AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində qrant layihələrdə qalib gələn alimlərlə görüş keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək bu gün ölkəmizdə elmin inkişafına yüksək səviyyədə diqqət və qayğı göstərildiyini bildirib. Akademik daha sonra ölkə Prezidenti tərəfindən yaradılan Elmin İnkişafı Fondunun müsabiqələr yolu ilə həyata keçirdiyi qrant layihələrdən bəhs edib. Qeyd edib ki, qrant müsabiqələrin keçirilməsində əsas məqsəd ölkədə müxtəlif elm sahələrində aparılan elmi-tədqiqatları dəstəkləməkdir.
Alim 2011-ci ildən etibarən bölmə əməkdaşlarının 20 beynəlxaq və respublika səviyyəli qrant layihələrdə qalib gəldiyini bildirib.
Tədbirdə "Naxçıvan Muxtar Respublikasında bəbirin monitorinqinin aparılması və onun mühafizə strategiyası” mövzusu üzrə beynəlxalq qrant layihəsinin və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının tətbiqyönümlü perspektivli yabanı və mədəni qida bitkilərinin genefondunun elmi əsaslarla kompleks tədqiqi” mövzusu üzrə respublika qrant layihəsinin rəhbəri akademik Tariyel Talıbov, “Azərbaycançılıq ideologiyası işığında Naxçıvan ədəbi mühiti, folkloru, dialekt və şivələri və yer adlarının toplanması, kompleks tədqiqi və nəşri” və “Naxçıvan tarixinin arxeoloji, etnoqrafik, epiqrafik və Şərq mənbələri əsasında tədqiqi, arxeoloji abidələrin elektron qeydiyyatı və xəritələşdirilməsi” mövzusu üzrə qrant layihələrin rəhbərləri - AMEA-nın müxbir üzvləri - Əbülfəz Quliyev və Vəli Baxşəliyev çıxış edərək layihələr haqqında ətraflı məlumat veriblər.

В Нахчыванском отделении состоялась встреча с победителями грантовых проектов
Выступив на мероприятии, председатель отделения, академик Исмаил Гаджиев сообщил, что сегодня развитию науки в нашей стране уделяется большое внимание. Далее академик рассказал о грантовых проектах, осуществляемых путем конкурсов Фонда развития науки, учрежденном Президентом страны. Он отметил, что основная цель проведения грантовых конкурсов – оказание поддержки научным исследованиям, проводимым в различных сферах науки в стране.
Ученый отметил, что, начиная с 2011 года, сотрудники отделения победили в 20 грантовых проектах международного и республиканского уровня.
Выступив на мероприятии, руководитель международного грантового проекта «Проведение мониторинга барсов в Нахчыванской Автономной Республике и стратегия их охраны» и республиканского грантового проекта «Комплексное исследование на научной основе генофонда диких и культурных растений питания Нахчыванской Автономной Республики с перспективами применения» академик Тариэль Талыбов, руководители грантовых проектов «Сбор, комплексное исследование и издание нахчыванской литературной среды, фольклора, диалектов, акцентов и топонимов в свете идеологии азербайджанства» и «Исследование истории Нахчывана на основе археологических, этнографических, эпиграфических и Восточных источников, электронная регистрация и картизация археологических памятников» члены-корреспонденты НАНА – Абульфаз Гулиев и Вели Бахшалиев подробно проинформировали о проектах.