"Ağamusa Axundov və Azərbaycan filologiyası" mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Aprelin 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatı laureatı, AMEA-nın həqiqi üzvü, professor Ağamusa Axundovun 85 illik yubileyi münasibətilə "Ağamusa Axundov və Azərbaycan filologiyası" mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
İlk olaraq tədbir iştirakçıları II Fəxri Xiyabanda A.Ağundovun məzarını ziyarət ediblər. Sonra AMEA-nın Əsas binasında alimin elmi yaradıcılığını əhatə edən kitablarından ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görkəmli alimin həyat və yaradıcılığından danışıb. Akademiya rəhbəri Ağamusa Axundovun dilçilik elminin klassiklərindən olduğunu, gənc yaşlarından elmlə yanaşı, pedoqoji fəaliyyətlə məşğul olduğunu, alimlər nəsli, böyük tələbə ordusu yetişdirdiyini diqqətə çatdırıb. A.Axundovun elmi dairələrdə böyük hörmətə, nüfuza malik olduğunu deyən akademik vurğulayıb ki, o, təkcə görkəmli alim yox, həm də dəyərli ziyalı idi.
"Akademik Ağamusa Axundov haqqında söz" adlı məruzə ilə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli A.Axundovun apardığı tədqiqatlar sayəsində ölkəmizdə dilçilik məktəbinin formalaşdığını bildirib. Görkəmli alimin elm tariximizdə ilk dəfə olaraq 32 yaşında dissertasiya müdafiə edərək filologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi aldığını qeyd edib: "Bu, təkcə Azərbaycan elmində deyil, keçmiş Sovetlər İttifaqı miqyasında da nadir hadisələrdən biri idi. Əslində Ağamusa Axundov namizədlik dissertasiyasını vaxtından əvvəl müdafiə etməklə elmdə öz sözünü demişdir".
İsa Həbibbəyli bildirib ki, dilimizdəki zaman formalarının əsasında qədim feili sifət və feili bağlamaların durduğunu Ağamusa Axundov isbat edib. Onun Azərbaycanda riyazi dilçilik elminin ilk tədqiqatçısı olduğunu deyən alim dilin estetikası anlayışının da dilçilik elmimizə A.Axundov tərəfindən gətirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, A.Axundovun ədəbiyyatşünaslıq fəaliyyəti elmimizdə ənənəvi dilçi-ədəbiyyatşünaslığın yeni səhifəsidir. Alimin tədqiqatları ədəbiyyat nəzəriyyəsinin ciddi problemlərinin həllinə yönələn yüksək nəzəri səviyyəsi ilə fərqlənən əhəmiyyətli elmi əsərlərdir.
İ.Həbibbəyli Ağamusa Axundovun hecadan həm dilimizin fonetik hadisəsi, həm də vəzni kimi müstəqil tədqiqatlar aparan yeganə alim olduğunu bildirib: "Azərbaycan şeirində qapalı hecadan açıq hecaya, örtülü hecadan örtüsüz hecaya doğru inkişaf proseslərinə dair müşahidələri şeirşünaslığın Ağamusa Axundov nəzəriyyəsi adlandırıla bilər. Eyni zamanda dil attraksiyası hadisəsindən həm sintaktik konstruksiyalar, həm də bədii dilin imkanları kimi bəhs etmək vəzifəsinin hər iki qütbünün mükəmməl nəzəri dərkini elmimizə o gətirib".
Akademik vurğulayıb ki, Ağamusa Axundovun elmi-nəzəri irsi ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda humanitar elmi idrakın yüksək miqyasını bütün reallıqları ilə parlaq şəkildə əks etdirən zəngin və qiymətli örnəkdir.
Konfransda Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylunun "Görkəmli dilçi-alim, akademik Ağamusa Axundov" adlı məruzəsi dinlənilib. M.Nağısoylu qeyd edib ki, müasir Azərbaycan dilçiliyinin görkəmli nümayəndələrindən sayılan akademik Ağamusa Axundov çoxşaxəli zəngin yaradıcılığı ilə dilçilik elmimizin inkişafında mühüm rol oynayıb, öz elmi məktəbini yaradıb. M.Nağısoylu alimin hələ tələbəlik illərində böyük nüfuz qazandığını vurğulayıb: "A.Axundov Azərbaycan Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsində oxuduğu illərdə dərin bilik və zəkası ilə müəllimlərinin hörmətini qazanıb. 1955-ci ildə ali təhsilini Nizami təqaüdü ilə başa vuran Ağamusa Axundov elə həmin il universitetin aspiranturasına daxil olub və "Felin zaman kateqoriyası" mövzusunda namizədlik dissertasiyasını vaxtından altı ay qabaq uğurla müdafiə edib. 1964-cü ildə isə 32 yaşında "Azərbaycan dilinin fonemlər sistemi" mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək SSRİ miqyasında filologiya sahəsində ən gənc elmlər doktoru alimlik dərəcəsi alıb".
