AMEA-nın Naxçıvan Bölməsində qrant layihələrdə qalib gələn alimlərlə görüş keçirilib.
Tədbirdə bölmənin sədri, akademik İsmayıl Hacıyev çıxış edərək bu gün ölkəmizdə elmin inkişafına yüksək səviyyədə diqqət və qayğı göstərildiyini bildirib. Akademik daha sonra ölkə Prezidenti tərəfindən yaradılan Elmin İnkişafı Fondunun müsabiqələr yolu ilə həyata keçirdiyi qrant layihələrdən bəhs edib. Qeyd edib ki, qrant müsabiqələrin keçirilməsində əsas məqsəd ölkədə müxtəlif elm sahələrində aparılan elmi-tədqiqatları dəstəkləməkdir.
Alim 2011-ci ildən etibarən bölmə əməkdaşlarının 20 beynəlxaq və respublika səviyyəli qrant layihələrdə qalib gəldiyini bildirib.
Tədbirdə "Naxçıvan Muxtar Respublikasında bəbirin monitorinqinin aparılması və onun mühafizə strategiyası” mövzusu üzrə beynəlxalq qrant layihəsinin və “Naxçıvan Muxtar Respublikasının tətbiqyönümlü perspektivli yabanı və mədəni qida bitkilərinin genefondunun elmi əsaslarla kompleks tədqiqi” mövzusu üzrə respublika qrant layihəsinin rəhbəri akademik Tariyel Talıbov, “Azərbaycançılıq ideologiyası işığında Naxçıvan ədəbi mühiti, folkloru, dialekt və şivələri və yer adlarının toplanması, kompleks tədqiqi və nəşri” və “Naxçıvan tarixinin arxeoloji, etnoqrafik, epiqrafik və Şərq mənbələri əsasında tədqiqi, arxeoloji abidələrin elektron qeydiyyatı və xəritələşdirilməsi” mövzusu üzrə qrant layihələrin rəhbərləri - AMEA-nın müxbir üzvləri - Əbülfəz Quliyev və Vəli Baxşəliyev çıxış edərək layihələr haqqında ətraflı məlumat veriblər.

Nakhchivan Branch of ANAS held a meeting with scientists who won the grant projects.
At the event, chairman of the Branch Academician Ismayil Hajiyev told about care and attention at the high level to the science development and dealt with grant projects, implemented by Science Development Foundation via competitions, created by the President. He stated that, purpose of the implementing grant competitions is to boost researches carried out in various scientific fields in the country.
Scientist noted that, since 2011 branch employees had won grant projects of 20 international and republic level.
Head of grant project Academic Tariyel Talibov made speech on “Holding a monitoring of a leopard in the Nakhchivan Autonomous Republic and its protection strategy” and "The complex study of applicable, prospective wild and cultivated food crops of the Nakhchivan Autonomous Republic on a scientific basis" as well as heads of following grant projects - " “Collection, the complex analysis and publication of Nakhchivan literary environment, folklore, dialects and place names in the light of Azerbaijan ideology” and “Study of Nakhchivan history based on archaeological, ethnographic, epigraphic and Eastern sources, electronic registration and mapping of archaeological monuments" – corresponding members of ANAS Abulfez Guliyev and Veli Bakhshaliyev.