtdan sonra Kür-Araz çayları vasitəsi ilə Xəzər dənizinə daşınır. Bu isə böyük əraziləri əhatə edən ətraf mühitin radioaktiv tullantılarla çirklənməsinə gətirib çıxarır.
R.Mehdiyeva AES-in bağlanması üçün başladılan “Metsamor Stop” çağırışının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və artıq müxtəlif ölkələrin beynəlxalq ekspertlərinin məsələ ilə bağlı öz rəylərini açıq şəkildə söylədiklərini bildirib.
Tədbirdə daha sonra Radiasiya Problemləri İnstitutunun Radiobiologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Elimxan Cəfərov "Çernobıl faciəsi və regionda nüvə təhlükəsizliyi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Çernobıl faciəsinin atom energetikası tarixində misli görünməmiş qəza olduğunu deyən alim hadisədən 31 il keçməsinə baxmayaraq bu gün də ərazidəki qurunt sularının çirklənməyə məruz qalma təhlükəsiylə üzləşdiyini vurğulayıb.
Qəzadan 5 il sonra insanlarda qalxanvari vəzi xərçənginin meydana gəldiyini deyən E.Cəfərov bildirib ki, buna səbəb hava, qida məhsulları və mal-qaranın südündəki radioaktiv yodun insan orqanizminə daxil olaraq, məhz qalxanvari vəzidə toplanmasıdır: "Hadisədən 10 il sonra isə insanlarda leykoz xəstəliyi aşkarlandı. Bu xərçəng xəstəliyinin yaranmasına səbəb radiasiyaya daha çox həssas olan orqanın - onurğa beyninin funksiyasının pozulmasıdır".
Alim hazırda region üçün təhlükə mənbəyinə çevrilən Metsamor AES-nin fəaliyyətinə də toxunaraq bildirib ki, Avropa İttifaqı qətiliklə onun bağlanmasını tələb etsə də, Ermənistan və Rusiya ikinci blokun istismar müddətinin 2026-cı ilə qədər uzadılması barədə qərar qəbul edib.
Sonra məruzələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə mart ayında keçirilmiş Rəhbər Heyətin MM məşqləri haqqında MM qərargah rəislərinin məlumatları dinlənilib.

Во Втором особом отделе НАНА состоялось очередное семинарское занятие
На мероприятии, в котором приняли участие начальники штабов Гражданской обороны (ГО) научных учреждений и организаций НАНА и военачальники сил ГО, заведующий отделом Эльдар Гулиев довел до внимания вопросы, стоящие на повестке дня.
Он отметил, что семинарское занятие, посвященное проблемам радиации и окружающей среды, представляет важное значение с точки зрения проиформирования об осуществлении мер предосторожности и предотвращении возможных последствий.
Далее заместитель директора Института радиационных проблем по научной работе, доктор философии по физико-математическим наукам, доцент Раван Мехтиева представила свой доклад «Ядерная безопасность Азербайджанской Республики», в которой докладчик утверждает, что в Азербайджане существует вероятность подвержения ядерной и радиационной угрозе, поступающей из соседних стран, обладающих ядерными технологиями.
Рассказав об опасности, исходящей из Мецаморской АЭС Армении для региона, ученый отметила, что Мецаморская АЭС расположена в активной сейсмическо-опасной зоне. В случае аварии произойдет радиоактивное загрязнение атмосферы, воды и земли соседних государств, в том числе Азербайджана. Сообщалось, что в Мецаморской АЭС ежегодно используется 42 тонна ядерного топлива. Из-за расположения территории Армении на Кура-Аразском бассейне любые отходы, выбрасываемые в реки, через некоторое время втекают в Каспийское море. А это приводит к загрязнению радиоактивными отходами окружающей среды, охватывающей огромные территории.
Р.Мехтиева рассказала о значении призыва “Metsamor Stop”, стратовавшего с целью закрытия АЭС. Отмечалось, что уже в связи с данной проблемой открыто высказаны мнения международных экспертов различных стран.
Затем на мероприятии руководитель Лаборатории радиобиологии Института радиационных проблем, доктор биологических наук Алимхан Джафаров выступил с докладом «Чернобыльская трагедия и ядерная безопасность в регионе», в котором рассказывается о продолжительном загрязнении грунтовых вод на территории, даже спустя 31 год после трагедии.
Было сказано, что через 5 лет после трагедии у людей наблюдался рак щитовидной железы, а через 10 - лейкоз, который приводил к нарушению функций спинного мозга.
Ученый отметил, что несмотря на требования Европейского союза, предъявляемые в связи с ликвидацией деятельности Мецаморской АЭС, Арменией и Россией принято постановление о продлении срока эксплуатации второго блока до 2026 года.
Затем состоялся обмен мнениями по докладам.
На мероприятии также были заслушаны сведения руководящего состава ГО о тренировках, проведенных начальниками штабов ГО в марте.