"Ağamusa Axundov və Azərbaycan filologiyası" mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb
Aprelin 24-də Azərbaycan Milli Elmlər Akademiyası Rəyasət Heyəti və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə Əməkdar elm xadimi, Azərbaycan Respublikası Dövlət Mükafatı laureatı, AMEA-nın həqiqi üzvü, professor Ağamusa Axundovun 85 illik yubileyi münasibətilə "Ağamusa Axundov və Azərbaycan filologiyası" mövzusunda beynəlxalq konfrans öz işinə başlayıb.
İlk olaraq tədbir iştirakçıları II Fəxri Xiyabanda A.Ağundovun məzarını ziyarət ediblər. Sonra AMEA-nın Əsas binasında alimin elmi yaradıcılığını əhatə edən kitablarından ibarət sərgi ilə tanış olublar.
Tədbirdə AMEA-nın prezidenti, akademik Akif Əlizadə görkəmli alimin həyat və yaradıcılığından danışıb. Akademiya rəhbəri Ağamusa Axundovun dilçilik elminin klassiklərindən olduğunu, gənc yaşlarından elmlə yanaşı, pedoqoji fəaliyyətlə məşğul olduğunu, alimlər nəsli, böyük tələbə ordusu yetişdirdiyini diqqətə çatdırıb. A.Axundovun elmi dairələrdə böyük hörmətə, nüfuza malik olduğunu deyən akademik vurğulayıb ki, o, təkcə görkəmli alim yox, həm də dəyərli ziyalı idi.
"Akademik Ağamusa Axundov haqqında söz" adlı məruzə ilə çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli A.Axundovun apardığı tədqiqatlar sayəsində ölkəmizdə dilçilik məktəbinin formalaşdığını bildirib. Görkəmli alimin elm tariximizdə ilk dəfə olaraq 32 yaşında dissertasiya müdafiə edərək filologiya elmləri doktoru alimlik dərəcəsi aldığını qeyd edib: "Bu, təkcə Azərbaycan elmində deyil, keçmiş Sovetlər İttifaqı miqyasında da nadir hadisələrdən biri idi. Əslində Ağamusa Axundov namizədlik dissertasiyasını vaxtından əvvəl müdafiə etməklə elmdə öz sözünü demişdir".
İsa Həbibbəyli bildirib ki, dilimizdəki zaman formalarının əsasında qədim feili sifət və feili bağlamaların durduğunu Ağamusa Axundov isbat edib. Onun Azərbaycanda riyazi dilçilik elminin ilk tədqiqatçısı olduğunu deyən alim dilin estetikası anlayışının da dilçilik elmimizə A.Axundov tərəfindən gətirildiyini diqqətə çatdırıb.
AMEA-nın vitse-prezidenti vurğulayıb ki, A.Axundovun ədəbiyyatşünaslıq fəaliyyəti elmimizdə ənənəvi dilçi-ədəbiyyatşünaslığın yeni səhifəsidir. Alimin tədqiqatları ədəbiyyat nəzəriyyəsinin ciddi problemlərinin həllinə yönələn yüksək nəzəri səviyyəsi ilə fərqlənən əhəmiyyətli elmi əsərlərdir.
İ.Həbibbəyli Ağamusa Axundovun hecadan həm dilimizin fonetik hadisəsi, həm də vəzni kimi müstəqil tədqiqatlar aparan yeganə alim olduğunu bildirib: "Azərbaycan şeirində qapalı hecadan açıq hecaya, örtülü hecadan örtüsüz hecaya doğru inkişaf proseslərinə dair müşahidələri şeirşünaslığın Ağamusa Axundov nəzəriyyəsi adlandırıla bilər. Eyni zamanda dil attraksiyası hadisəsindən həm sintaktik konstruksiyalar, həm də bədii dilin imkanları kimi bəhs etmək vəzifəsinin hər iki qütbünün mükəmməl nəzəri dərkini elmimizə o gətirib".
Akademik vurğulayıb ki, Ağamusa Axundovun elmi-nəzəri irsi ölkəmizdə və onun hüdudlarından kənarda humanitar elmi idrakın yüksək miqyasını bütün reallıqları ilə parlaq şəkildə əks etdirən zəngin və qiymətli örnəkdir.
Konfransda Dilçilik İnstitutunun direktoru, AMEA-nın müxbir üzvü Möhsün Nağısoylunun "Görkəmli dilçi-alim, akademik Ağamusa Axundov" adlı məruzəsi dinlənilib. M.Nağısoylu qeyd edib ki, müasir Azərbaycan dilçiliyinin görkəmli nümayəndələrindən sayılan akademik Ağamusa Axundov çoxşaxəli zəngin yaradıcılığı ilə dilçilik elmimizin inkişafında mühüm rol oynayıb, öz elmi məktəbini yaradıb. M.Nağısoylu alimin hələ tələbəlik illərində böyük nüfuz qazandığını vurğulayıb: "A.Axundov Azərbaycan Dövlət Universitetinin filologiya fakültəsində oxuduğu illərdə dərin bilik və zəkası ilə müəllimlərinin hörmətini qazanıb. 1955-ci ildə ali təhsilini Nizami təqaüdü ilə başa vuran Ağamusa Axundov elə həmin il universitetin aspiranturasına daxil olub və "Felin zaman kateqoriyası" mövzusunda namizədlik dissertasiyasını vaxtından altı ay qabaq uğurla müdafiə edib. 1964-cü ildə isə 32 yaşında "Azərbaycan dilinin fonemlər sistemi" mövzusunda doktorluq dissertasiyasını müdafiə edərək SSRİ miqyasında filologiya sahəsində ən gənc elmlər doktoru alimlik dərəcəsi alıb".
