Naxçıvan Bölməsində böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyi qeyd edilib
AMEA Naxçıvan Bölməsində XVIII əsrin böyük Azərbaycan şairi və ictimai xadim  Volla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinə həsr olunan elmi konfrans keçirilib.
Tədbir Naxçıvan Bölməsi, Naxçıvan Dövlət Universiteti və Naxçıvan Muxtar Respublikasının Yazıçılar Birliyi tərəfindən birgə təşkil olunub.
Konfransda bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev Prezident İlham Əliyevin “Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin 300 illik yubileyinin keçirilməsi haqqında” 2017-ci il 12 yanvar tarixli Sərəncamının şairin yaradıcılığının təbliği baxımından böyük əhəmiyyət daşıdığını vurğulayıb.  Bildirib ki, sərəncama əsasən ölkədə silsilə tədbirlər təşkil olunur. Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin anadan olmasının 300 illik yubileyinin UNESCO və TÜRKSOY miqyasında beynəlxalq səviyyədə qeyd olunması da təkcə Molla Pənah Vaqifə deyil, bütünlükdə Azərbaycan ədəbiyyatına verilən dəyərdir.
Görkəmli söz ustadı M.P.Vaqifin həyat və yaradıcılığı, şəxsiyyəti və ictimai fəaliyyəti barədə ətraflı məlumat verən İ.Hacıyev onun Azərbaycanın, ümumiyyətlə, türk dünyasının böyük şairi olduğunu vurğulayıb.
Bölmə sədri 1982-ci ildə ümummilli lider Heydər Əliyevin təşəbbüsü ilə Azərbaycanın qədim mədəniyyət mərkəzi olan Şuşa şəhərində şairin məzarı üzərində əzəmətli məqbərəsinin ucaldıldığını xatırladıb. Bildirib ki, məkrli erməni quldur dəstələri tərəfindən işğal olunan Şuşa şəhərində vəhşicəsinə dağıdılan, talan olunan bütün tarixi memarlıq, maddi-mədəniyyət abidələrimiz kimi Vaqifin də məqbərəsi, poeziya evi güllələnib, viran edilib.
Konfransda bölmənin İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun direktоru, AMEA-nın müxbir üzvü Əbülfəz Quliyevin “Böyük Azərbaycan şairi Molla Pənah Vaqifin həyatı və yaradıcılığı”, NMR Yazıçılar Birliyinin sədri Asim Yadigarın “Novator şair”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin professoru Hüseyn Həşimlinin “Vaqif lirikasının poetik xüsusiyyətləri”, Naxçıvan Dövlət Universitetinin Ədəbiyyat kafedrasının müdiri, professor Əsgər Qədimovun “Qüdsi Vənəndi yaradıcılığında Molla Pənah Vaqif ənənələri”, İncəsənət, Dil və Ədəbiyyat İnstitutunun Ədəbiyyatşünaslıq şöbəsinin müdiri Ramiz Qasımovun “Azərbaycan poeziyasının inkişafında Vaqif zirvəsi”, həmin institutun Folklorşünaslıq şöbəsinin müdiri Elxan Məmmədovun “Molla Pənah Vaqif və folklor” mövzusunda məruzələri dinlənilib.

300th anniversary of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif celebrated in Nakhchivan
A scientific conference dedicated to the 300th anniversary of the great Azerbaijani poet and public figure of the XIX century Molla Panah Vagif was held in the Nakhchivan Branch of ANAS.
The event was held with the joint organizational support of the Nakhchivan Branch, Nakhchivan State University and the Writers' Union of the Nakhchivan Autonomous Republic.
At the conference, the chairman of the department, Academician Ismayil Hajiyev emphasized the importance of the Order of President Ilham Aliyev "On holding the 300th anniversary of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif" on January 12, 2017 in terms of promotion of the poet's work. The scientist said that according to the order, a cycle of events is being held in the country. The celebration of the 300th anniversary of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif on an international scale by UNESCO and TURKSOY is a high assessment not only of the work of Molla Panah Vagif, but of Azerbaijani literature in general.
Informed about the life and work of the outstanding master of speech, personality and social activity, I. Hajiyev noted that Molla Panah Vagif was considered an outstanding poet not only of Azerbaijan, but of the entire Turkic world.
The chairman of the department reminded that in 1982, on the initiative of the national leader Heydar Aliyev, the mausoleum was erected on the grave of the poet, located in the center of the ancient culture of Azerbaijan - the city of Shusha. But during the seizure of Shushi by insidious Armenian bandit detachments, along with historical monuments of architecture and material culture, the mausoleum and house of poetry of Vagif were also shot and destroyed.
Director of the Institute of Art, Language and Literature of the Branch, corresponding member of ANAS Abulfaz Guliyev, "Life and work of the great Azerbaijani poet Molla Panah Vagif", Chairman of the Union of NAR writers Asim Yadigar "Poet-innovator", professor of Nakhchivan State University Huseyn Hashimli "Poetic features of Vagif's lyrics", the head of the literature department of Nakhchivan State University, Professor Asger Gadirov "Traditions of Molla Panah Vagif in the creation Honorary Gudsi Vanandi”, Head of the Literature Department of the Institute of Art, Language and Literature Ramiz Gasimov "Vagif's peak in the development of Azerbaijani poetry", head of the Folklore Department of the same institute Elkhan Mammadov "Molla Panah Vagif and Folklore".