Naxçıvanın tarixindən bəhs edən nəşrlərin təqdimatı keçirilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində “Naxçıvanın tarixi abidələri” və “Kültəpədə arxeoloji qazıntılar (2013-2016)” adlı kitabların təqdimatı keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək Naxçıvan Muxtar Respublikası Ali Məclisi Sədrinin 6 dekabr 2005-ci il tarixli “Naxçıvan Muxtar Respublikası ərazisindəki tarix və mədəniyyət abidələrinin qorunması və pasportlaşdırılması işinin təşkili haqqında” sərəncamı əsasında bu diyarda tədqiqatların aparıldığını bildirib. Qeyd edib ki, bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun şöbə müdiri, AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev və Naxçıvan Dövlət Universitetinin müəllimi Fizzə Quliyevanın həmmüəllifi olduqları “Naxçıvanın tarixi abidələri” adlı dərslikdə arxeoloji araşdırmalar zamanı aşkarlanan müxtəlif dövrlərə aid abidələr və maddi-mədəniyyət nümunələri elmi cəhətdən təhlil edilib.
Bölmə sədri “Kültəpədə arxeoloji qazıntılar (2013-2016)” kitabı barədə də məlumat verərək nəşrdə I Kültəpə yaşayış yerində aparılan tədqiqatların nəticələrinin işıqlandırıldığını deyib. Bildirib ki, kitab AMEA-nın müxbir üzvü Vəli Baxşəliyev, Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun Arxeoloji xidmət şöbəsinin müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Zeynəb Quliyeva, Fransa Milli Elmi Araşdırmalar Mərkəzinin əməkdaşı Catherine Marro, Remi Berthon və Savaş Sarıaltunun həmmüəllifliyi ilə ərsəyə gəlib.
Sonra Z.Quliyeva “Naxçıvanın tarixi və arxeoloji abidələri Naxçıvan tarixinin öyrənilməsi üçün mühüm mənbədir” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Alim bölmədə yerli arxeoloji ekspedisiya qrupunun yaradıldığını, Ərəbyengicə abidəsi, Yeni yol və I Kültəpə yaşayış yerlərində aparılan qazıntılar zamanı qiymətli materialların əldə olunduğunu diqqətə çatdırıb.
Təqdimatda bölmənin Tarix, Etnoqrafiya və Arxeologiya İnstitutunun direktоru, AMEA-nın müxbir üzv Fəxrəddin Səfərli, həmin institutun şöbə müdiri, tarix üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Asəf Orucov və digərləri ictimaiyyətə təqdim olunan hər iki kitabı Naxçıvan tarixinin öyrənilməsi baxımından dəyərli mənbə kimi dəyərləndiriblər.
Tədbir çərçivəsində e.ə. VII-I minilliklərə aid edilən I Kültəpə yaşayış yerində və onun ətrafında aparılan elmi tədqiqatları əks etdirən videoçarx nümayiş olunub.

Presented editions about history of Nakhchivan
Books dubbed “Historical monuments of Nakhchivan” and “Archaeological excavations in Kultepe (2013-2016)” were presented at the Nakhchivan Branch of ANAS.
Chairman of the Branch Academician Ismayil Hajiyev stated that studies have been carried relied on Order of chairman of the Nakhchivan Autonomous Republic Supreme Assembly “On the protection and certification of historical and cultural monuments on the territory of Nakhchivan Autonomous Republic” dated December 6, 2005. Noted that, “Historical monuments of Nakhchivan” book co-authored by chief department of the Institute of History, Ethnography and Archeology corresponding member of ANAS Veli Bakhshaliyev and a teacher of the Baku State University Fizze Guliyeva analyzes cultural-material samples dated back various ages.
Informing about “Archaeological excavations in Kultepe (2013-2016)” book co-authored by corresponding member of ANAS Veli Bakhshaliyev, chief of Archeological service department of the Institute of History, Ethnography and Archeology PhD in History Assoc. Prof. Zeyneb Guliyeva, an employee of the French National Scientific Studies Catherine Marro, Remi Berthon and Savash Sarialtun, I. Hajiyev noted that, current book sheds light on results of studies carried out in the settlement Kultepe I.
Z. Guliyeva made a presentation on “Historical and archeological monuments of Nakhchivan are vital source for study of history of Nakhchivan”. Scientist informed about the establishment of local archeological expedition, and obtaining of precious materials in the Arabyengije village including in the settlements of Yeni yol and Kultepe I.
Director of the Institute of History, Ethnography and Archeology corresponding member of ANAS Prof. Fakhraddin Safarli, chief department of the institute, Ph.D. in History Assoc. Prof. Asef Orujov and others reported at the event and highly appreciated the both books.
During the event, a video-slide, reflecting scientific studies in the Kultepe I, which dates back to BC VII-I centuries.