1990-cı ildə Dilçilik İnstitutunun direktoru təyin olunan Ağamusa Axundov 22 il bu vəzifədə çalışıb. 2001-ci ildə AMEA-nın müxbir üzvü seçilən A.Axundov eyni zamanda Akademiyanın yeni təşkil olunmuş Humanitar və İctimai Elmlər Bölməsinin akademik-katibi təyin olunub. 6 il sonra o, AMEA-nın həqiqi üzvü, həmçinin ikinci dəfə rəhbərlik etdiyi bölmənin akademik-katibi seçilib.Görkəmli alimin 36 kitab, 500-ə yaxın məqalə müəllifi olduğunu deyən M.Nağısoylu onun "Azərbaycan dilinin fonetikası" adlı monoqrafiyasının respublika Dövlət mükafatına layiq görüldüyünü diqqətə çatdırıb. Qeyd edib ki, A.Axundov bu əsərinə qədər də fonetika sahəsində, istər tarixi, istərsə də müasir fonetika məsələləri istiqamətində ardıcıl elmi araşdırmalar aparıb, "Azərbaycan dilinin fonemlər sistemi" və "Azərbaycan dilinin tarixi fonetikası" kimi iki monoqrafiyanı ərsəyə gətirib.
Məruzəçi A.Axundovun Azərbaycan dilçiliyi sahəsindəki xidmətlərinin yüksək qiymətləndirildiyini, dövlət və mötəbər təşkilatlar tərəfindən bir sıra fəxri ad və mükafatlara layiq görüldüyünü qeyd edib.
M.Nağısoylu dilçilik elmimizin ən parlaq simalarından sayılan, ölkəmizdə filologiyanın, xüsusilə türkologiyanın inkişafında böyük xidmətləri olan akademik Ağamusa Axundovun xatirəsinin daim yaddaşlarda qalacağını bildirib.
Daha sonra Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin sədri Anar Rzayev, Bakı Dövlət Universitetinin rektoru, akademik Abel Məhərrəmov, Qazaxıstan Milli Elmlər Akademiyası Dilçilik İnstitutunun direktoru, professor Erden Kajibekov, AMEA-nın Arxeologiya və Etnoqrafiya İnstitutunun Tarixi etnoqrafiya şöbəsinin rəhbəri, akademik Teymur Bünyadov, Bakı Dövlət Universitetinin İlahiyyat fakültəsinin dekanı, akademik Vasim Məmmədəliyev, Misirin Eyn-Şəms Universitetinin professoru Məhəmməd Haridi, Türkiyənin Hacettepe Universiteti Ədəbiyyat fakültəsi Türk dili və ədəbiyyatı bölməsinin rəhbəri Şükrü Haluk Akalın çıxış edərək akademik Ağamusa Axundovun elmi fəaliyyətindən və onunla bağlı xatirələrindən danışıblar. Təşkil olunan telekörpü vasitəsilə xarici alimlər A.Axundov haqqında fikirlərini bölüşüblər.
Tədbirin birinci günü Dilçilik nəzəriyyəsi, Fonetika, Dil və üslub, Ədəbiyyat və ədəbi dil məsələləri, Türkologiyanın aktual problemləri, Dil tarixi və qrammatika bölmələrindəki iclaslarla davam edib.

24 апреля при совместной организации Президиума Национальной Академии Наук Азербайджана и Института языкознания имени Насими НАНА начала свою работу международная конференция «Агамуса Ахундов и азербайджанская филология», посвященная 85-летнему юбилею Заслуженного деятеля науки, лауреата Государственной премии Азербайджанской Республики, действительного члена НАНА, профессора Агамусы Ахундова.
Первым делом участники мероприятия посетили могилу А.Ахундова на Второй Аллее почетного захоронения.
Затем в Основном здании НАНА гости ознакомились с выставкой, состоящей из книг, отражающих научное творчество ученого.
На мероприятии президент НАНА, академик Акиф Ализаде говорил о жизни и творчестве видного ученого. Руководитель Академии отметил, что Агамуса Ахундов является классиком лингвистической науки, который, наряду с наукой, с молодых лет занимался еще и педагогической деятельностью, взрастил большое поколение ученых. Сказав, что А.Ахундов пользовался большим уважением и авторитетом в научных кругах, академик подчеркнул, что он был не толькоизвестным ученым, но также являлся видным представителем отечественной интеллигенции.
