Məlum olduğu kimi, Şəkidə xarici ölkə nümayəndələrinin iştirakı ilə Qara Dəniz, Xəzər Dənizi və Mərkəzi Asiya Ölkələrinin İpəkçilik Assosiasiyasının (BACSA) “İqlim dəyişiklikləri və kimyəvi reagentlər: İpəkçilikdə yeni axtarışlar” mövzusunda 8-ci beynəlxalq konfransı keçirilib.
Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyasının Şəki Regional Elmi Mərkəzi və BACSA-nın təşkilatçılıq etdiyi konfransda 10 ölkədən tutçuluq, ipəkçilik və baramaçılıq üzrə 44 alim və mütəxəssis iştirak edib. Tədbirdə “Regionda ipəkçiliyin inkişaf perspektivləri”, “İqlim dəyişikliklərinin Avropa, Qafqaz və Mərkəzi Asiya ipəkçiliyinə təsiri”, “Azərbaycanda tutçuluğun və ipəkçiliyin inkişafına innovasiyalı yanaşma”, “Bioloji aktiv maddə əlavələrinin tut ipəkqurdu məhsuldarlığına və baramanın keyfiyyətinə təsiri” və s. kimi mövzular ətrafında fikir mübadiləsi aparılıb, təcrübə mübadilələri müzakirə edilib.
Tədbir iştirakçıları konfrans çərçivəsində Qax rayonu ərazisində yerləşən Qax barama zavodunda görülən işlər, həyata keçirilən layihələrlə yaxından tanış olublar. Sonra isə Zaqatala rayonu ərazisindəki tarixi və mədəni abidələri ziyarət ediblər.
Şəki şəhərindəki “İpək ASC”in istehsalat sahələrinə baş çəkən qonaqlara məlumat verilib ki, bu şəhərdə tarix boyu ipəkçilik sahəsində yüksək nailiyyətlər əldə olunmuşdur. 1980-ci illərdə təkcə Şəkidə tut bağlarının sahəsi 1300 hektara çatdırılmış, 400 tona yaxın barama istehsal olunmuşdur. Onlar ASC-də istehsal olunan məhsulların satışının həyata keçirildiyi “Şəki-İpək” mağazasına da baş çəkiblər, buradakı ipək xalı və xalçalar, şallar, kəlağayılar, eləcə də məişət üçün hazırlanan digər məhsullarla tanış olublar.
Konfrans çərçivəsində qonaqlar, həmçinin Şəki Xan sarayı və Tarix-diyarşünaslıq muzeyini ziyarət edərək maddi və mədəni eksponatlarla tanış olublar. Şəkinin Fazıl kəndində yaradılan “Labirint” Arxeologiya və Etnoqrafiya Muzeyi də onların böyük marağına səbəb olub.

Состоялась международная конференция на тему «Новые поиски в шелководстве»
2-7 апреля 2017 года в Шеки с участием представителей зарубежных стран состоялась VIII-я международная конференция Ассоциации по шелководству стран Черноморского и Каспийского морей и Центральной Азии (BACSA) на тему «Изменения климата и химические реагенты: Новые поиски в шелководстве». На организованной Шекинским региональным научным центром Национальной академии наук Азербайджана и BACSA конференции приняли участие 44 ученых и специалистов в области тутоводства, шелководства и коконоводства из 10 стран. На мероприятии состоялся обмен мнениями касательно таких тем, как «Перспективы развития шелководства в регионе», «Влияние изменений климата на шелководство в Европе, Кавказе и Центральной Азии», «Инновационный подход к развитию шелководства в Азербайджане», «Влияние биологически активных добавок на продуктивность тутового шелкопряда и качество кокона».
В рамках конференции участники мероприятия ознакомились с проектами, осуществляемыми на заводе, расположенном на территории Гахского района. А потом они  посетили исторические и культурные памятники на территории Загатальского района.
Гости, посетившие производственные участки «Ипек ОАО» в городе Шеки, были проинформированы о том, что в этом городе на протяжении всей истории в сфере шелководства были достигнуты большие успехи. Только в 1980 году площадь тутовых садов в Шеки была доведена до 1300 гектаров, а количество произведенных коконов составило около 400 тонн. Они также совершили визит в магазин «Шеки-Ипек», в котором осуществляется продажа продукции, производимой в ОАО, ознакомилась с шелковыми коврами, пледами, келагаи и другими бытовыми продуктами.
В рамках конференции гости также ознакомились с материальными и культурными экспонатами во Дворце шекинских ханов и Историко-краеведческом музее. Их большой интерес вызвал Музей археологии и этнографии «Лабиринт» в селе Фазиль города Шеки.
В заключение мероприятия была сделана памятная фотография, гостям были вручены сертификаты и подарки.