Bu gün Mərkəzi Elmi Kitabxanada AMEA-nın Alimlər Evi və Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun birgə təşkilatçılığı ilə görkəmli sovet tarixçi-etnoloqu, şərqşünas, yazıçı, şair və tərcüməçi Lev Qumilyovun anadan olmasının 105 illik yubileyinə həsr edilən tədbir keçirilib.
Tədbirdə Alimlər Evinin direktoru, tarix üzrə fəlsəfə doktoru Nuridə Quliyeva çıxış edərək görkəmli alimin həyat və elmi fəaliyyətindən söz açıb. O, L.Qumilyovun SSRİ ərazisinin yarıdan çoxunu əhatə edən türk xalqları barədə əsl həqiqətləri, həmçinin türklərin dünya sivilizasiyasına verdikləri əvəzsiz töhfələri qorxmadan qələmə aldığını bildirib.
Sonra çıxış edən AMEA-nın vitse-prezidenti, akademik İsa Həbibbəyli L.Qumilyovun hər zaman türklərə böyük rəğbət və sevgi bəslədiyini söyləyib. Bildirib ki, alimin irəli sürdüyü konsepsiyaya görə, slavyanlar və türklər arasında dostluq əlaqələri zaman-zaman bütün Avrasiyanın həyat tərzinə çevrilib.
AMEA-nın vitse-prezidenti qeyd edib ki, görkəmli alimin “Etnogenez və yerin biosferi”, “Qədim türklər”, “Xəzər ətrafında minillik”, “Son və yenidən başlanğıc”, “Birinci türk xaqanlığının müfəssəl siyasi tarixi” kitabları və digər fundamental əsərləri SSRİ-də türklərə qarşı "vəhşi xalq" baxışını dəyişib.
Moskvada fəaliyyət göstərən Lev Qumilyov Mərkəzinin direktoru Pavel Zarifullin çıxışında alimin rus və dünya ədəbiyyatının görkəmli simalarından olan şair Anna Axmatova və Nikolay Qumilyovun ailəsində dünyaya gəldiyini bildirib. Əslən tatar olan alimin türk xalqları barədə araşdırmalarına görə həbsxanaya atıldığını deyən P.Zarifullin L.Qumilyovun baş verənlərə baxmayaraq güclü iradəsi nəticəsində əleyhdarlarına özünü görkəmli tarixçi kimi qəbul etdirdiyini və yeni tarixçilər nəsli yetişdirdiyini söyləyib.
Tədbirdə Moskva Dövlət Universitetinin professoru Zeydulla Yuzbekov, “Ocaq” Moskva-Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzinin prezidenti Tofiq Məlikli, Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu, həmin institutun Qədim dillər və mədəniyyətlər şöbəsinin baş elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor İlhami Cəfərsoy, Folklor İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Ağaverdi Xəlilov, Fəlsəfə İnstitutunun elmi işlər üzrə direktor müavini, fəlsəfə üzrə fəlsəfə doktoru Eynulla Mədətli və başqaları çıxış edərək alimin türk xalqları ilə bağlı araşdırmalarının tarixi əhəmiyyətindən danışıblar.

ANAS celebrated the 105th anniversary of the famous researcher of the Turkic world Lev Gumilev
Today, an event dedicated to the 105th anniversary of the outstanding Soviet historian-ethnologist, orientalist, writer, poet and translator Lev Gumilev was held at the Central Scientific Library of ANAS with the joint organizational support of the House of Scientists and the Institute of Linguistics named after Nasimi.
Speaking at the event, Director of the House of Scientists, Ph.D. in history Nurida Guliyeva spoke about the life and scientific work of an outstanding scientist. She also noted that L. Gumilev, not fearing anything, wrote only the truth about the Turkic peoples, which covered more than half of the territory of the former USSR, as well as the contributions of the Turks to the world civilization.
Speaking then Vice-President of ANAS, Academician Isa Habibbeyli noted that L. Gumilev always experienced great sympathy and love for the Turks. The scientist said that according to the concept advanced by the scientist, the friendly ties between the Slavs and the Turks gradually turned into a way of life of Eurasia.
The Vice-President of ANAS said that the books of the outstanding scientist "Ethnogenesis and the biosphere of the earth", "Ancient Turks", "Millennium around the Caspian", "End and again the beginning", "Detailed political history of the first Turkic kaganate" and other fundamental works changed the view " Wild people "against the Turks in the USSR.
Director of the Lev Gumilev Center in Moscow Pavel Zarifullin in his speech noted that the scientist was born into a family of outstanding personalities of Russian and world literature - the poets Anna Ahmadova and Nikolai Gumilev. It was noted that the scientist was imprisoned for his studies of the Turkic peoples, but, in spite of this, thanks to his strong will, was subsequently accepted by his opponents as a prominent historian, and prepared a generation of new historians.
On the occasion, Tofig Melikli, President of the Cultural Center "Ojag", Director of the Institute of Linguistics, Academician Mohsun Nagysoylu, Chief Scientist of the Department of Ancient Languages and Cultures of the Institute, Doctor of Philology, Professor Ilhami Jafarsoy and others spoke about the historical significance of the researches of the scientist connected with the Turkic peoples.