Tibb Problemləri üzrə Elmi Şuranın iclasında mühüm məsələlər müzakirə olunub
Bu gün Azərbaycan Tibb Universitetinin (ATU) Tədris Cərrahiyyə Klinikasında AMEA-nın Respublika Elmi Tədqiqatların Əlaqələndirilməsi Şurasının Tibb Problemləri üzrə Elmi Şurasının növbəti iclası keçirilib.
AMEA-nın müxbir üzvü Nuru Bayramovun sədrliyi ilə keçirilən iclasda öncə Akademiyanın illik ümumi yığıncağına hazırlıq işləri ilə bağlı bəzi məsələlər diqqətə çatdırılıb. Bildirilib ki, aprelin 28-də keçiriləcək illik ümumi yığıncaqda AMEA-nın 2016-cı ildəki elmi və elmi-təşkilati fəaliyyəti haqqında hesabatının müzakirəsi, “Azərbaycan Respublikasının Nizami Gəncəvi adına Qızıl medalı”, Azərbaycanın görkəmli alim və mütəfəkkirlərinin adına təsis edilmiş AMEA-nın adlı mükafatlarının təqdimatı nəzərdə tutulub.
Daha sonra AMEA-nın müxbir üzvü N.Bayramov Biologiya və Tibb Elmləri Bölməsinin veb saytında yaradılmış “Dissertasiyalar” və “Tədqiqat metodları” üzrə məlumat-axtarış sistemi haqqında məlumat verib. Bildirib ki, dissetasiyaların və tədqiqat üsullarının elektron qeydiyyat bazası AMEA-nın İnformasiya Texnologiyaları İnstitutunun dəstəyi ilə yaradılıb. Dissertasiyalar üzrə məlumat-axtarış sisteminin yaradılmasında əsas məqsəd tədqiqat işlərinin koordinasiyasının sadələşdirilməsi, dissertasiya mövzularında təkrarçılığın aradan qaldırılmasıdır. Tədqiqat metodları üzrə məlumat-axtarış sistemi vasitəsilə isə elmi-tədqiqat işlərinin aparıldığı müəssisə və təşkilatlar barədə məlumat əldə olunacaq, materialların araşdırılması daha səmərəli olacaq.
N.Bayramov saytda “Dissertasiyalar” üzrə məlumatların 9, “Tədqiqat metodları” üzrə məlumatların isə 4 kateqoriyada qruplaşdırıldığını diqqətə çatdırıb.
Tədbirdə şura üzvləri yeni yaradılmış elektron məlumat-axtarış sisteminin dünya kommunikasiya məkanına sürətli inteqrasiya baxımından əhəmiyyətini vurğulayıblar.
Sonda elmlər doktorluğu və fəlsəfə doktorluğu hazırlığı proqramı üzrə şuraya təqdim olunmuş dissertasiya mövzularının müzakirəsi aparılıb.

Important issues were discussed at the meeting of the Scientific Council on Medical Problems
Today in the Educational Surgical Clinic of the Azerbaijan Medical University (AMU) a regular meeting of the Scientific Council on Medicine of the Republican Council for the Coordination of Scientific Research was held.
At the meeting, chaired by Corresponding Member of ANAS Nuru Bayramov, some questions were raised about the preparatory work for the annual general meeting of the Academy. It was noted that at the annual meeting of ANAS that will be held on April 28, the report on the scientific and scientific-organizational activity of ANAS will be discussed in 2016, and the presentation of the Gold Medal named after Nizami Ganjavi of the Republic of Azerbaijan and the nominal awards of ANAS, established in the name of prominent Azerbaijani Scientists and thinkers.
Then corresponding member of ANAS N. Bayramov informed about the search system on the theses and research methods created on the website of the Department of Biological and Medical Sciences. It was noted that plagiarism of articles and dissertations will be eliminated through the database of electronic registration of dissertations and research methods created with the support of the Institute of Information Technology of ANAS, information on institutions and organizations, research works carried out. Simplifying the coordination of research and eliminating plagiarism will facilitate the work of scientific researchers.
N. Bayramov brought to the attention that the information on dissertations on the site is divided into 9, and information about the methods of research - into 4 groups.
At the event, council members stressed that the importance of the new information retrieval system in terms of rapid integration into the global communication space.
In conclusion, the themes of dissertations presented to the Council for programs for the training of doctors of philosophy and doctors of sciences were also discussed.