1990-cı ildə Dilçilik İnstitutunun direktoru təyin olunan Ağamusa Axundov 22 il bu vəzifədə çalışıb. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilən A.Axundov eyni zamanda Akademiyanın yeni təşkil olunmuş Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi təyin olunub. 6 il sonra o, AMEA-nın həqiqi üzvü, həmçinin ikinci dəfə rəhbərlik etdiyi bölmənin akademik-katibi seçilib.Görkəmli alimin 36 kitab, 500-ə yaxın məqalə müəllifi olduğunu deyən M.Nağısoylu onun "Azərbaycan dilinin fonetikası" adlı monoqrafiyasının respublika Dövlət mükafatına layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, A.Axundov bu əsərinə qədər də fonetika sahəsində, istər tarixi, istərsə də müasir fonetika məsələləri istiqamətində ardıcıl elmi araşdırmalar aparıb, "Azərbaycan dilinin fonemlər sistemi" və "Azərbaycan dilinin tarixi fonetikası" kimi iki monoqrafiyanı ərsəyə gətirib.
Məruzəçi A.Axundovun Azərbaycan dilçiliyi sahəsindəki xidmətlərinin yüksək qiymətləndirildiyini, dövlət və mötəbər təşkilatlar tərəfindən bir sıra fəxri ad və mükafatlara layiq görüldüyünü qeyd edib.
M.Nağısoylu dilçilik elmimizin ən parlaq simalarından sayılan, ölkəmizdə filologiyanın, xüsusilə türkologiyanın inkişafında böyük xidmətləri olan akademik Ağamusa Axundovun xatirəsinin daim yaddaşlarda qalacağını bildirib.
Daha sonra Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyası Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Erden Kajibekov, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Tarixi etnoqrafiya şöbəsinin rəhbəri, akademik Teymur Bünyadov, Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı, akademik Vasim Məmmədəliyev, Misirin Eyn-Şəms Universitetinin professoru Məhəmməd Haridi, Türkiyənin Hacettepe Universiteti Ədəbiyyat fakültəsi Türk dili və ədəbiyyatı bölməsinin rəhbəri Şükrü Haluk Akalın çıxış edərək akademik Ağamusa Axundovun elmi fəaliyyətindən və onunla bağlı xatirələrindən danışıblar. Təşkil olunan telekörpü vasitəsilə xarici alimlər A.Axundov haqqında fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirin birinci günü Dilçilik nəzəriyyəsi, Fonetika, Dil və üslub, Ədəbiyyat və ədəbi dil məsələləri, Türkologiyanın aktual problemləri, Dil tarixi və qrammatika bölmələrindəki iclaslarla davam edib.

On April 24, at the joint organization of the Presidium of Azerbaijan National Academy of Sciences and the Institute of Linguistics named after Nasimi ANAS, the international conference "Agamusa Akhundov and Azerbaijani Philology" dedicated to the 85th anniversary of the Honored Worker of Science, laureate of the State Prize of the Republic of Azerbaijan, active member of ANAS, Professor Aghamusa Akhundov.
First of all, the participants of the event visited the grave of A.Akhundov at the Second Alley of Honor.
Then in the Main building of ANAS the guests got acquainted with an exhibition consisting of books reflecting the scientific creativity of the scientist.
At the event President of ANAS, Academician Akif Alizadeh spoke about the life and work of a prominent scientist. The head of the Academy noted that Aghamusa Akhundov is a classics of linguistic science, which, along with science, has been engaged in pedagogical activity since young years, and has brought up a large generation of scientists. Having said that A.Akhundov enjoyed great respect and authority in scientific circles, the academician stressed that he was not only a well-known scientist but also a prominent representative of the domestic intelligentsia.
The Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli spoke with the report "A word about Academician Aghamusa Akhundov", who noted that thanks to the research conducted by A.Akhundov, a linguistic school was formed in our country. He said that the scientist for the first time in the history of Azerbaijani science defended his thesis at the age of 32 and was awarded the degree of Doctor of Philology: "This was a rare case not only in the history of Azerbaijani science, but also on the scale of the entire former Soviet Union. In fact, Aghamusa Akhundov said his word in science, ahead of time defending his Ph.D. thesis.
