AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bu qurumun, Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və NMR Yazıçılar Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli folklorşünas alim, professor Məhəmmədhüseyn Təhmasibin 110 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev görkəmli alimin həyat və yaradıcılığından, folklorşünaslıq sahəsindəki xidmətlərindən söz açıb. Bildirib ki, folklorumuzu sistemləşdirən, toplayan və Azərbaycanda folklorşünaslıq məktəbi yaradan professor M.Təhmasib 12 aprel 1907-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub.
“Alimin apardığı elmi-tədqiqat işləri bu gün də Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı üçün dəyərli mənbədir” –deyən İ.Hacıyev bildirib ki, şifahi xalq ədəbiyyatının tədqiqində böyük xidmətləri olan folklorşünas alim müxtəlif janrlı tədqiqat əsərləri yazıya alaraq nəşr etdirib. Eyni zamanda o, dastanlarımızın toplanılması sahəsində də ciddi işlər görüb.
Diqqətə çatdırılıb ki, professor M.Təhmasibin rəhbərliyi ilə şifahi xalq ədəbiyyatımızın qədim və zəngin janrı olan dastanlarımızın müxtəlif variantları yazıya alınaraq 5 cildlik “Azərbaycan dastanları” şəklində çap edilib. Onun “Bir qalanın sirri”, “Onu bağışlamaq olarmı?” ssenariləri əsasında eyni adlı filmlər çəkilib, “Bahar”, “Aslan yatağı”, “Çiçəklənən arzular” və digər pyes nağılları teatr səhnələrində uğurla tamaşaya qoyulub.
Akademik İ.Hacıyev cari ildə bölmə tərəfindən nəşri nəzərdə tutulan “Məhəmmədhüseyn Təhmasib: taleyi və sənəti” məqalələr toplusu barədə də məlumat verib.
Elmi konfransda bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Məhəmmədhüseyn Təhmasibin həyatı və yaradıcılığı”, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, filologiya üzrə elmlər doktoru Yusif Səfərov “Dastanlarımızın ustad tədqiqatçısı”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri Elxan Məmmədov “Azərbaycan dastanlarının toplanması, tədqiqi və nəşrində Məhəmmədhüseyn Təhmasibin rolu”, Naxçıvan Dövlət Film Fondunun direktoru Mirakif Seyidov “Məhəmmədhüseyn Təhmasib və Azərbaycan kinosu”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələkbər Qasımov “Məhəmmədhüseyn Təhmasib və Azərbaycan teatrı” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələrdə M.Təhmasibin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında müxtəlif istiqamətlər üzrə elmi fəaliyyəti ətraflı işıqlandırılıb.

At the Nakhchivan Branch of ANAS, with the organizational support of this structure, the Ministry of Culture and Tourism of the Nakhchivan Autonomous Republic and the Union of Writers of the Nakhchivan Autonomous Republic, a scientific conference dedicated to the 110th anniversary of the prominent scientist -folklorist Professor Muhammadhuseyn Tahmasib was held.
At the event, the chairman of the Branch, Academician Ismayil Hajiyev spoke about the life and work of a prominent scientist, his merits in the field of folklore. He noted that Professor M.Tahmasib, who had great merit in systematization, collection and creation of the school of folklore in Azerbaijan, was born on April 12, 1907 in the city of Nakhchivan.
It was noted that scientific research carried out by scientists is still a valuable source for literary criticism. Those who have great merits in the study of oral folk art by a scientist-folklorist have written and published research works of various genres. At the same time, he carried out serious work in the field of collecting our folk epics.
It was brought to the attention that under the leadership of Professor M.Tahmasib different versions of our dastans were recorded and published in the form of a five-volume book titled "Azerbaijan Dastans". Based on his script, "The Mystery of One Fortress," "Can I Forgive It?", The films of the same name were shot, fairy-tales-plays "Bahar", "Lion's Lair", "Blooming Dreams" and others were successfully staged in theatrical scenes.
Academician I. Hajiyev also reported on the collection of articles "Mamadhuseyin Tahmasib: Destiny and Creativity", the publication of which is envisaged by the Branch this year.
Director of the Institute of Art, Language and Literature, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev made a report "Life and Creativity of Muhammadhuseyn Tahmasib", a member of the Writers' Union of Azerbaijan, Doctor of Philology Yusif Safarov "Famous researcher of domestic dastans", Head of the Folklore Department of the Institute of Art, Language and literature Elkhan Mammadov "Role of Muhammadhuseyn Tahmasib in gathering, researching and publishing Azerbaijani dastans", etc.