Naxçıvan Bölməsində böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyi qeyd edilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində XVIII əsrin böyük Azərbaycan şairi və ictimai xadim  Volla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbir Naxçıvan Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Yazıçılar Birliyi tərəfindən birgə təşkil olunub.
Konfransda bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Prezident İlham Əliyevin “Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2017-ci il 12 yanvar tarixli Sərəncamının şairin yaradıcılığının təbliği baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.  Bildirib ki, sərəncama əsasən ölkədə silsilə tədbirlər təşkil olunur. Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illik yubileyinin UNESCO və TÜRKSOY miqyasında beynəlxalq səviyyədə qeyd olunması da təkcə Molla Pənah Vaqifə deyil, bütünlükdə Azərbaycan ədəbiyyatına verilən dəyərdir.
Görkəmli söz ustadı M.P.Vaqifin həyat və yaradıcılığı, şəxsiyyəti və ictimai fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verən İ.Hacıyev onun Azərbaycanın, ümumiyyətlə, türk dünyasının böyük şairi olduğunu vurğulayıb.
Bölmə sədri 1982-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın qədim mədəniyyət mərkəzi olan Şuşa şəhərində şairin məzarı üzərində əzəmətli məqbərəsinin ucaldıldığını xatırladıb. Bildirib ki, məkrli erməni quldur dəstələri tərəfindən işğal olunan Şuşa şəhərində vəhşicəsinə dağıdılan, talan olunan bütün tarixi memarlıq, maddi-mədəniyyət abidələrimiz kimi Vaqifin də məqbərəsi, poeziya evi güllələnib, viran edilib.
Konfransda bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktоru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin həyatı və yaradıcılığı”, NMR Yazıçılar Birliyinin sədri Asim Yadigarın “Novator şair”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin professoru Hüseyn Həşimlinin “Vaqif lirikasının poetik xüsusiyyətləri”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Ədəbiyyat kafedrasının müdiri, professor Əsgər Qədimovun “Qüdsi Vənəndi yaradıcılığında Molla Pənah Vaqif ənənələri”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri Ramiz Qasımovun “Azərbaycan poeziyasının inkişafında Vaqif zirvəsi”, həmin institutun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri Elxan Məmmədovun “Molla Pənah Vaqif və folklor” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

В Нахчыванском отделении отмечен 300-летний юбилей великого азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа
В Нахчыванском отделении НАНА состоялась научная конференция, посвященная 300-летнему юбилею великого азербайджанского поэта и общественного деятеля XVIII века Моллы Панаха Вагифа.
Мероприятие прошло при совместной организационной поддержке Нахчыванского отделения, Нахчыванского государственного университета и Союза писателей Нахчыванской Автономной Республики.
На конференции председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев подчеркнул большое значение Распоряжения Президента Ильхама Алиева «О проведении 300-летнего юбилея великого азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа» от 12 января 2017 года с точки зрения пропаганды творчества поэта. Ученый сообщил, что согласно распоряжению, в стране проводится цикл мероприятий. Празднование 300-летнего юбилея великого Азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа на международном масштабе ЮНЕСКО и ТЮРКСОЙ является высокой оценкой не только творчества Моллы Панаха Вагифа, но и азербайджанской литературы в целом.
Проинформировав о жизни и творчестве выдающегося мастера слова, личности и общественной деятельности, И.Гаджиев отметил, что Молла Панах Вагиф считался выдающимся поэтом не только Азербайджана, но и всего тюркского мира.
Председатель отделения напомнил, что в 1982 году по инициативе общенационального лидера Гейдара Алиева на могиле поэта, расположенном в центре древней культуры Азербайджана - городе Шуше, был воздвигнут величественный мавзолей. Но во время захвата Шуши коварными армянскими бандитскими отрядами наряду с историческими памятниками архитектуры и материальной культуры были также расстреляны и разрушены мавзолей и дом поэзии Вагифа.
На конференции были заслушаны доклады директора Института искусства, языка и литературы отделения, члена-корреспондента НАНА Абульфаза Гулиева «Жизнь и творчество великого азербайджанского поэта Моллы Панаха Вагифа», председателя Союза писателей НАР Асима Ядигяра «Поэт-новатор», профессора Нахчыванского государственного университета Гусейна Гашимли «Поэтические особенности лирики Вагифа», заведующего кафедрой литературы Нахчыванского государственного университета, профессора Аскера Гадирова «Традиции Моллы Панаха Вагифа в творчестве Гудси Вананди», заведующего Отделом литературоведения Института искусства, языка и литературы Рамиза Гасымова «Вершина Вагифа в развитии азербайджанской поэзии», заведующего Отделом фольклористики того же института Эльхана Мамедова «Молла Панах Вагиф и фольклор».