Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası (AMEA) Rəyasət Heyətinin 2017-ci il 19 aprel tarixli 6/5 nömrəli qərarına əsasən “AMEA-nın professoru” elmi adını almaq üçün müsabiqə elan edilir.
“AMEA-nın professoru” elmi adı AMEA-nın Rəyasət Heyəti tərəfindən AMEA-nın üzvü olmayan, elmi müəssisələrdə və ya ali məktəblərdə elmi və ya elmi-pedaqoji fəaliyyətlə məşğul olan, elmi ictimaiyyət tərəfindən qəbul olunan milli və beynəlxalq səviyyəli elmi nailiyyətlər əldə etmiş, yüksəkixtisaslı elmi kadrların hazırlanmasında, elm və təhsilin vəhdətinin möhkəmləndirilməsində, dövlətçiliyin qorunmasında və inkişafında, habelə AMEA-nın əsas vəzifə və funksiyalarının həyata keçirilməsində xüsusi xidmətlər göstərmiş yaşı 50-dək olan elmlər doktorlarına verilir.
“AMEA-nın professoru” adına namizədlər elmi-tədqiqat və ali təhsil müəssisələrinin elmi şuraları tərəfindən gizli səsvermə yolu ilə irəli sürülür.
“AMEA-nın professoru” elmi adı Azərbaycan elminin inkişafında, beynəlxalq aləmdə nüfuzunun artırılmasında və dünya elminə inteqrasiyasında, habelə Azərbaycanın beynəlxalq elmi əlaqələrinin genişləndirilməsində xüsusi xidmətləri olan xarici ölkə alimlərinə də verilə bilər.
Namizədlərin irəli sürülməsi ilə bağlı aşağıdakı sənədlər mətbuatda elan dərc edildiyi gündən etibarən 30 gün müddətində AMEA-nın müvafiq elmi bölmələrinə (Bakı ş., İstiqlaliyyət küç., 30.) təqdim edilməlidir:

The competition for the academic title "Professor of ANAS" is announced
According to the decision of the Presidium of the Azerbaijan National Academy of Sciences (ANAS) April 19, 2017, No.6 / 5, a competition for the academic title "Professor of ANAS" is announced.
It should be noted that the academic title of "Professor of ANAS" is awarded to doctors of sciences under the age of 50 who are not members of ANAS, engaged in scientific or scientific and pedagogical activity in scientific institutions and higher schools, having scientific achievements of national and international level, special merits in the preparation of highly specialized scientific personnel, strengthening of the unity of science and education, protection and development of statehood, as well as in the implementation of the basic tasks and functions of ANAS.
Nominees for the academic title of "Professor of ANAS" are nominated by secret ballot from the scientific councils of scientific research and higher educational institutions.
The academic title of "Professor of ANAS" can also be appropriated to scientists of foreign countries who have special merits in the development of Azerbaijani science, increase of its authority in the international arena and integration into world science, and expansion of international scientific ties of Azerbaijan.
The following documents on the nomination of candidates must be submitted to the appropriate scientific departments of ANAS within 30 days from the date of publication of the advertisement (Baku, Istiglaliyyat St., 30):