AMEA Naxçıvan Bölməsinin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunda fəaliyyət göstərən Seysmoloji Xidmət Mərkəzi muxtar respublikada zəlzələlərin tədqiqatı və öyrənilməsi ilə məşğul olan əsas təşkilatdır. Mərkəzin əsas vəzifəsi Naxçıvan Muxtar Respublika ərazisində seysmoloji dəyişiklikləri qeydə almaq, təhlil etmək və aidiyyatı üzrə məlumat verməkdir.
Mərkəz 2004-cü ildə bölmənin Təbii Ehtiyatlar İnstitutunun nəzdində yaradılsa da, burada müasir dövrün tələblərinə cavab verən avadanlıqların olmamasından qeydə alınan zəlzələ yazılarının analizi, onların kinamatik və dinamik parametrlərinin təyini lazımi səviyyədə öyrənilməmişdir. Lakin ötən il Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin göstərişi əsasında mərkəz zəruri olan müasir avadanlıqlar və proqram təminatı ilə təchiz olunub. Belə ki, ABŞ-ın bu sahədə fəaliyyət göstərən “Kinemetriks” şirkətinin istehsalı olan müasir cihaz və avadanlıqlar Naxçıvan Muxtar Respublikasında olan dörd telemetrik seysmik stansiyalarda (Heydərabadda, Şahbuzda, Babəkdə, Ordubadda) quraşdırılıb. Bu cihazlar vastəsilə Seysmoloji Xidmət Mərkəzində yerli, yaxın, uzaq zəlzələlər emal edilir və zəlzələ ocaqlarının parametrləri təyin olunur.
Qeyd edək ki, mərkəzdə zəlzələlərin emalı prossesi, məlumatlar bazasının yaradılması və arxivləşdirilməsi “MAC OS -11,8” əməliyyat sistemi ilə işləyən müasir kompüterlər vasitəsilə həyata keçirilir. Sözügedən əməliyyat sistemi “Apple” şirkətinin istehsalı olan ən yeni versiyasıdır.
Seysmoloji Xidmət Mərkəzində məlumatların toplanılması və saxlanılması üçün 24 Terebayta malik “Pegasus 2 R8” yaddaş qurğusu da yerləşdirilib. Bu qurğu məlumatların 100 il müddətində saxlanılmasına imkan verir.
Gələcəkdə mərkəzdə seysmoloji xidmətin səviyyəsini daha da yaxşılaşdırmaq, eyni zamanda yeni tədqiqatların aparılması üçün müafiq tədbirlərin həyata keçirilməsi nəzərdə tutulur.

Center of Seismological Service is the main organization engaged in research and study of earthquakes in Nakhchivan
07.04.2017 12:37
The Center of Seismological Service, operating at the Institute of Natural Resources of the Nakhchivan Department of ANAS is the main organization engaged in research and study of earthquakes in the Autonomous Republic. The main task of the center is to register and analyze seismological changes occurring in the territory of the Nakhchivan Autonomous Republic.
Despite the establishment of the center in 2004 at the Institute of Natural Resources due to the lack of equipment meeting modern requirements, the analysis of records of registered earthquakes and the determination of kinematic and dynamic parameters were not sufficiently studied.
But last year, under the direction of the Chairman of the Supreme Majlis, the Center was equipped with the necessary modern equipment and software. Modern instruments and equipment produced by the company "Kinemetriks" USA were installed in 4 telemetric seismic stations of the Nakhchivan Autonomous Republic (in Heydarabad, Shahbuz, Babak and Ordubad). Thanks to these instruments, local, distant and near earthquakes are processed at the Center of the Seismological Service, and the parameters of the earthquake foci are determined.
Note that the process of earthquake processing, creation and archiving of the information base is carried out by means of modern computers operating on the basis of the operating system "MAC OS-11.8", which is the latest version of the operating system produced by Apple.
In the Center of Seismological Service, a storage device "Pegasus 2 R8" with a memory capacity of 24 TB is installed to collect and store information. This device allows you to save information for 100 years.
In the future, it is planned to take appropriate measures to increase the level of the seismological service, while at the same time carrying out new research in the center.