Isa Habibbayli noted that Aghamusa Akhundov proved for the first time that ancient participles and gerunds are the basis of the temporary forms existing in the Azerbaijani language. Having said that the scientist is the first researcher of mathematical linguistics in Azerbaijan, the academician added that the concept of "linguistic aesthetics" was introduced into domestic linguistics precisely by A. Akhundov.
The Vice-President of ANAS stressed that the literary activity of A.Akhundov is a new page in the traditional linguistic and literary science. The researches of the scientist are significant scientific works aimed at solving serious problems of the theory of literature and differing in their high theoretical level.
Isa Habibbeyli noted that Aghamusa Akhundov was the only scientist who conducted independent research in the field of studying the syllable as a phonetic unit and a rhythm unit: "His observations of the development of the syllable from the Azerbaijani poetry closed to open type can be called the theory of Agamusa Akhundov in verse. At the same time, the scientist introduced into our science a theoretical understanding of the two functions of the phenomenon of linguistic attraction-syntactic constructions and the possibilities of the artistic language. "
Academician stressed that the scientific and theoretical heritage of Agamusa Akhundov is a valuable and vivid example, perfectly reflecting humanitarian scientific knowledge in the country and abroad on its entire scale.
At the conference, the report of the Director of the Institute of Linguistics, corresponding member of ANAS Mohsun Nagisoylu on "Outstanding linguistic scientist, academician Agamusa Akhundov". M.Naghisoylu noted that Academician Agamusa Akhundov, who is considered to be a prominent representative of modern linguistics in Azerbaijan, played an important role in the development of linguistics in the country with his multifaceted work, and established his own scientific school.
M.Naghisoylu stressed that the authority of the scientist was great in his student years: "During his studies at the philological faculty of the Azerbaijan State University, A. Akhundov won the respect of teachers with his deep knowledge and intellect. In 1955, after completing his higher education with the Nizami scholarship, Aghamusa Akhundov enrolled in the graduate school of the university and defended his thesis on the subject "The category of the verb tense" six months ahead of schedule. And in 1964, at 32, he defended his doctoral thesis on "Phonemic system of the Azerbaijani language", thereby becoming the youngest doctor of science in the Soviet space in the field of philology.”
In 1990, Agamusa Akhundov was appointed director of the Institute of Linguistics and worked in this position for 22 years. Elected in 2001 as a corresponding member of ANAS, A.Akhundov at the same time was appointed Academician-Secretary of the Academy of Sciences organized at that time. Six years later he was elected an active member of ANAS, as well as a second time Academician-Secretary of his department.
Noting that the outstanding scientist is the author of 36 books, nearly 500 articles, M.Nagisoylu noted that his monograph "Phonetics of the Azerbaijani Language" was awarded the State Prize of the Republic of Azerbaijan. The scientist added that prior to this work A.Akhundov also conducted consistent scientific research in the field of history and modern problems of phonetics, wrote monographs "The phoneme system of the Azerbaijani language" and "Historical phonetics of the Azerbaijani language".
The reporter said that the merits of A. Akhundov in the field of Azerbaijani linguistics were highly appreciated, and the scientist was awarded a number of honorary titles and awards both from the state and from authoritative organizations.
M.Naghisoylu noted that the memory of Academician Aghamusa Akhundov, who is considered one of the brightest representatives of Azerbaijani linguistics, has great merits in the development of philology, especially Turkic studies, will always live in the hearts of people.
Chairman of the Writers' Union of Azerbaijan Anar Rzayev, rector of the Baku State University, Academician Abel Maharramov, Director of the Institute of Linguistics of the National Academy of Sciences of Kazakhstan, Professor Erden Kazhibekov, head of the department "Historical Ethnography" of the Institute of Archeology and Ethnography of ANAS, Academician Teymur Bunyatov, dean of the Faculty of Theology of BSU, Academician Vasim Mammadaliyev,Pprofessor at the University of Ain Shems Mohammed Haridi (Egypt), head of the Turkish Language and Literature Department at the University of Hajettepe Shukru Haluk Haluk Akalin (Turkey), who spoke about the scientific activities of Academician Aghamusa Akhundov and shared their memories of him. By means of a space bridge, foreign scientists shared their thoughts on A.Akhundov's work.
The first day of the event continued with sessions in the sections "Theory of Linguistics", "Phonetics", "Language and Style", "Questions of Literature and the Literary Language", "Actual Problems of Turkology", "History of Language and Grammar."