Mayın 17-də AMEA-nın Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyində bu mədəniyyət ocağının və Bakıdakı 39 nömrəli məktəbin təşkilatçılığı ilə Milli Qəhrəman Şahlar Şükürovun xatirəsinə həsr olunan “Qəhrəmanlar unudulmur” adlı tədbir keçirilib.
Tədbirdə Bakı şəhəri Təhsil İdarəsi, Nərimanov rayon İcra Hakimiyyətinin nümayəndələri, muzey əməkdaşları, 39 saylı tam orta məktəbin müəllim və şagirdləri, Milli Qəhrəmanın yaxınları və ailə üzvləri, həmçinin KİV nümayəndələri iştirak ediblər.
Əvvəlcə ölkəmizin azadlığı və suverenliyi uğrunda canlarından keçmiş şəhidlərimizin əziz xatirəsi bir dəqiqəlik sükutla yad edilib, Azərbaycan Respublikasının Dövlət Himni səsləndirilib.
Tədbirdə Milli Azərbaycan Tarixi Muzeyinin direktoru, akademik Nailə Vəlixanlı, 39 nömrəli məktəbin direktor müavini Könül Rəhimova və digərləri çıxış edərək Azərbaycanın Milli Qəhrəmanı Ş.Şükürovun həyatı, keçdiyi şərəfli döyüş yolundan danışıb, onun mənalı ömür yolunun gənclərə layiqli örnək olduğunu bildiriblər.
Ermənistan-Azərbaycan, Dağlıq Qarabağ münaqişəsinə toxunan natiqlər düşmən tərəfindən işğal edilmiş torpaqlarımızın Prezident İlham Əliyevin apardığı məqsədyönlü siyasət nəticəsində tezliklə azad olunacağına əminliklərini vurğulayıblar.
Sonra Ş.Şükürovun ailəsi tərəfindən qəhrəmana məxsus “Qızıl ulduz” medalı muzeyə hədiyyə olunub.
Sonda məktəblilər Vətən, torpaq, qəhrəmanlıq haqqında şeirlər söyləyib, həmçinin ədəbi-bədii kompozisiyalar nümayiş etdiriblər.

В НАНА состоялось мероприятие, посвященное памяти Национального героя Шахлара Шукюрова
17 мая в Национальном музее истории Азербайджана НАНА при организационной поддержке этого очага культуры и школы номер 39 в Баку состоялось посвященное памяти Национального героя Шахлара Шукюрова мероприятие под названием «Герои не забываются».
На мероприятии приняли участие представители Управления образования города Баку, Исполнительной власти Наримановского района, сотрудники музея, учащиеся и преподаватели полной средней школы номер 39, близкие и члены семьи Национального героя, а также представители СМИ.
Вначале минутой молчания была почтена светлая память шехидов, отдавших жизнь за свободу и суверенитет нашей страны, Прозвучал Государственный гимн Азербайджанской Республики.
На мероприятии директор Национального музея истории Азербайджана, академик Наиля Велиханлы, заместитель директора школы номер 39 Кенуль Рагимова и другие, выступив, рассказали о славном боевом пути Национального героя Азербайджана, его содержательном жизненном пути и отметили, что жизнь Ш.Шукюрова является достойным примером для молодежи.
Коснувшись Армяно-Азербайджанского, Нагорно-Карабахского конфликта, выступившие выразили уверенность в том, что оккупированные врагом земли будут в скором времени освобождены в результате целенаправленной политики, проводимой Президентом Ильхамом Алиевым.
Далее семьей Ш.Шукюрова принадлежащая герою медаль «Золотая звезда» была подарена музею.
В заключение школьники прочитали стихи о Родине, героизме, земле, также продемонстрировали литературно-художественные композиции.