Bakı şəhəri Nəsimi rayon 151 nömrəli orta məktəbin şagirdlərindən ibarət “Yaşıl Planet” briqadası AMEA Genetik Ehtiyatlar İnstitutunda ekskursiyada olub.
Ekskursiya "Azərbaycanın təbii sərvətləri və biomüxtəliflik" mövzusu ilə bağlı ekoloji aylıq çərçivəsində baş tutub.
İnstitutun elmi katibi, biologiya üzrə fəlsəfə doktoru Səidə Şərifova və Gənc Alim və Mütəxəssislər Şurasının sədri Məhəmməd Eldarov şagirdlərə bu elmi müəssisənin tarixi, fəaliyyət istiqamətləri və nailiyyətləri barədə məlumat verib.
Sonra Ekobotanika və Sistematika şöbəsinin müdiri, biologiya üzrə elmlər doktoru Aydın Əsgərov məktəblilərə Azərbaycanın zəngin bitki genetik ehtiyatları, onların toplanılması və botaniki təhlili üsulları haqqında məlumat verib, həmçinin onları institutda yaradılmış Herbari fondu ilə tanış edib.
Şagirdlər on mindən çox bitkinin toxum ehtiyatlarının mühafizə olunduğu Milli Genbankla tanış olublar, həmçinin institutun tarla-təcrübə sahələrinə baş çəkiblər.

Бригада «Зеленая планета», состоявшая из учащихся средней школы №151 Насиминского района города Баку, совершила экскурсию в Институт генетических ресурсов НАНА.
Экскурсия прошла в рамках экологического месячника по теме «Природные ресурсы Азербайджана и биоразнообразие».
Ученый секретарь института, доктора философии по биологии Саида Шарифова и председатель Совета молодых ученых и специалистов Магомед Эльдаров рассказали учащимся об истории, направлениях деятельности и достижениях этого научного учреждения.
Далее заведующий Отделом экоботаники и систематики, д.б.н. Айдын Аскеров проиформировали о богатых растительных генетических ресурсах Азербайджана, их сборе и методах ботанического исследования.
Школьники также были ознакомлены с Гербарным фондом института, Национальным генбанком, в котором хранятся семенные ресурсы свыше тысячи растений, а также опытно-полевыми участками.