Tibb Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında mühüm məsələlər müzakirə olunub
Bu gün Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Tədris Cərrahiyyə Klinikasında AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Tibb Problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda öncə Akademiyanın illik ümumi yığıncağına hazırlıq işləri ilə bağlı bəzi məsələlər diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, aprelin 28-də keçiriləcək illik ümumi yığıncaqda AMEA-nın 2016-cı ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatının müzakirəsi, “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”, Azərbaycanın görkəmli alim və mütəfəkkirlərinin adına təsis edilmiş AMEA-nın adlı mükafatlarının təqdimatı nəzərdə tutulub.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü N.Bayramov Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin veb saytında yaradılmış “Dissertasiyalar” və “Tədqiqat metodları” üzrə məlumat-axtarış sistemi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, dissetasiyaların və tədqiqat üsullarının elektron qeydiyyat bazası AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə yaradılıb. Dissertasiyalar üzrə məlumat-axtarış sisteminin yaradılmasında əsas məqsəd tədqiqat işlərinin koordinasiyasının sadələşdirilməsi, dissertasiya mövzularında təkrarçılığın aradan qaldırılmasıdır. Tədqiqat metodları üzrə məlumat-axtarış sistemi vasitəsilə isə elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığı müəssisə və təşkilatlar barədə məlumat əldə olunacaq, materialların araşdırılması daha səmərəli olacaq.
N.Bayramov saytda “Dissertasiyalar” üzrə məlumatların 9, “Tədqiqat metodları” üzrə məlumatların isə 4 kateqoriyada qruplaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə şura üzvləri yeni yaradılmış elektron məlumat-axtarış sisteminin dünya kommunikasiya məkanına sürətli inteqrasiya baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sonda elmlər doktorluğu və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə şuraya təqdim olunmuş dissertasiya mövzularının müzakirəsi aparılıb.

На заседании Научного совета по проблемам медицины обсуждены важные вопросы
Сегодня в Учебной хирургической клинике Азербайджанского медицинского университета (АМУ) состоялось очередное заседание Научного совета по проблемам медицины Республиканского совета по координации научных исследований.
На заседании, прошедшем под председательством члена-корреспондента НАНА Нуру Байрамова, были доведены до внимания некоторые вопросы касательно подготовительных работ к ежегодному общему собранию академии. Отмечалось, что на ежегодном общем собрании НАНА, которое состоится 28 апреля, будет обсужден отчет о научной и научно-организационной деятельности НАНА в 2016 году, а также предусмотрено вручение Золотой медали имени Низами Гянджеви Азербайджанской Республики и именных наград НАНА, учрежденных на имя видных азербайджанских ученых и мыслителей.
Затем член-корреспондент НАНА Н.Байрамов проинформировал о поисковой системе по диссертациям и методов исследования, созданной на сайте Отделения биологических и медицинских наук. Отмечалось, что посредством базы электронной регистрации диссертаций и методов исследования, созданной при поддержке Института информационных технологий НАНА, будет устранен плагиат статей и диссертаций, получена информация об учреждениях и организациях, проводимых научно-исследовательские работы. Упрощение координации исследовательских работ и устранение плагиата облегчит работу научных исследователей.
Н.Байрамов довел до внимания, что информация о диссертациях на сайте поделена на 9, а информация о методах исследований – на 4 группы.
На мероприятии члены совета подчеркнули, что значение новой информационной поисковой системы с точки зрения стремительной интеграции в мировое коммуникационное пространство.
В заключение также были обсуждены темы диссертаций, представленных в совет по программам подготовки докторов философии и докторов наук.