Azərbaycan Yazıçılar Birliyinin (AYB) Natəvan Klubunda görkəmli alim, Gəmiqaya - Qobustan əlifbasını kəşf edən tədqiqatçı, publisist, şair Əjdər Fərzəlinin 80 illik yubileyinə həsr olunan konfrans keçirilib.
Tədbirdə AYB-nin katibi Rəşad Məcid çıxış edərək Ə.Fərzəlinin həyat və yaradıcılığından söhbət açıb, alimlə bağlı xatirələrini bölüşüb. Bildirib ki, alim-şairin yaradıcılıq irsinə 19 kitab, 300-dən çox elmi məqalə daxildir.
Ə.Fərzəlinin 1976-cı ildən ömrünün sonunadək əsas gücünü “Gəmiqaya-Qobustan” abidələrinin tədqiqinə sərf etdiyini söyləyən R.Məcid ədibin bu abidələrlə bağlı silsilə monoqrafiyalarında irəli sürdüyü fikirlərin, apardığı elmi təhlillərin, çıxardığı nəticələrin sonralar alimlərin yeni-yeni tədqiqatları ilə təsdiqləndiyini söyləyib. R.Məcid şairin Kitabi-Dədə Qorqud ensiklopediyasının hazırlanmasındakı xidmətlərini xüsusi vurğulayıb.
Sonra AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutunun şöbə müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru, professor Asif Rüstəmli “Əjdər Fərzəlinin elmi və bədii yaradıcılığı” mövzusunda məruzəsini təqdim edib. Məruzədə qeyd edilib ki, Ə.Fərzəli “Gəmiqaya-Qobustan” rəsmlərini ilk dəfə elmi-tarixi, müqayisəli və metodoloji cəhətdən sistemli şəkildə təhlil edib. Onun mühüm kəşflərindən biri də çoxşəkilli-çoxişarəli qədim Azərbaycan əlifbasıdır.
A.Rüstəmli ədibin həyatı boyunca milli ruh axtarışında olduğunu, dağlara və çaylara yerli toponimlərin verilməsində önəmli rol oynadığını diqqətə çatdırıb. Bildirib ki, ədəbiyyat və elm xəzinəmizə “Yolçu, yolun uzaqdır, ”Dədə Qorqud yolu”, “Torpaqdan səs gəlir”, “Yanır bütün pərvanələr”, “Körpü”, “Azadlıq dilində danışaq”, “Nizami zirvəsi”, “Hamı yenidən doğulmalıdır”, “Dədə Qorqud sözü”, “Salam, Layısqı dağları” kimi onlarla kitablar bəxş edən şairin xatirəsi ürəklərdə yaşayacaq.
Daha sonra çıxış edən Nəsimi adına Dilçilik İnstitutunun direktoru, akademik Möhsün Nağısoylu görkəmli alimin dilçiliyin mühüm sahəsi olan etimologiyanın əsas prinsiplərini elmi baxımdan tədqiq etdiyini bildirib. Ə.Fərzəlinin son 2500 il ərzində etimologiyanın keçdiyi inkişaf mərhələlərini ardıcıllıqla izlədiyini deyən M.Nağısoylu onun tədqiqatlarının Azərbaycan tarixinə yeniliklər gətirdiyini qeyd edib.
Tədbirdə Milli Məclisin deputatı Aqil Abbas, M.F.Axundzadə adına Azərbaycan Milli Kitabxanasının direktoru Kərim Tahirov, Azərbaycan Dövlət Pedaqoji Universitetinin dekanı, professor Buludxan Xəlilov, şair-publisist Əli Rza Xələfli və başqaları Ə.Fərzəlinin yaradıcılığından, elmi-ədəbi xidmətlərindən danışaraq onunla bağlı xatirələrini bölüşüblər.
Tədbir çərçivəsində Milli Kitabxananın şairin xatirəsinə ithaf olaraq ikinci dəfə nəşr etdirdiyi “Gəmiqaya-Qobustan mədəniyyəti” kitabının təqdimatı keçirilib.

Почтена память выдающегося ученого Аждара Фарзали
В Клубе Натаван Союза писателей Азербайджана (СПА) состоялась конференция, посвященная 80-летнему юбилею видного ученого, исследователя, открывшего алфавит Гемигая-Гобустан, публициста, поэта Аждара Фарзали.
Выступивший на мероприятии секретарь Союза писателей Рашад Меджид рассказал о жизни и творчестве Аждара Фарзали, поделился воспоминаниями об ученом. Сказал, что в творческое наследие ученого-поэта входят 19 книг, более 300 научных статей.
Отметив, что ученый с 1976 года до конца жизни все свои силы направил на исследование памятников «Гямигая-Гобустан», Р.Меджид сказал, что выдвинутые в цикле монографий литератора в связи с этими памятниками мысли, проведенные научные анализы, а также результаты в дальнейшем были утверждены новыми исследованиями ученых. Р.Меджид особо подчеркнул заслуги поэта в подготовке энциклопедии Китаби Деде Горгуд.
Затем заведующий отделом Института литературы НАНА, доктор филологических наук, профессор Асиф Рустамли представил доклад на тему «Научное и художественное творчество Аждара Фарзали». В докладе было отмечено, чтоА.Фарзали впервые системно проанализировал с научно-исторической, сравнительной и методологической точки зрения рисунки «Гямигая-Гобустан». Одним из его важных открытий является многознаковый древний азербайджанский алфавит.
А.Рустамли довел до сведения, что литератор на протяжении всей своей жизни находился в поиске национального духа и сыграл важную роль в присвоении горам и рекам местных топонимов. Он отметил, что память о поэте, подарившего в сокровищницу отечественной литературы и науки десятки таких книг, как “Yolçu, yolun uzaqdır, “Dədə Qorqud yolu”, “Torpaqdan səs gəlir”, “Yanır bütün pərvanələr”, “Körpü”, “Azadlıq dilində danışaq”, “Nizami zirvəsi”, “Hamı yenidən doğulmalıdır”, “Dədə Qorqud sözü”, “Salam, Layısqı dağları”, всегда будет жить у нас в сердцах.
Затем, выступив, директор Института языкознания имени Насими академик Мохсун Нагисойлу отметил, что видным ученым с научной точки зрения исследованы основные принципы этимологии, являющейся важной сферой языкознания. Подчеркнув, что А.Фарзали последовательно проследил этапы развития этимологии за последние 2500 лет, М.Нагисойлу сообщил, что исследования ученого внесли положительные изменения в историю Азербайджана.
На мероприятии депутат Милли Меджлиса Агиль Аббас, директор Азербайджанской национальной библиотеки имени М.Ф.Ахундзаде Керим Таиров, декан Азербайджанского государственного педагогического университета, профессор Булудхан Халилов, поэт-публицист Али Рза Халафли и другие, рассказывая о творчестве и научно-литературных заслугах А.Фарзали, поделились воспоминаниями о нем.
В рамках мероприятия состоялась презентация посвященной памяти поэта книги «Гемигая-Гобустанская культура», переизданная Национальной библиотекой во второй раз.