İyunun 6-da Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzi AMEA-nın Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurası ilə birgə “Azərbaycan turizm potensialının elmi təşviqi” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirib.
İki müəssisə arasında imzalanmış anlaşma Memorandumu çərçivəsində baş tutan tədbirdə mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
“Dəyirmi masa”da AMEA-nın Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov və Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzin direktoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev turizmin iqtisadiyyatın güclü amili, təsirli sosial institutu, cəmiyyətdə ictimai rifahın və mədəniyyətin göstəricisi kimi insanın həyat səviyyəsinin yüksəlməsində elmi və mənəvi əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar.
Toplantıda turizm sahəsində milli keyfiyyət sistemin təşviqi və fəaliyyət planı müzakirə olunub, geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İki müəssisə arasında yeni ideyaların və birgə layihələrin vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan dövləti milli turizm sahəsinin inkişaf etdirilməsini iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoru üzrə prioritet istiqaməti elan edib, turizmin təşviqi ilə bağlı görülən işlər, dövlət proqramları, normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi elmi və mədəni siyasətin strateji amillərindən biridir.

June 6, Scientific and Methodological Center for Cultural Studies of the Ministry of Culture and Tourism jointly with the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS held a round table on "Scientific promotion of the tourism potential of Azerbaijan".
At the event, held within the framework of the Memorandum of Understanding signed between the two structures, the prospects for cooperation in the field of culture and tourism were discussed.
During the round table the chairman of the Council of Young Scientists and Specialists of ANAS, Ph.D. in Physics, Associate Professor Famin Salmanov, the Director of the Scientific and Methodological Center for Cultural Studies, Ph.D. in Political Sciences Asif Usubaliev brought to the attention the scientific and spiritual importance of tourism as a strong economic Factor, an influential social institution, as well as an indicator of the social welfare of society, in raising the standard of living of a person.
The meeting discussed the plan of propaganda of the national quality system and the plan of activity in the sphere of tourism, a wide exchange of views took place. The importance of the implementation of new ideas and joint projects between the two structures was stressed.
It was noted that the Azerbaijani state has declared the development of the national tourism sphere a priority direction in the non-oil sector of the economy, and the work done in connection with tourism promotion, state programs, improvement of the regulatory framework is one of the strategic factors of scientific and cultural policy.