Təbii fəlakətlər zamanı yarana biləcək zərərin azaldılması istiqamətində yeni yanaşma təklif edilib
Aprelin 18-də AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Alim iclasın seysmik təhlükələr, zəlzələlər və təbii fəlakətlər mövzusuna həsr olunduğunu bildirib.
Sonra Almaniyanın Karlsrue Universitetinin professoru, Beynəlxalq Geodeziya və Geofizika İttifaqının Baş katibi Alik İsmayıl-zadə "Seysmik təhlükə, zəlzələlər və təbii fəlakətlər: Onlar proqnozlaşdırıla bilərmi?" mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, episentral zonalarda rəqəmli olaraq qeyd olunan qrunt titrəyişlərinin səviyyəsi seysmik təhlükənin sadə nöqtəvi alqoritmlər vasitəsilə hesablanması əsasında layihələşdirilən binalar üçün müəyyən edilmiş titrəyiş səviyyəsindən yüksəkdir. Təbii təhlükələr və fəlakətlər arasında qarşılıqlı əlaqələrin öyrənildiyini deyən alim təbii hadisələrin təsirinin təhlükəsizlikdə buraxılan zəif məqamlar və ya boşluqlarla birbaşa əlaqədar olduğunu söyləyib.
A.İsmayıl-zadə zəlzələlər və digər təhlükələrdən yaranan riskin inteqral tədqiqinə yeni yanaşma təklif etdiyini bildirib: "Bu yanaşma təbii fəlakətlərin və dayanıqlılığın daha dərin tədqiqinə, sistemli analiz vasitəsilə riskin qiymətləndirilməsinə yönəlib. Yanaşma təbii fəlakətlər zamanı yarana biləcək zərərin azaldılması istiqamətində tövsiyyələr paketinin hazırlığını nəzərdə tutur".
Sonra məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun doktorantı Kənan Abbasovun YUNESKO və Polşanın birgə maliyyələşdirdiyi “Balkanlarda metal filiz yataqlarının geoloji xarakteristikası” layihəsi üzrə hesabatı dinlənilib.

A new approach to reducing damage caused by natural disasters
Institute of Geology and Geophysics held a regular meeting of the Department of Earth Sciences of ANAS on April 18.
Opening the event, Academician-Secretary of the Department, Academician Fakhraddin Gadirov acquainted participants about the issues on the agenda. The scientist said that, the meeting is devoted to the discussion of seismic hazard, earthquakes and natural disasters.
Then the professor of the University of Karlsruhe of Germany, the secretary general of the International Union of Geodesy and Geophysics Alik Ismail-Zadeh presented the report "Seismic danger, earthquakes and natural disasters: can they be predicted?". It was noted that, the level of ground oscillations recorded in epicentral zones in digital form is higher than the level of oscillations determined for design buildings on the basis of calculation by means of simple point algorithms.
A.Ismayil-Zadeh noted that, a new approach to the integral analysis of risks arising from earthquakes and other threats was put forward: "The new approach is aimed at a more detailed study of natural phenomena and sustainability. The approach provides for the preparation of a package of recommendations for reducing damage caused by natural phenomena".
Then the reports were discussed and answers were given to the participants' questions.
At the event the report of the doctoral candidate of the Institute of Geology and Geophysics Kanan Abbasov on the project "Geological Characterization of Metal Ore Deposits in the Balkans", jointly funded by UNESCO and Poland was listened.