İyunun 7-də AMEA-nın Əsas binasında Memarlıq və İncəsənət İnstitutunun təşkilatçılığı ilə görkəmli memar, AMEA-nın müxbir üzvü Cəfər Qiyasinin anadan olmasının 75 illiyinə həsr olunan elmi sessiya keçirilib.
Tədbiri giriş nitqi ilə AMEA-nın Humanitar Elmlər Bölməsinin akademik-katibi, akademik Teymur Kərimli açaraq alimin keçdiyi ömür yolundan söz açıb, onun Azərbaycan mədəniyyətinə, memarlığına verdiyi dəyərli töhfələrdən danışıb. Bildirib ki, C.Qiyasi haqqında danışarkən onun istedadlı memar olması ilə yanaşı, böyük yaradıcılıq və şəhərsalma prosesinin təşkilatçısı kimi fəaliyyətini də vurğulamaq lazımdır.
Diqqətə çatdırılıb ki, C.Qiyasi fəaliyyəti dövründə ölkəmizin şəhərsalma və memarlıq abidələrinin beynəlxalq miqyasda tanınması, onların dünya abidələri sırasında yer alması kimi məsələlərə xüsusi önəm vermişdir. Alimin layihələri əsasında 15 bina və abidə inşa edilmiş, elmi rəhbərliyi ilə hazırlanmış “Qobustan qoruğu”, “Suraxanı atəşgahı”, “Naxçıvan türbələri” obyektləri Dünya İrsi Siyahısına salınması üçün YUNESKO-ya təqdim edilmişdir.
Yubiley tədbirində professor Rayihə Əmənzadənin “Cəfər Qiyasinin yaradıcılığında Təbriz memarlıq məktəbi”, memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Rizvan Babaşovun “Qarabağ memarlığı Cəfər Qiyasinin yaradıcılığında” və memarlıq üzrə fəlsəfə doktoru Sevinc Tanqudurun “Orta əsr Azərbaycan memarlığının beynəlxalq əlaqələri haqqında Cəfər Qiyasinin tədqiqatları” mövzusunda məruzələri dinlənilib.
Tədbirdə çıxış edənlər bildiriblər ki, geniş dünyagörüşünə, dərin biliklərə sahib olan C.Qiyasi memarlıq fəaliyyətini istiqamətləndirən şəxsiyyətlərdəndir. Onun memarlıq əsərləri zəngin insanın sənət həyatını əks etdirir. O, “Abşeron boyları”, “Yaxın uzaq ellərdə” (Orta əsr Azərbaycan memarlığının beynəlxalq əlaqələri haqqında), “Qarabağ irsimizin əbədi yaddaşı”, “Nizami dövrü memarlıq abidələri”, “Azərbaycan. Qalalar, qəsrlər”, “Erməni kültür terroru”, “Iğdır soykırım anıtı”, “Azərbaycanın IX-XV əsrlər memarlığı” adlı kitab və monoqrafiyaların, 250-dən çox elmi məqalənin müəllifidir.

7 июня в Главном здании НАНА при организационной поддержке Института архитектуры и искусства состоялась научная сессия, посвященная 75-летнему юбилею со дня рождения выдающегося архитектора, члена-корреспондента НАНА Джафара Гияси.
Открыв мероприятие вступительным словом, академик-секретарь Отделения гуманитарных наук НАНА, академик Теймур Керимли рассказал о жизненном пути ученого, его ценном вкладе в азербайджанскую культуру и архитектуру. Отмечалось, что, говоря о Дж.Гияси как о талантливом архитекторе, необходимо подчеркнуть его деятельность, направленную на организацию большого творчества и процесса градостроительства.
Было доведено до внимания, что в период деятельности Дж.Гияси придавал особое значение признанию памятников архитектуры и градостроительства нашей страны в международном масштабе, а также отведению им места среди мировых памятников. На основе проектов ученого построено 15 зданий и памятников, а объекты «Гобустанский заповедник», «Атешгях Сураханы», «Нахчыванские мавзолеи», подготовленные под руководством ученого, были представлены в ЮНЕСКО для включения их в Список всемирного наследия.
На юбилейном мероприятии были заслушаны доклады профессора Райихи Аманзаде «Тебризская архитектурная школа в творчестве Джафара Гияси», доктора философии по архитектуре Ризвана Бабашова «Карабахская архитектура в творчестве Джафара Гияси», доктора философии по архитектуре Севиндж Тангудура «Исследования Джафара Гияси о международных связях азербайджанской архитектуры средних веков».
Выступившие на мероприятии отметили, что Дж.Гияси, обладающий широким мировоззрением и глубокими знаниями, является личностью, направляющим свою архитектурную деятельность.
Он является автором таких книг и монографий, как «Далекие и близкие страны (Архитекторы международных отношений средних веков Азербайджана)», «Вечная память Карабахского наследия», «Памятники архитектуры периода Низами», «Азербайджан. Замки и крепости» и др., а также свыше 250 научных статей.