AMEA-nın Nizami Gəncəvi adına Ədəbiyyat İnstitutunda yazıçı, şairə və ədəbiyyatşünas Bahar Bərdəlinin 60 illik yubileyinə və onun 3 cildlik "Seçilmiş əsərləri"nə həsr olunan tədbir keçirilib.
Tədbirdə AMEA-nın vitse-prezidenti, institutun direktoru, akademik İsa Həbibbəyli çıxış edərək filologiya üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Bahar Bərdəlinin elmi fəaliyyətindən danışaraq onun ədəbiyyata tam varlığı ilə bağlı insan olduğunu söyləyib. Alimin əsərlərinin çoxaspektli səciyyə daşıdığını deyən akademik İ.Həbibbəyli onun Cənubi Azərbaycanlı şairlərdən Balaş Azəroğlu, Söhrab Tahir, Mədinə Gülgün, Əli Tudə, həmçinin Qabil və Nurəngiz Günlə bağlı araşdırmalarının ədəbi ictimaiyyət tərəfindən rəğbətlə qarşılandığını vurğulayıb.
Şairənin 3 cildlik "Seçilmiş əsərləri" barədə danışan akademik bildirib ki, B.Bərdəli nadir arxiv materiallarından və xatirələrdən bəhrələnərək əhatəli araşdırmalar aparıb və ədəbiyyatşünaslıq elminə sanballı töhfələr verib. İ.Həbibbəyli nəşrin birinci cildində B.Bərdəlinin müxtəlif illərdə qələmə aldığı şeirlərinin, ikinci cildində Qarabağla bağlı nəsr əsərlərinin, üçüncü cildində isə elmi əsərlərinin toplandığını diqqətə çatdırıb. İ.Həbibbəyli şairənin "Qarabağa məktub", "Yurdum mənim", "İgidlər doğulur" kimi şeirlərində vətəni tərənnüm etdiyini, vətənpərvərlik duyğularını elmi axtarışlarında sistem halına salaraq, ciddi tədqiqata çevirdiyini söyləyib.
Tədbirdə filologiya elmləri doktorları - Asif Rüstəmlinin "Bahar Bərdəli tədqiqatçı kimi", Vüqar Əhmədin "Bahar Bərdəlinin poetik dünyası" və filologiya üzrə fəlsəfə doktoru Mənzər Eynullayevanın "Bahar Bərdəlinin nəsri" adlı məruzələri dinlənilib.

В Институте литературы отмечен 60-летний юбилей Бахар Бардали
В Институте литературы имени Низами Гянджеви НАНА состоялось мероприятие, посвященное 60-летнему юбилею писательницы, поэтессы и литературоведа Бахар Бардали и ее трехтомнику «Избранные произведения».
Выступив на мероприятии, вице-президент НАНА, директор института, академик Иса Габиббейли рассказал о научной деятельности доктора философии по филологии, доцента Бахар Бардали и подчеркнул ее привязанность к литературе. Отметив, что произведения ученого носят многоаспектовый характер, академик Иса Габиббейли подчеркнул, что ее исследования, посвященные поэтам Южного Азербайджана Балаш Азероглу, Сохраб Таир, Медина Гюльгюн, Али Туде, а также Габиль и Нурангиз Гюнле, завоевал успех среди литературной общественности.
Говоря о трехтомных «Избранных произведениях» поэтессы, академик сообщил, что Бардали, используя редкие архивные материалы и воспоминания, провела обширные исследования и внесла весомый вклад в литературоведческую науку. И.Габиббейли довел до внимания, что в первом томе издания собраны написанные в разные годы стихотворения Б.Бардали, во втором томе – посвященные Карабаху прозаические произведения, а в третьем томе – научные труды. И.Габиббейли отметил, что поэтесса в таких своих стихотворениях, как «Письмо Карабаху», «Мой край родной», «Герои рождаются», воспевая Родину, систематизируя чувства патриотизма в своих научных исследованиях, превратила их в серьезное исследование.
На мероприятии были заслушаны доклады докторов филологических наук - Асифа Рустамли «Бахар Бардали как исследователь», Вугара Ахмеда «Поэтический мир Бахар Бердели» и доктора философии по филологии Манзар Эйнуллаевой «Проза Бахар Бардали».