Bu gün Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Alimlər Evi və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli sovet tarixçi-etnoloqu, şərqşünas, yazıçı, şair və tərcüməçi Lev Qumilyovun anadan olmasının 105 illik yubileyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbirdə Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva çıxış edərək görkəmli alimin həyat və elmi fəaliyyətindən söz açıb. O, L.Qumilyovun SSRİ ərazisinin yarıdan çoxunu əhatə edən türk xalqları barədə əsl həqiqətləri, həmçinin türklərin dünya sivilizasiyasına verdikləri əvəzsiz töhfələri qorxmadan qələmə aldığını bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli L.Qumilyovun hər zaman türklərə böyük rəğbət və sevgi bəslədiyini söyləyib. Bildirib ki, alimin irəli sürdüyü konsepsiyaya görə, slavyanlar və türklər arasında dostluq əlaqələri zaman-zaman bütün Avrasiyanın həyat tərzinə çevrilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, görkəmli alimin “Etnogenez və yerin biosferi”, “Qədim türklər”, “Xəzər ətrafında minillik”, “Son və yenidən başlanğıc”, “Birinci türk xaqanlığının müfəssəl siyasi tarixi” kitabları və digər fundamental əsərləri SSRİ-də türklərə qarşı "vəhşi xalq" baxışını dəyişib.
Moskvada fəaliyyət göstərən Lev Qumilyov Mərkəzinin direktoru Pavel Zarifullin çıxışında alimin rus və dünya ədəbiyyatının görkəmli simalarından olan şair Anna Axmatova və Nikolay Qumilyovun ailəsində dünyaya gəldiyini bildirib. Əslən tatar olan alimin türk xalqları barədə araşdırmalarına görə həbsxanaya atıldığını deyən P.Zarifullin L.Qumilyovun baş verənlərə baxmayaraq güclü iradəsi nəticəsində əleyhdarlarına özünü görkəmli tarixçi kimi qəbul etdirdiyini və yeni tarixçilər nəsli yetişdirdiyini söyləyib.
Tədbirdə Moskva Dövlət Universitetinin professoru Zeydulla Yuzbekov, “Ocaq” Moskva-Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin prezidenti Tofiq Məlikli, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, həmin institutun Qədim dillər və mədəniyyətlər şöbəsinin baş elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor İlhami Cəfərsoy, Folklor İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağaverdi Xəlilov, Fəlsəfə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Eynulla Mədətli və başqaları çıxış edərək alimin türk xalqları ilə bağlı araşdırmalarının tarixi əhəmiyyətindən danışıblar.

Сегодня в Центральной научной библиотеке НАНА при совместной организационной поддержке Дома ученых и Института языкознания имени Насими прошло мероприятие, посвященное 105-летнему юбилею со дня рождения выдающегося советского историка-этнолога, востоковеда, писателя, поэта и переводчика Льва Гумилева.
Выступив на мероприятии, директор Дома ученых, доктор философии по истории Нурида Гулиева рассказала о жизни и научной деятельности выдающегося ученого. Она также отметила, что Л.Гумилев, не опасаясь ничего, писал только правду о тюркских народах, которые охватывали больше половины территории бывшего СССР, а также вклады тюрков в мировую цивилизацию.
Выступивший затем вице-президент НАНА, академик Иса Габиббейли отметил, что Л.Гумилев всегда испытывал большую симпатию и любовь к тюркам. Ученый сообщил, что согласно выдвинутой ученым концепции дружественные связи между славянами и тюрками постепенно превратились в образ жизни Евразии.
Вице-президент НАНА сказал, что книги выдающегося ученого «Этногенез и биосфера земли», «Древние тюрки», «Тысячелетие вокруг Каспия», «Конец и вновь начало», «Подробная политическая история первого тюркского каганатства» и прочие фундаментальные труды изменили взгляд «дикий народ» против тюрков в СССР.
Директор Центра Льва Гумилева в Москве Павел Зарифуллин в своем выступлении отметил, что ученый родился в семье выдающихся личностей русской и мировой литературы - поэтов Анны Ахматовой и Николая Гумилева. Было отмечено, что ученый за свои исследования о тюркских народах был заключен в тюрьму, но, невзирая на это, благодаря своей сильной воле в дальнейшем был принят своими противниками как видный историк, и подготовил поколение новых историков.
На мероприятии президент Культурного центра «Оджаг» Тофиг Меликли, директор Института языкознания, академик Мохсун Нагысойлу, главный научный сотрудник Отдела древних языков и культур института, доктор филологических наук, профессор Ильхами Джафарсой и другие рассказали об историческом значении связанных с тюркскими народами исследований ученого.