AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda Özbəkistanın Xalq şairi Camal Kamalın anadan olmasının 80 illiyi münasibətilə “Camal Kamal və Azərbaycan ədəbiyyatı” mövzusunda beynəlxalq elmi konfrans keçirilib.
Tədbir AMEA-nın Ədəbiyyat İnstitutu, Azərbaycan Respublikasının Özbəkistandakı səfirliyi yanında Heydər Əliyev adına Azərbaycan Mədəniyyət Mərkəzi və Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin təşkilatçılığı ilə baş tutub.
Konfransda AMEA-nın vitse-prezidenti, Ədəbiyyat İnstitutunun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək Azərbaycan-Özbəkistan münasibətlərinin inkişafından söz açıb, son illərdə iki ölkə arasında mədəni-ədəbi əlaqələrin daha da genişləndirildiyini bildirib. Alim rəhbərlik etdiyi qurumda Özbəkistan ədəbiyyatının nümayəndələrinin yaradıcılığının təbliği istiqamətində mühüm işlərin görüldüyünü deyib. Qeyd edib ki, ötən il Ədəbiyyat İnstitutunda Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsi fəaliyyətə başlayıb və aparılan tədqiqatlar nəticəsində bir sıra kitablar nəşr olunub.
"Ölkələrimiz arasında ədəbi əlaqələrin inkişafında Camal Kamalın müstəsna xidmətləri vardır" -deyən akademik İ.Həbibbəyli ədibin yaradıcılığında Azərbaycan ədəbiyyatının xüsusi yer tutduğunu, şairin hazırda Nizami Gəncəvinin “Xəmsə”sinin özbək dilinə tərcüməsi üzərində işlədiyini diqqətə çatdırıb.
İ.Həbibbəyli, həmçinin Özbəkistanın Dağlıq Qarabağ münaqişəsində ölkəmizin haqlı mövqeyini beynəlxalq arenada dəstəklədiyini vurğulayıb.
Sonra millət vəkili Qənirə Paşayeva çıxış edərək Camal Kamalın hər zaman Azərbaycan ədəbiyyatına xüsusi önəm verdiyini deyib. Bildirib ki, C.Kamal böyük Azərbaycan şairi Məhəmməd Füzuli, Bəxtiyar Vahabzadə, Xəlil Rza Ulutürk və digər şairlərin əsərlərini özbək dilinə tərcümə edib.
Konfransda Ədəbiyyat İnstitutunun Azərbaycan-Türkmənistan-Özbəkistan ədəbi əlaqələri şöbəsinin müdiri, filologiya üzrə elmlər doktoru Almaz Ülvinin “Ədəbiyyatın 60-cılar nəslinin görkəmli özbək nümayəndəsi Camal Kamal”, həmin şöbənin baş elmi işçisi, filologiya üzrə elmlər doktoru Yaşar Qasımbəylinin “Çağdaş özbək poeziyasının baş canlı klassiki, Xalq şairi Camal Kamal”, institutun dissertantı Sənubər Səmədovanın “Camal Kamal yaradıcılığında Azərbaycan izləri”, Özbəkistan-Azərbaycan Dostluq Cəmiyyətinin həmsədri, filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Gülbahor Aşurovanın “Camal Kamalın həyat və yaradıcılığı”, Əlişir Nəvai adına Daşkənd Özbək Dili və Ədəbiyyatı Universitetinin baş müəllimi, professor Roza Niyozmetovanın “Ədəbiyyat tədrisinin aktual məsələləri haqqında” məruzələri dinlənilib.

Institute of Literature of ANAS after Nizami Ganjavi has held the international scientific conference on topic “Jamal Kamal and Azerbaijan literature” devoted to the 80th jubilee of People Poet of Uzbekistan Jamal Kamal.
The event was realized by co-organization of Institute of Literature of ANAS, Azerbaijan Culture Center after Heydar Aliyev under Embassy of Uzbekistan and Azerbaijan-Uzbekistan Friendship Society.
Vice-President of ANAS, Director of the Institute of Literature, Academic Isa Habibbeyli made speech on Azerbaijan-Uzbekistan relations, and stated that, in latest years cultural-literal ties between two countries have enhanced. He noted that, last year the Department of Azerbaijan-Uzbekistan-Turkmenistan literary relations, was operated and several books have been published as a result of studies carried out.
“Jamal Kamal has exceptional merits in development of literary relations between two countries”, - said academic and notified that, currently poet is working over translation of Nizami Ganjavi’s “Khamsa” into Uzbek language.
Uzbekistan underpins our country’s right attitude in Nagorno-Karabakh conflict in an international arena as well, he added.
Then, Member of Parliament Ganira Pashayeva reported at the event and said that Jamal Kamal gave special importance to the Azerbaijan literature. J. Kamal has translated works of Azerbaijan poet Muhammad Fuzuli, Bakhtiyar Vahabzade, Khalil Rza Uluturk and other poets into Uzbek language.
Head of Azerbaijan-Turkmenistan-Uzbekistan literary relations Department, Dr. Philology Almaz Ulvi delivered a lecture on " Prominent Uzbek representative of 60s generation of literature - Jamal Kamal”, senior researcher Dr. Philology Yashar Gasimbeyli on "Senior live classic of contemporary Uzbek poetry, People Poet Jamal Kamal", the institute's doctoral student Sanubar Samadova on ”Azerbaijan traces in Jamal Kamal’s creativity”, co-chairman of Uzbekistan-Azerbaijan Friendship Society, Ph. D, Philology and Associate Professor Gulbahor Ashurova on " Jamal Kamal's life and creativity” etc.