С докладом «Слово об академике Агамусе Ахундове» выступил вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли, который отметил, что благодаря исследованиям, которые проводил А.Ахундов, в нашей стране сформировалась лингвистическая школа. Он сообщил, что ученый впервые в истории отечественной науки защитил диссертацию в 32 года и был удостоен ученой степени доктора филологических наук: «Это был редкий случай не только в истории отечественной науки, но и в масштабе всего бывшего Советского Союза. В действительности, Агамуса Ахундов сказал свое слово в науке, досрочно защитив свою кандидатскую диссертацию».
Иса Габиббейли отметил, что Агамуса Ахундов впервые доказал, что в основе временных форм, существующих в азербайджанском языке, стоят древние причастия и деепричастия. Сказав, что ученый является первым исследователем математической лингвистики в Азербайджане, академик добавил, что понятие «лингвистическая эстетика» в отечественное языкознание ввел именно А.Ахундов.
Вице-президент НАНА подчеркнул, что литературоведческая деятельность А.Ахундова является новой страницей в традиционной лингво-литературоведческой науке. Исследования ученого являются значимыми научными трудами, нацеленными на решение серьезных проблем теории литературы и отличающимися своим высоким теоретическим уровнем.
Иса Габиббейли отметил, что Агамуса Ахундов был единственным ученым, который вел независимые исследования в области изучения слога как фонетической единицы и единицы ритма: «Его наблюдения за процессом развития слога от закрытого к открытому типув азербайджанской поэзии могут быть названы теорией Агамусы Ахундова в стиховедении. В то же время, ученый ввел в нашу науку теоретическое понимание двух функций явленияязыковой аттракции –синтаксических конструкций и возможностей художественного языка».
Академик подчеркнул, что научно-теоретическое наследие Агамусы Ахундова является ценным и ярким образцом, прекрасно отражающим гуманитарное научноепознание в стране и за ее пределами во всем его масштабе.
На конференции был заслушан доклад директора Института языкознания, члена-корреспондента НАНА Мохсуна Нагисойлу «Выдающийся ученый-лингвист, академик Агамуса Ахундов». М.Нагисойлу отметил, что своим многогранным творчеством академик Агамуса Ахундов, считающийся видным представителем современной лингвистики в Азербайджане, сыграл важную роль в развитии языкознания в стране, создал свою научную школу.
М.Нагисойлу подчеркнул, что авторитет ученого был велик еще в студенческие годы: «В годы учебы на филологическом факультете Азербайджанского Государственного Университета А.Ахундов завоевал уважение учителей своими глубокими знаниями и интеллектом. В 1955 году, окончив высшее образование стипендией Низами, Агамуса Ахундов поступил в аспирантуру университета и защитил кандидатскую диссертацию на тему «Категория времени глагола» за шесть месяцев раньше срока. А в 1964 году в 32 года он защитил докторскую диссертацию на тему «Фонематическая система азербайджанского языка», тем самым став самым молодым доктором наук на советском пространстве в сфере филологических наук».
В 1990 году Агамуса Ахундов был назначен директором Института языкознания и проработал на этой должности 22 года. Избранный в 2001 году членом-корреспондентом НАНА, А.Ахундов в то же время был назначен академиком-секретарем организованного в то время Отделения гуманитарных и общественных наук Академии. Через шесть лет он был избран действительным членом НАНА, а также вторично академиком-секретарем руководимого им отделения.
Сообщив, что выдающийся ученый является автором 36 книг, почти 500 статей, М.Нагисойлу отметил, что его монография «Фонетика азербайджанского языка» была удостоена Государственной премии Азербайджанской Республики. Ученый добавил, что до этого произведения А.Ахундов также вел последовательные научные исследования в области истории и современных проблем фонетики, написал монографии «Система фонем азербайджанского языка» и «Историческая фонетика азербайджанского языка».
Докладчик сообщил, что заслуги А.Ахундова в области азербайджанского языкознания было высоко оценены, ученый был удостоен ряда почетных званий и наград как со стороны государства, так и со стороны авторитетных организаций.
М.Нагисойлу отметил, что память об академике Агамусе Ахундове, который считается одним их ярчайших представителей отечественного языкознания иимеет большие заслуги в развитии отечественнойфилологии, особенно тюркологии, всегда будет жить в сердцах людей.
Затем выступили председатель Союза писателей Азербайджана Анар Рзаев, ректор Бакинского Государственного Университета, академик Абель Магеррамов, директор Института языкознания Национальной Академии Наук Казахстана, профессор Эрден Кажибеков, заведующий отделом «Историческая этнография» Института археологии и этнографии НАНА, академик Теймур Буньятов, декан факультета теологии БГУ, академик Васим Мамедалиев, профессор университета Айн Шемс Мухаммед Хариди (Египет), заведующий Кафедрой турецкого языка и литературы Университета Хаджеттепе Шюкрю Халук Акалын (Турция), которые рассказали о научной деятельности академика Агамусы Ахундова и поделились своими воспоминаниями о нем. Посредством телемоста своими мыслями о творчестве А.Ахундова поделились зарубежные ученые.
Первый день мероприятия продолжился заседаниями в секциях «Теория языкознания», «Фонетика», «Язык и стиль», «Вопросы литературы и литературного языка», «Актуальные проблемы тюркологии», «История языка и грамматика».