İyunun 7-də AMEA-nın Əsas binasında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli memar, AMEA-nın müxbir üzvü Cəfər Qiyasinin anadan olmasının 75 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli açaraq alimin keçdiyi ömür yolundan söz açıb, onun Azərbaycan mədəniyyətinə, memarlığına verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, C.Qiyasi haqqında danışarkən onun istedadlı memar olması ilə yanaşı, böyük yaradıcılıq və şəhərsalma prosesinin təşkilatçısı kimi fəaliyyətini də vurğulamaq lazımdır.
Diqqətə çatdırılıb ki, C.Qiyasi fəaliyyəti dövründə ölkəmizin şəhərsalma və memarlıq abidələrinin beynəlxalq miqyasda tanınması, onların dünya abidələri sırasında yer alması kimi məsələlərə xüsusi önəm vermişdir. Alimin layihələri əsasında 15 bina və abidə inşa edilmiş, elmi rəhbərliyi ilə hazırlanmış “Qobustan qoruğu”, “Suraxanı atəşgahı”, “Naxçıvan türbələri” obyektləri Dünya İrsi Siyahısına salınması üçün YUNESKO-ya təqdim edilmişdir.
Yubiley tədbirində professor Rayihə Əmənzadənin “Cəfər Qiyasinin yaradıcılığında Təbriz memarlıq məktəbi”, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Rizvan Babaşovun “Qarabağ memarlığı Cəfər Qiyasinin yaradıcılığında” və memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Tanqudurun “Orta əsr Azərbaycan memarlığının beynəlxalq əlaqələri haqqında Cəfər Qiyasinin tədqiqatları” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə çıxış edənlər bildiriblər ki, geniş dünyagörüşünə, dərin biliklərə sahib olan C.Qiyasi memarlıq fəaliyyətini istiqamətləndirən şəxsiyyətlərdəndir. Onun memarlıq əsərləri zəngin insanın sənət həyatını əks etdirir. O, “Abşeron boyları”, “Yaxın uzaq ellərdə” (Orta əsr Azərbaycan memarlığının beynəlxalq əlaqələri haqqında), “Qarabağ irsimizin əbədi yaddaşı”, “Nizami dövrü memarlıq abidələri”, “Azərbaycan. Qalalar, qəsrlər”, “Erməni kültür terroru”, “Iğdır soykırım anıtı”, “Azərbaycanın IX-XV əsrlər memarlığı” adlı kitab və monoqrafiyaların, 250-dən çox elmi məqalənin müəllifidir.

75th anniversary of the outstanding Azerbaijani architect Jafar Giyashi
Opening the event, Academician-Secretary of ANAS Department of Humanitarian Sciences, Academician Teymur Kerimli spoke about the life of the scientist, his valuable contribution to Azerbaijani culture and architecture. It was noted that, speaking of J.Giyashi as a talented architect, it is necessary to emphasize his activities aimed at organizing great creativity and the process of urban development.
It was brought to the attention that during the period of Giani's activity he attached special importance to the recognition of monuments of architecture and town-planning of our country on an international scale, as well as to the place among the world monuments. On the basis of the scientist's projects, 15 buildings and monuments were built, and the objects "Gobustan Reserve", "Ateshgyakh Surakhany", "Nakhchivan Mausoleums", prepared under the guidance of the scientist, were submitted to UNESCO for inclusion on the World Heritage List.
At the jubilee event were heard the reports of Professor Raikhi Amanzadeh "Tabriz architectural school in the works of Jafar Giyashi", Ph.D on architecture Rizvan Babashov "Garabagh architecture in the works of Jafar Giyashi", Ph.D in architecture Sevinj Tangudur "Jafar Giyashi's research on international relations of Azerbaijani architecture of medium Centuries ".
Speakers at the event noted that J.Giyasi, who has a wide worldview and deep knowledge, is a person directing his architectural activities.
He is the author of such books and monographs as "Far and close countries (Architects of the international relations of the Middle Ages of Azerbaijan)", "The eternal memory of the Karabakh heritage", "Architectural monuments of the period of Nizami", "Azerbaijan. Castles and Fortresses", etc., as well as over 250 scientific articles.