AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Özbəkistanın Xalq şairi Camal Kamalın anadan olmasının 80 illiyi münasibətilə “Camal Kamal və Azərbaycan ədəbiyyatı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Özbəkistandakı səfirliyi yanında Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin inkişafından söz açıb, son illərdə iki ölkə arasında mədəni-ədəbi əlaqələrin daha da genişləndirildiyini bildirib. Alim rəhbərlik etdiyi qurumda Özbəkistan ədəbiyyatının nümayəndələrinin yaradıcılığının təbliği istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü deyib. Qeyd edib ki, ötən il Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsi fəaliyyətə başlayıb və aparılan tədqiqatlar nəticəsində bir sıra kitablar nəşr olunub.
"Ölkələrimiz arasında ədəbi əlaqələrin inkişafında Camal Kamalın müstəsna xidmətləri vardır" -deyən akademik İ.Həbibbəyli ədibin yaradıcılığında Azərbaycan ədəbiyyatının xüsusi yer tutduğunu, şairin hazırda Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”sinin özbək dilinə tərcüməsi üzərində işlədiyini diqqətə çatdırıb.
İ.Həbibbəyli, həmçinin Özbəkistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsində ölkəmizin haqlı mövqeyini beynəlxalq arenada dəstəklədiyini vurğulayıb.
Sonra millət vəkili Qənirə Paşayeva çıxış edərək Camal Kamalın hər zaman Azərbaycan ədəbiyyatına xüsusi önəm verdiyini deyib. Bildirib ki, C.Kamal böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli, Bəxtiyar Vahabzadə, Xəlil Rza Ulutürk və digər şairlərin əsərlərini özbək dilinə tərcümə edib.
Konfransda Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Almaz Ülvinin “Ədəbiyyatın 60-cılar nəslinin görkəmli özbək nümayəndəsi Camal Kamal”, həmin şöbənin baş elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru Yaşar Qasımbəylinin “Çağdaş özbək poeziyasının baş canlı klassiki, Xalq şairi Camal Kamal”, institutun dissertantı Sənubər Səmədovanın “Camal Kamal yaradıcılığında Azərbaycan izləri”, Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin həmsədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülbahor Aşurovanın “Camal Kamalın həyat və yaradıcılığı”, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin baş müəllimi, professor Roza Niyozmetovanın “Ədəbiyyat tədrisinin aktual məsələləri haqqında” məruzələri dinlənilib.

В НАНА отмечен 80-летний юбилей Народного поэта Узбекистана Джамала Камала
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА по случаю 80-й годовщины со дня рождения Народного поэта Узбекистана Джамала Камала состоялась международная научная конференция «Джамал Кямал и литература Азербайджана».
Мероприятие состоялось при организационной поддержке Института литературы НАНА, Центра азербайджанской культуры имени Гейдара Алиева при посольстве Азербайджана в Узбекистане и Общества узбекско-азербайджанской дружбы.
Выступивший на конференции вице-президент НАНА, директор Института литературы имени Низами, академик Иса Габиббейли рассказал о развитии азербайджано-узбекских отношений, отметил расширение культурно-литературных связей между двумя странами за последние годы. Ученый довел до внимания, что в возглавляемой им структуре проводится важная работа, направленная на пропаганду творчества представителей узбекской литературы. Было сообщено, что в прошлом году в Институте литературы начал действовать Отдел азербайджанско-туркменско-узбекских литературных связей и в результате проведенных исследований был издан ряд книг.
«Джамалу Камалу принадлежат исключительные заслуги в развитии литературных связей между двумя странами», - сказал академик И.Габиббейли и отметил, что в творчестве писателя азербайджанская литература занимает особое место. Академик довел до внимания, что в настоящее время поэт работает над переводом «Хамсе» Низами Гянджеви на узбекский язык.
И.Габиббейли также подчеркнул, что Узбекистан в Нагорно-карабахском конфликте поддерживает справедливую позицию нашей страны на международной арене.
Затем депутат Ганира Пашаева в своем выступлении отметила, что Джамал Камал всегда придает особое значение азербайджанской литературе. Сказала, что Джамал Камал перевел на узбекский язык произведения великих азербайджанских поэтов Мухаммеда Физули, Бахтияра Вагабзаде, Халила Рзы Улутюрка и других поэтов.
На конференции были заслушаны доклады заведующего Отделом азербайджанско-туркменско-узбекских литературных связей Института литературы, доктора филологических наук Алмаз Ульви «Джамал Кямал - видный представитель узбекской литературы 60-х», главного научного сотрудника этого отдела, доктора филологических наук Яшара Гасымбейли «Живой классик современной узбекской поэзии, Народный поэт Джамал Кямал» и др.
Выступивший в заключение Джамал Камал выразил признательность организаторам и участникам мероприятия.