AMEA-nın elmi müəssisə və təşkilatlarının Mülki Müdafiə (MM) qərargah rəislərinin və MM qüvvələrinin komandir-rəis heyətinin iştirak etdiyi tədbiri giriş sözü ilə açan şöbənin rəisi Eldar Quliyev gündəlikdə duran məsələləri diqqətə çatdırıb.
Şöbə rəisi bildirib ki, Azərbaycanda radiasiya və ətraf mühit problemlərindən bəhs edən seminar-məşğələ ölkənin müharibə şəraitində yaşaması ilə əlaqədar bu sahədə məlumatlanmaq, ehtiyat tədbirləri görmək, baş verəcək təhlükənin təsirlərinin qarşısını almaq baxımından əhəmiyyətlidir.
Sonra Radiasiya Problemləri İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fizika-riyaziyyat üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Rəvan Mehdiyeva "Azərbaycan Respublikasının nüvə təhlükəsizliyi" mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim bildirib ki, Azərbaycan nüvə texnologiyalarına malik ölkələrlə qonşu olduğundan ölkənin nüvə və radiasiya təhlükəsinə məruz qalma ehtimalı var.
Ermənistanın Metsamor AES-nin region üçün təhlükəsindən danışan alim qeyd edib ki, Metsamor AES yüksək aktivlikli seysmik zonada yerləşir və qəza zamanı qonşu dövlətlərin, o cümlədən Azərbaycanın torpaq, su və havasının radioaktiv çirklənməsi baş verəcək. Bildirib ki, Metsamor AES-də hər il 42 ton nüvə yanacağından istifadə olunur. Ermənistanın ərazisi bütünlüklə Kür-Araz hövzəsində yerləşdiyindən istənilən tullantı müəyyən vaxtdan sonra Kür-Araz çayları vasitəsi ilə Xəzər dənizinə daşınır. Bu isə böyük əraziləri əhatə edən ətraf mühitin radioaktiv tullantılarla çirklənməsinə gətirib çıxarır.
R.Mehdiyeva AES-in bağlanması üçün başladılan “Metsamor Stop” çağırışının mühüm əhəmiyyət kəsb etdiyini və artıq müxtəlif ölkələrin beynəlxalq ekspertlərinin məsələ ilə bağlı öz rəylərini açıq şəkildə söylədiklərini bildirib.
Tədbirdə daha sonra Radiasiya Problemləri İnstitutunun Radiobiologiya laboratoriyasının müdiri, biologiya elmləri doktoru Elimxan Cəfərov "Çernobıl faciəsi və regionda nüvə təhlükəsizliyi" mövzusunda məruzə ilə çıxış edib. Çernobıl faciəsinin atom energetikası tarixində misli görünməmiş qəza olduğunu deyən alim hadisədən 31 il keçməsinə baxmayaraq bu gün də ərazidəki qurunt sularının çirklənməyə məruz qalma təhlükəsiylə üzləşdiyini vurğulayıb.
Qəzadan 5 il sonra insanlarda qalxanvari vəzi xərçənginin meydana gəldiyini deyən E.Cəfərov bildirib ki, buna səbəb hava, qida məhsulları və mal-qaranın südündəki radioaktiv yodun insan orqanizminə daxil olaraq, məhz qalxanvari vəzidə toplanmasıdır: "Hadisədən 10 il sonra isə insanlarda leykoz xəstəliyi aşkarlandı. Bu xərçəng xəstəliyinin yaranmasına səbəb radiasiyaya daha çox həssas olan orqanın - onurğa beyninin funksiyasının pozulmasıdır".
Alim hazırda region üçün təhlükə mənbəyinə çevrilən Metsamor AES-nin fəaliyyətinə də toxunaraq bildirib ki, Avropa İttifaqı qətiliklə onun bağlanmasını tələb etsə də, Ermənistan və Rusiya ikinci blokun istismar müddətinin 2026-cı ilə qədər uzadılması barədə qərar qəbul edib.
Sonra məruzələr ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb.
Tədbirdə mart ayında keçirilmiş Rəhbər Heyətin MM məşqləri haqqında MM qərargah rəislərinin məlumatları dinlənilib.

Today, II Special Department of the Presidium held next seminar.
Seminar with participation of Civil Defense headquarters of the institute and organizations of ANAS and commander-in-chief of CD troops was opened by chief department Eldar Guliyev.
Chief department stated that, in connection with war condition in the country, seminar dealing with radiation and environmental problems in Azerbaijan is of great importance in terms of information in this field, take precautionary measures, and to prevent the effects of the hazard will occur.
Then, Deputy Director of Science at the Institute of Radiation Problems PhD in Physics-math Assoc. Prof. Revan Mehdiyeva made a presentation on “Nuclear security in the Republic of Azerbaijan”. She said that, since Azerbaijan is neighboring to countries with nuclear technology, it has the threat of nuclear and radiation exposure.
Talking about the danger emanating from Metsamor nuclear power plant of Armenia for the region, the scientist noted that Metsamor NPP is located in an active seismic-dangerous zone. In the event of an accident, radioactive contamination of the atmosphere, water and land of neighboring states, including Azerbaijan, will occur. It was reported that 42 tons of nuclear fuel is used annually in Metsamor NPP. Due to the location of the territory of Armenia in the Kura-Araz basin, any wastes emitted into the rivers flow into the Caspian Sea after a while. And this leads to contamination by radioactive wastes of the environment, covering vast territories.
R.Mehdiyeva spoke about the meaning of the call for "Metsamor Stop", stricken with the goal of closing the nuclear power plant. It was noted that already in connection with this problem the views of international experts from various countries were openly expressed.
Then at the event the head of the Laboratory of Radiobiology of the Institute of Radiation Problems, Doctor of Biological Sciences Alimkhan Jafarov delivered a report "Chernobyl tragedy and nuclear safety in the region", which describes the long-term contamination of groundwater in the territory, even 31 years after the tragedy.
It was said that 5 years after the tragedy, people had thyroid cancer, and 10 years later - leukemia, which led to a disruption of the functions of the spinal cord.
The scientist noted that, despite the demands of the European Union, the decision to prolong the life of the second unit until 2026 was made by Armenia and Russia in connection with the liquidation of the activities of the Metsamor nuclear power plant.
Then an exchange of views took place on the reports.
At the event, headquarter chiefs of CD also informed on the training sessions conducted by steering staff of CD in March.