Təbii fəlakətlər zamanı yarana biləcək zərərin azaldılması istiqamətində yeni yanaşma təklif edilib
Aprelin 18-də AMEA Geologiya və Geofizika İnstitutunda Yer Elmləri Bölməsinin növbəti iclası keçirilib.
Tədbiri bölmənin akademik-katibi, akademik Fəxrəddin Qədirov açaraq iştirakçıları gündəlikdəki məsələlərlə tanış edib. Alim iclasın seysmik təhlükələr, zəlzələlər və təbii fəlakətlər mövzusuna həsr olunduğunu bildirib.
Sonra Almaniyanın Karlsrue Universitetinin professoru, Beynəlxalq Geodeziya və Geofizika İttifaqının Baş katibi Alik İsmayıl-zadə "Seysmik təhlükə, zəlzələlər və təbii fəlakətlər: Onlar proqnozlaşdırıla bilərmi?" mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Bildirib ki, episentral zonalarda rəqəmli olaraq qeyd olunan qrunt titrəyişlərinin səviyyəsi seysmik təhlükənin sadə nöqtəvi alqoritmlər vasitəsilə hesablanması əsasında layihələşdirilən binalar üçün müəyyən edilmiş titrəyiş səviyyəsindən yüksəkdir. Təbii təhlükələr və fəlakətlər arasında qarşılıqlı əlaqələrin öyrənildiyini deyən alim təbii hadisələrin təsirinin təhlükəsizlikdə buraxılan zəif məqamlar və ya boşluqlarla birbaşa əlaqədar olduğunu söyləyib.
A.İsmayıl-zadə zəlzələlər və digər təhlükələrdən yaranan riskin inteqral tədqiqinə yeni yanaşma təklif etdiyini bildirib: "Bu yanaşma təbii fəlakətlərin və dayanıqlılığın daha dərin tədqiqinə, sistemli analiz vasitəsilə riskin qiymətləndirilməsinə yönəlib. Yanaşma təbii fəlakətlər zamanı yarana biləcək zərərin azaldılması istiqamətində tövsiyyələr paketinin hazırlığını nəzərdə tutur".
Sonra məruzə ətrafında müzakirələr aparılıb, iştirakçıları maraqlandıran suallar cavablandırılıb.
Tədbirdə Geologiya və Geofizika İnstitutunun doktorantı Kənan Abbasovun YUNESKO və Polşanın birgə maliyyələşdirdiyi “Balkanlarda metal filiz yataqlarının geoloji xarakteristikası” layihəsi üzrə hesabatı dinlənilib.

18 апреля в Институте геологии и геофизики состоялось очередное заседание Отделения наук о Земле НАНА.
Открыв мероприятие, академик-секретарь отделения, академик Фахраддин Гадиров ознакомил участников о вопросах повестки дня. Ученый заявил, что заседание посвящено обсуждению сейсмической опасности, землетрясений и стихийных бедствий.
Затем профессор Университета Карлсруэ Германии, генеральный секретарь Международного союза геодезии и геофизики Алик Исмаил-заде представил доклад «Сейсмическая опасность, землетрясения и стихийные бедствия: могут ли они быть запрогнозированы?». Отмечалось, что уровень грунтовых колебаний, зафиксированных в эпицентральных зонах в цифровой форме, выше уровня колебаний, определенных для проектных зданий на основе вычисления посредством простых точечных алгоритмов.
А.Исмаил-заде отметил, что выдвинут новый подход к интегральному анализу рисков, возникающих в результате землетрясений и других угроз: «Новый подход направлен на более подробное исследование природных явлений и устойчивости. Подход предусматривает подготовку пакета рекомендаций по снижению ущерба, нанесенного в результате природных явлений».
Затем были обсуждены доклады и даны ответы на вопросы участников.
На мероприятии был заслушан отчет докторанта Института геологии и геофизики Кянана Аббасова по проекту «Геологическая характеристика месторождений руды металла на Балканах», совместно финансируемого ЮНЕСКО и Польшей.