İyunun 6-da Mədəniyyət və Turizm Nazirliyinin Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzi AMEA-nın Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurası ilə birgə “Azərbaycan turizm potensialının elmi təşviqi” mövzusunda “dəyirmi masa” keçirib.
İki müəssisə arasında imzalanmış anlaşma Memorandumu çərçivəsində baş tutan tədbirdə mədəniyyət və turizm sahələrində əməkdaşlığın perspektivləri müzakirə olunub.
“Dəyirmi masa”da AMEA-nın Gənc Alimlər və Mütəxəssislər Şurasının sədri, fizika üzrə fəlsəfə doktoru, dosent Famin Salmanov və Mədəniyyətşünaslıq üzrə Elmi-Metodiki Mərkəzin direktoru, siyasi elmlər üzrə fəlsəfə doktoru Asif Usubəliyev turizmin iqtisadiyyatın güclü amili, təsirli sosial institutu, cəmiyyətdə ictimai rifahın və mədəniyyətin göstəricisi kimi insanın həyat səviyyəsinin yüksəlməsində elmi və mənəvi əhəmiyyətini diqqətə çatdırıblar.
Toplantıda turizm sahəsində milli keyfiyyət sistemin təşviqi və fəaliyyət planı müzakirə olunub, geniş fikir mübadiləsi aparılıb. İki müəssisə arasında yeni ideyaların və birgə layihələrin vacibliyi vurğulanıb.
Qeyd olunub ki, Azərbaycan dövləti milli turizm sahəsinin inkişaf etdirilməsini iqtisadiyyatın qeyri-neft sektoru üzrə prioritet istiqaməti elan edib, turizmin təşviqi ilə bağlı görülən işlər, dövlət proqramları, normativ-hüquqi bazanın təkmilləşdirilməsi elmi və mədəni siyasətin strateji amillərindən biridir.

Молодые ученые обсудили вопросы научной пропаганды туристического потенциала Азербайджана
6 июня Научно-методический центр по культурологии Министерства культуры и туризма совместно с Советом молодых ученых и специалистов НАНА провел «круглый стол» на тему «Научная пропаганда туристического потенциала Азербайджана».
На мероприятии, состоявшемся в рамках подписанного между двумя структурами Меморандума о взаимопонимании, были обсуждены перспективы сотрудничества в сфере культуры и туризма.
В ходе «круглого стола» председатель Совета молодых ученых и специалистов НАНА, доктор философии по физике, доцент Фамин Салманов, директор Научно-методического центра по культурологии, доктор философии по политическим наукам Асиф Усубалиев довели до внимания научное и духовное значение туризма, как сильного экономического фактора, влиятельного социального института, а также показателя социального благосостояния общества, в повышении уровня жизни человека.
На собрании обсуждался план пропаганды национальной системы качества и план деятельности в сфере туризма, состоялся широкий обмен мнениями. Была подчеркнута важность реализации новых идей и совместных проектов между двумя структурами.
Было отмечено, что Азербайджанское государство объявило развитие сферы национального туризма приоритетным направлением по ненефтяному сектору экономики, а работа, проделанная в связи с поощрением туризма, государственные программы, усовершенствование нормативно-правовой базы являются одним из стратегических факторов научной и культурной политики.