AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində bu qurumun, Naxçıvan Muxtar Respublikası Mədəniyyət və Turizm Nazirliyi və NMR Yazıçılar Birliyinin birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli folklorşünas alim, professor Məhəmmədhüseyn Təhmasibin 110 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev görkəmli alimin həyat və yaradıcılığından, folklorşünaslıq sahəsindəki xidmətlərindən söz açıb. Bildirib ki, folklorumuzu sistemləşdirən, toplayan və Azərbaycanda folklorşünaslıq məktəbi yaradan professor M.Təhmasib 12 aprel 1907-ci ildə Naxçıvan şəhərində anadan olub.
“Alimin apardığı elmi-tədqiqat işləri bu gün də Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığı üçün dəyərli mənbədir” –deyən İ.Hacıyev bildirib ki, şifahi xalq ədəbiyyatının tədqiqində böyük xidmətləri olan folklorşünas alim müxtəlif janrlı tədqiqat əsərləri yazıya alaraq nəşr etdirib. Eyni zamanda o, dastanlarımızın toplanılması sahəsində də ciddi işlər görüb.
Diqqətə çatdırılıb ki, professor M.Təhmasibin rəhbərliyi ilə şifahi xalq ədəbiyyatımızın qədim və zəngin janrı olan dastanlarımızın müxtəlif variantları yazıya alınaraq 5 cildlik “Azərbaycan dastanları” şəklində çap edilib. Onun “Bir qalanın sirri”, “Onu bağışlamaq olarmı?” ssenariləri əsasında eyni adlı filmlər çəkilib, “Bahar”, “Aslan yatağı”, “Çiçəklənən arzular” və digər pyes nağılları teatr səhnələrində uğurla tamaşaya qoyulub.
Akademik İ.Hacıyev cari ildə bölmə tərəfindən nəşri nəzərdə tutulan “Məhəmmədhüseyn Təhmasib: taleyi və sənəti” məqalələr toplusu barədə də məlumat verib.
Elmi konfransda bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyev “Məhəmmədhüseyn Təhmasibin həyatı və yaradıcılığı”, Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin üzvü, filologiya üzrə elmlər doktoru Yusif Səfərov “Dastanlarımızın ustad tədqiqatçısı”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri Elxan Məmmədov “Azərbaycan dastanlarının toplanması, tədqiqi və nəşrində Məhəmmədhüseyn Təhmasibin rolu”, Naxçıvan Dövlət Film Fondunun direktoru Mirakif Seyidov “Məhəmmədhüseyn Təhmasib və Azərbaycan kinosu”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun böyük elmi işçisi, sənətşünaslıq üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ələkbər Qasımov “Məhəmmədhüseyn Təhmasib və Azərbaycan teatrı” mövzusunda məruzələrlə çıxış ediblər. Məruzələrdə M.Təhmasibin Azərbaycan ədəbiyyatşünaslığında müxtəlif istiqamətlər üzrə elmi fəaliyyəti ətraflı işıqlandırılıb.

В Нахчыванском отделении НАНА при совместной организационной поддержке этой структуры, Министерства культуры и туризма Нахчыванской Автономной Республики и Союза писателей Нахчыванской АР состоялась научная конференция, посвященная 110-летнему юбилею видного ученого-фольклориста, профессора Мухаммедгусейна Тахмасиба.
На мероприятии председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев рассказал о жизни и творчестве видного ученого, его заслугах в области фольклористики. Отметил, что профессор М.Тахмасиб, которому принадлежали большие заслуги в систематизации, сборе и создании школы фольклористики в Азербайджане, родился 12 апреля 1907 года в городе Нахчыване.
Было отмечено, что проведенные ученым научно-исследовательские работы и сегодня являются ценным источником для отечественного литературоведения. Имеющим большие заслуги в исследовании устного народного творчества ученым-фольклористом были написаны и изданы исследовательские труды различных жанров. В то же время, он провел серьезную работу в области сбора наших народных эпосов.
Было доведено до внимания, что под руководством профессора М.Тахмасиба различные варианты наших дастанов были записаны и изданы в виде пятитомника под названием «Азербайджанские дастаны». На основе его сценарий «Тайна одной крепости», «Можно ли его простить?» были сняты одноимённые фильмы, сказки-пьесы «Бахар», «Логово льва», «Цветущие мечты» и другие были успешно поставлены на театральных сценах.
Академик И.Гаджиев также сообщил о сборнике статей «Мамедгусейн Тахмасиб: судьба и творчество», издание которого предусмотрено отделением в текущем году.
На научной конференции директор Института искусства, языка и литературы, член-корреспондент НАНА Абульфаз Гулиев выступил с докладом «Жизнь и творчество Мухаммедгусейна Тахмасиба», член Союза писателей Азербайджана, доктор филологических наук Юсиф Сафаров «Известный исследователь отечественных дастанов», заведующий Отделом фольклористики Института искусства, языка и литературы Эльхан Мамедов «Роль Мухаммедгусейна Тахмасиба в сборе, исследовании и издании азербайджанских дастанов» и т.д.